Scenariusz zajęć przedszkolnych w grupie dzieci 3- i 4-letnich
Temat dnia: Kto mieszka w oborze?
Cel główny:
- kształtowanie umiejętności oceny bohaterów utworów literackich,
- umożliwienie dzieciom poznania życia w środowisku wiejskim i najbliższego środowiska wiejskiego – podwórka.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- stara się skakać jak zajączek,
- wymienia zwierzęta, które mieszkają w gospodarstwie wiejskim,
- ilustruje opowiadanie,
- kończy rysunek według własnego pomysłu,
- podaje różnice miedzy wsią a miastem,
- naśladuje różne zwierzęta.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt, fotografie i obrazki przedstawiające miasto i wieś, „Opowiadanie o Julii i Jaśku, którzy przyjechali odwiedzić dziadków”, sylwety do opowiadania.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia poranne
1. „Zające w ogrodzie” – zabawa ruchowa z podskokami. Nauczyciel zachęca dzieci, by wyobraziły sobie, że są zajączkami. Zajączki będą kolejno:
- witały się – dzieci witają się palcami, stopami, ramionami;
- szły przez łąkę – dotykają stopami podłogi;
- biegały, omijając drzewa – skaczą dookoła innego zajączka;
- ścigały się z żabkami – dzieci skaczą jak żabki;
- bały się wilka – dzieci przytulają się do Ciebie, pozostając w bezruchu;
- znajdowały schronienie – dzieci radośnie pląsają, tańczą;
- poznawały inne zajączki – witają się i bawią z innymi zajączkami;
- chrupały marchewkę – naśladują jedzenie marchewki.
II Zajęcia główne
1. „Z wizytą u babci i dziadka” – wprowadzenie do rozmowy o zwierzętach mieszkających na wsi w oparciu o niedokończone opowiadanie. Prowadzący przedstawia dzieciom opowiadanie o Julii i Jaśku, którzy przyjechali odwiedzić dziadków. Prezentuje historię, wykorzystując potrzebne sylwety. Dzieci przyglądają się uważnie i wykonują kolejno polecenia nauczyciela: sporządzają charakterystykę miejsca, określają liczbę zwierząt.
Nauczyciel zadaje pytania:
- Czym zajmuje się dziadek, a czym babcia?
- Czyja praca jest trudniejsza? Dlaczego?
- Jaki sposób babcia opiekuje się zwierzętami?
- Na czym polega praca dziadka w sadzie?
Nauczyciel zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat zilustrowanego opowiadania oraz wymyślenia jego zakończenia. Odwołuje się do doświadczeń dzieci i – dając do dyspozycji sylwety postaci – zachęca do tworzenia opowiadań z elementami dialogu.
2. „Miasto – wieś” – rozmowa kierowana na temat różnic i podobieństw obydwu miejsc. Prowadzący pokazuje dzieciom fotografie i obrazki przedstawiające krajobraz wiejski i krajobraz miejski. Zachęca dzieci do porównania ilustracji oraz zastanowienia się nad warunkami życia w obydwu środowiskach. Dzieci próbują wskazać różnice i podobieństwa miasta i wsi.
- Jakie domy stoją w mieście, a jakie na wsi?
- Gdzie jest więcej sklepów?
- Gdzie jest więcej zieleni?
- Gdzie są szersze ulice i większy ruch samochodowy?
- Jakie zwierzęta mieszkają z ludźmi na wsi, a jakie w mieście?
3. „Co to za zwierzę?” – zabawa naśladowcza. Prowadzący zachęca dzieci, by usiadły w kole i próbowały odgadnąć nazwy zwierząt mieszkających w mieście i na wsi. Nauczyciel wybiera ochotnika, któremu na ucho mówi hasło – nazwę zwierzęcia (lub dyskretnie pokazuje obrazek). Wybrane dziecko przedstawia zagadkę poprzez prezentację sposobu poruszania się lub naśladowanie wydawanych odgłosów. Zwycięzca przedstawia kolejna zagadkę. Dzieci wspólnie ustalają, gdzie mieszkają odgadywane zwierzęta.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 