X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2809
Przesłano:

Konspekt zajęć z zakresu edukacji patriotycznej w klasie II

Ośrodek tematyczny: Nasza Ojczyzna.

Temat dnia: Warszawa w legendzie.

Cele ogólne:
- Zachęcanie do poznania przeszłości kraju.
- Zainteresowanie uczniów legendami i podaniami.
- Budzenie dumy z piękna stolicy.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna legendę o powstaniu Warszawy;
- umie wyodrębnić w tekście zdarzenia;
- pisze poprawnie pod względem ortograficznym (wielka litera w nazwach państw i miast oraz pisownia wyrazów z h).
- uważnie słucha i wypowiada się na podany temat.

Metody pracy:
- podające : rozmowa kierowana, pogadanka, objaśnienia nauczyciela,
- poszukujące: rozmowa, praca z tekstem,
- praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne, wykonywanie zadań,
- aktywizujące: zagadka, improwizacja ruchowa, zabawa ruchowa.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne: mapa fizyczna, magnetofon, nagrania muzyczne, tekst W. Chotomskiej „Wars i Sawa”, karta pracy indywidualnej, wykonana wystawa pod hasłem „Zabytki Warszawy”, zagadka.

Przebieg zajęcia:

1. Rozwiązanie zagadki:

Co to za miasto, w którym chmury
zawadzają o Pałac Kultury?
(Warszawa)

2. Zaśpiewanie lub wysłuchanie piosenki
pt. „Warszawa”.

Jaka wielka jest Warszawa!
Ile domów, ile ludzi!
Ile dumy i radości
w sercach nam stolica budzi.

Ile ulic, szkół, ogrodów,
placów, sklepów, ruchu gwaru,
kin, teatrów, samochodów
i spacerów, i obszaru!

Aż się stara Wisła cieszy,
że stolica tak urosła,
bo pamięta ją maleńką,
a dziś taka jest dorosła.

3. Wypowiedzi uczniów na temat Warszawy.
- Gdzie leży Warszawa?
Wskazywanie na mapie fizycznej Polski położenia Warszawy.
- Nad jaką rzeką leży Warszawa?
- Czy chcecie poznać legendę powstania Warszawy?
4.Słuchanie legendy „Wars i Sawa” W. Chotomskiej czytanej przez nauczyciela na tle utworu muzycznego, np. A. Borodina – Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor”.
Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów.
5. Sprawdzenie zrozumienia tekstu.
- Kim był Wars?
- Jakimi cechami się odznaczał?
- Co przydarzyło się rybakowi?
- Co groziło Warsowi?
- Kogo ujrzał wśród fal?
- Co zrobiła Syrena?
- Od jakich imion pochodzi nazwa stolicy Polski według tej legendy?
6. Wyszukiwanie w tekście i głośne odczytanie fragmentów wyjaśniających pochodzenie nazwy Warszawy.
7. Porządkowanie zdań zgodnie z przebiegiem akcji.
Karta pracy, ćw. 1.
8. Opowiadanie legendy o Warszawie przez ucznia.
9. Wielka litera w nazwach państw i miast. Karta
pracy, ćw. 2 .
10. Improwizacja ruchowa (naśladowanie wichru,
wzburzonych fal, płynącej łodzi po wzburzonych
falach).
11. Karta pracy, ćw. 3.
Historia herbu stolicy. Przekazanie informacji
przez nauczyciela.

Herb Warszawy zmieniał swój wygląd przez wieki. Przedstawiał połączenie kobiety z ptakiem, z lwem, a także ze skrzydłami smoka. Dopiero w XVIII w. pojawiła się syrena, jako kobieta z rybim ogonem. Zawsze, przez wszystkie okresy dziejów trzymała w rękach tarczę i miecz; symbole obrony i męstwa. Dzisiejszy wizerunek syreny pochodzi z 1938r. W Warszawie są dwa pomniki Syreny. Najstarszy znajduje się w Warszawie na Powiślu.

12. Rysowanie herbu miasta Warszawy.
13. Zabawa ruchowa ze śpiewem.

Jedzie pociąg z daleka,
na nikogo nie czeka.
Konduktorze łaskawy,
zabierz nas do Warszawy! x 2

Konduktorze łaskawy,
Zabierz nas do Warszawy!
Trudne, trudne to będzie,
Dużo osób jest wszędzie. x 2

Pięknie pana prosimy,
jeszcze miejsca widzimy.
A więc prędko wsiadajcie,
do Warszawy ruszajcie. x2

Dzieci ustawiają się gęsiego, jedno za drugim - lewą rękę kładą na ramieniu osoby stojącej przed nimi, a prawą, zgiętą w łokciu, naśladują ruch kół, poruszają się drobnymi kroczkami.
Piosenkę można zaśpiewać z podziałem na role, wówczas prowadzący śpiewa kwestię konduktora.

12.Zwiedzanie klasowej wystawy pod hasłem „Zabytki Warszawy” przygotowanej przez nauczyciela przed zajęciem.
13 Podsumowanie zajęcia – ocena aktywności uczniów.
14. Zadanie pracy domowej: Naucz się opowiadać legendę „Wars i Sawa”.

Karta pracy

1. Uporządkuj zdania zgodnie z kolejnością zdarzeń w legendzie.
(Można wyciąć zdania i uporządkować zgodnie z kolejnością)

...... Rozpętała się groźna burza.
...... Wars usłyszał piosenkę.
...... Syrena zmieniła się w piękną dziewczynę.
...... Wars nie przestraszył się burzy i dopłynął do
syreny.
...... Syrena podała Warsowi tarczę i miecz, aby
bronił jej i miasta.
...... Popłynął łodzią w stronę śpiewającej
dziewczyny.

2. Uzupełnij zdania. Pamiętaj o wielkiej literze w nazwach państw i miast.

Moją Ojczyzną jest....................... .
Nasze godło narodowe to ....................... .
Flaga polska to................................. .
Stolicą Polski jest ............................... .
W herbie Warszawy widnieje......................... .

3. Skreśl sylaby z dwuznakami. Odczytaj rozwiązanie.

RZE • SY • CZO • REN • SZU • KA • DZI •

Informacja dodatkowa: ćwiczenia z załączonej karty pracy znajdują się również w Karcie pracy ucznia dla klasy II - Wesoła szkoła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.