X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27852
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mikołaj Święty - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 12.12.2014
Prowadzący: mgr Joanna Kaczmarska-Kozioł
Temat: Mikołaj Święty
Cel główny:
Kształtowanie umiejętności tworzenia muzyki, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizowanie ją ruchem;

Cele szczegółowe:

• wyzwalanie u dzieci samookspresji i inwencji twórczej;
• tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów);
• improwizuje ruchem muzykę;
• rozwijanie umiejętności rozpoznawania odgłosów wybranych instrumentów;
• prowokowanie do instrumentacji ruchem muzyki wg własnego pomysłu;
• zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach muzycznych i zabawach swobodnych

Metody:
• czynna (samodzielne doświadczanie, kreatywność, aktywność zadań)
• oglądowa ( udostępnianie sztuki)
• słowne (opowiadanie, rozmowa)
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa


Przebieg zajęcia:
Lp. Sytuacja edukacyjna Przewidywane osiągnięcia Środki dydaktyczne
1. Powitanie: Zabawa powitalna „Do Re mi fa sol la”, lub „Grubi czy chudzi” Integruje się z treścią powitania Odtwarzacz CD, Nagranie CD
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Rozwiązanie zagadki : „Na dobry początek zagadkę Wam powiem, a kto będzie znał jej rozwiązanie niech ładnie odpowie: w miesiącu grudniu przychodzi, więc czasami w śniegu brodzi. Obsypuje podarunkami, kiedy jest już z nami” Rozwiązuje zagadkę słowną Tekst zagadki, ilustracje Mikołaja
3. „Worek Świętego Mikołaja”
Dzieci znajdują w Sali Worek Mikołaja, w którym ukryte są instrumenty muzyczne, zadaniem dzieci jest za pomocą zmysłu dotyku i słuchu odgadnąć co znajduje się w worze. Rozpoznaje za pomocą zmysłów instrumenty muzyczne Worek Mikołaja, instrumenty:
Dzwoneczki, tamburyno, marakas, bębenek, itp.
4. Ilustracja ruchowa „Sanie Mikołaja” z wykorzystaniem dzwoneczków Porusza się do muzyki
Podnoszenie sprawności ruchowej Nagranie CD, dzwoneczki, koce
5. Zabawa „Co chciałbym dostać od Mikołaja”
Dzieci oglądają ilustracje zabawek, które dzieciom przynosi Mikołaj np.
Klocki, lalkę, samochód, , wózek dla lalek, słodycze. Za pomocą instrumentów muzycznych grają nazwy zabawek Gra na instrumentach perkusyjnych Ilustracje zabawek, instrumenty perkusyjne
6. Zabawa taneczna z wykorzystaniem klocków Gra na instrumentach nietypowych Nagranie CD, Klocki
7. Zabawa z el. tańca, pantomimy i autoprezentacji „Taniec śnieżynek”
Ilustruje muzykę ruchem wg własnego pomysłu chusta animacyjna, instrumenty
8. Wykonanie pracy plastycznej „But Mikołaja” lub „Śniegowe gwiazdki”- wyklejanie piankami Play Mais
-pokaz wykonania pracy
- dowolny wybór rodzaju pracy Rozwija sprawność manualną
szablon buta lub płatka śniegu, pianki Play Mais

9. Zakończenie zajęć: „Kłaniany” przy dźwiękach muzyki każde dziecko kłania się swojemu sąsiadowi, a ten kłania się następnemu. Wręczenie dzieciom odznaki za twórczość muzyczną.
Aktywnie uczestniczy w zabawach Nagranie CD, odznaki

Załącznik:
W swoim worku Mikołaj niósł zabawek bez liku:
klocki- (tamburyno)
samochody (grzechotki)
lalkę ( tarki)
słodycze (trójkąt)
bąk (talerze)
Och!
zaczęły się kłótnie(grają wszyscy)
kłócą się okrutnie.
kto z nich większy
kto ważniejszy?
klocki
samochody
lalka
słodycze
czy bąk
Nakrzyczały się, że strach (wszystkie instrumenty)
wyciągnął Mikołaj z worka
klocki
samochody
lalkę
słodycze
bąk
i grzecznym dzieciom pod choinkę je dał.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.