X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 28082
Przesłano:
Dział: Świetlica

Dbamy o higienę - konspekt zajęć świetlicowych

Temat: Dbamy o higienę.

Cele:
podkreślenie potrzeby dbania o własny wygląd,
rozumienie higienicznego znaczenia czystości ciała,
przestrzeganie zasady dbania o utrzymanie porządku i ładu w otoczeniu,
usprawnianie narządów mowy i utrwalenie prawidłowej wymowy głosek przedniojęzykowo – dziąsłowych: „sz”, „cz”, oraz ćwiczenia w analizie słuchowej,
przypomnienie przeznaczenia różnych rodzajów szczotek .

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Metody pracy: słowna, oglądowa, ćwiczeń praktycznych.

Pomoce: różnego rodzaju szczotki, ilustracje przedstawiające chłopca, szczotkę, grzebień, miotłę ścierkę, patyczki i lusterka w liczbie odpowiadającej liczbie dzieci, wiersz J. Brzechwy „Grzebień i szczotka”, tekst J. Porazińskiej „Plama na podłodze”, kaseta z piosenką „Mydło lubi zabawę” , magnetofon.


Przebieg zajęcia.
1. Recytacja wiersza „Grzebień i szczotka” J. Brzechwy.
2. Rozmowa na temat: o czym mówi wiersz.
3. Powtórne wygłoszenie wiersza z zaakcentowaniem wyrazów zawierających głoski „sz”, „cz”.
4. Wymawianie wyrazów przez dzieci ze szczególnym zwracaniem uwagi na słowa w których występuje „szcz”.
5. Rozdanie patyczków i polecenie dzieciom aby podczas kolejnego słuchania wiersza unosiły patyczek w górę w momencie, gdy usłyszą słowo zawierające głoskę „sz”, „cz” lub „szcz”.
6. Zebranie patyczków i rozdanie lusterek – ćwiczenie narządów mowy:
- ćwiczenie Języka w kierunku kącika ust,
- oblizywanie warg przy szeroko otwartych ustach,
- dotykanie językiem wewnętrznej strony policzków ; prawego i lewego,
- wysuwanie warg do przodu, tzw. „ryjek”,
- ściąganie ust jak przy samogłosce „u”, a następnie spłaszczanie jak przy artykulacji „i”.
7. Zebranie lusterek. Przejście na dywan. Pokazywanie i omawianie przez dzieci różnego rodzaju szczotek, opowiadanie, do czego one służą.
8. Zabawa w grupach – inscenizacja tekstu „Plama na podłodze” J. Porazińskiej – podział dzieci na dwie grupy i dowolna interpretacja wg ich pomysłu podczas słuchania tekstu .
9. Podsumowanie zajęć. Podkreślenie potrzeby dbania o własny wygląd i otoczenie, w którym przebywamy. Wysłuchanie piosenki „Mydło lubi zabawę”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.