X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 29866
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Malowanie deszczu - scenariusz zajęcia z elementami systemu "Edukacji przez ruch" wg D. Dziamskiej

Grupa: Dzieci 3,4 - letnie
Opracowanie i prowadzenie: mgr Magdalena Szymuś
Temat kompleksowy: „Kiedy pada deszcz, ciekawe rzeczy możesz robić też. Zdobywamy sprawność Małego Badacza”.
Temat zajęcia: „Malowanie deszczu”.
Cele ogólne:
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku;
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej;
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej;
Cele operacyjne. Dziecko:
- Aktywnie uczestniczy w zabawach integracyjnych;
- Właściwie reaguje ruchem na przerwy w muzyce;
- Określa w muzyce jej tempo i nastrój;
- Naśladuje rękoma za N. gesto – dźwięki do muzyki;
- Próbuje rytmicznie do muzyki bawić się gazetą wg instrukcji nauczyciela;
- Próbuje rytmicznie kreślić linie do muzyki;
- Próbuje kreślić pędzlem, pędzlami pionowe linie do muzyki na kartce;
- Dzieli się z innymi swoimi spostrzeżeniami;
Metody: problemowo – analityczna, ekspozycji, organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka, słowne, oglądowe, elementy systemu „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej, „ASM” wg B. Strauss, pedagogika zabawy „Klanza”.
Formy: indywidualna, z całą grupą
Literatura: Materiały warsztatowe: „Pedagogika zabawy” Klanza, D. Dziamska: „Edukacja przez ruch. Kropki, kreski, owale, wiązki”, „Aktywne słuchanie muzyki" B.Strauss, płyta CD „Nasze przedszkole cz.1”, program wychowania przedszkolnego „Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń”.
Pomoce: duża papierowa kropla deszczu, kolorowe kartki, płyta CD „Zabawy z linią”, płyta CD „Nasze przedszkole cz.1”, arkusze gazety A4 dla każdego dziecka, mokre kartki papieru A4 przymocowane taśmą malarską do stolików dla każdego dziecka, po dwa pędzle dla każdego dziecka, niebieska farba, samoprzylepne krople deszczu na nagrody dla każdego dziecka.


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa powitalna w kole do treści wiersza: „Deszczyk tu, deszczyk tam, deszczyk pada tu i tam. Jak to miło i wesoło, deszczyk pada sobie w koło” przy jednoczesnym podawaniu dużej kropli deszczu, wierszyk powtarzamy do momentu, aż kropla wróci do nauczyciela.
2. Zabawa ruchowa „Deszczowa pogoda”. Podczas żywej, radosnej muzyki („The Skaters Waltz” cd.3 – Zabawy z linią” D.Dziamska) dzieci biegają po sali z omijaniem rozłożonych na dywanie kolorowych kartek (parasolek), na odgłos deszczu (Nasze przedszkole cz.1 – cd.32) dzieci zatrzymują się i chowają pod kartkę (parasol).
3. Słuchanie muzyki „Allegro Di Garda” („Zabawy z linią” cd.1, D. Dziamska). Określanie tempa i nastroju muzyki.
4. „Deszczowe masażyki” – zabawa w gesto – dźwięki do utworu (cd.1 jw.) Dzieci naśladując N. wykonują naprzemienne lub jednoczesne ruchy rąk, palców, dłoni w powietrzu, na dywanie, na swoim ciele (elementy "ASM" B.Strauss). Następnie dzieci otrzymują arkusze gazety A4 – podczas słuchania muzyki podnoszą gazetę do góry, opuszczają, wachlują się, stukają w nią, zgniatają oraz rozkładają.
5. „Malowanie deszczu” – objaśnienie i pokaz sposobu wykonania prac indywidualnych przy stolikach do muzyki jw. z wykorzystaniem elementów systemu „Edukacji przez ruch” wg D. Dziamskiej:
• Rytmiczne kreślenie jedną ręką linii nad mokrą białą kartką A4 do muzyki.
• Naprzemienne kreślenie rękoma linii nad mokrą białą kartką A4 do muzyki.
• Równoczesne kreślenie rękoma linii nad mokrą białą kartką A4 do muzyki.
• Rytmiczne malowanie pędzlem linii, na mokrej białej kartce A4 do muzyki z wykorzystaniem niebieskiej farby.
• Naprzemienne malowanie pędzlami linii, na mokrej białej kartce A4 do muzyki z wykorzystaniem niebieskiej farby.
• Równoczesne, rytmiczne malowanie pędzlami linii, na mokrej białej kartce A4 do muzyki z wykorzystaniem niebieskiej farby.
6. Zestawienie prac na dywanie w jedną wspólną całość. Obserwacja prac, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i emocjami.
7. Zawieszenie prac na wystawce grupowej.
8. Wręczenie nagród – samoprzylepnych kropli deszczu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.