X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27748
Przesłano:

Legendarne początki państwa polskiego na podst. legendy "O Lechu, Czechu i Rusie". Konspekt lekcji języka polskiego klasa IV

Konspekt lekcji języka polskiego
klasa IV
Temat: Legendarne początki państwa polskiego na podst. legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”.

CELE
Uczeń:
zna - symbole narodowe: flaga, godło, hymn państwowy
rozumie – jak należy zachować się podczas wykonywania hymnu państwowego i dlaczego należy odnosić się do symboli narodowych z szacunkiem
potrafi – pracować z tekstem i słownikiem ortograficznym
Treści programowe
I.1.1 – sprawnie czyta teksty literackie – legenda
I.1.7 – wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost
II.2.3 – odróżnia realizm od fantastyki
II.2.9 – omawia akcję i wyodrębnia wydarzenia
II.2.11 – identyfikuje - legendę
Metody
praca w grupie, zajęć praktycznych – praca z mapą i podręcznikiem
Środki dydaktyczne
mapa, podręcznik, płyta CD z nagraniem legendy, wystawka różnych wersji legendy


Przebieg lekcji
1.Losowanie kolorowych kartek i utworzenie czterech grup.
2.Wysłuchanie tekstu legendy (nagranie na płycie)
3.Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
4.Zapis tematu.
5.Przypomnienie zasad pracy w grupie.
6.Przydzielenie grupom zadań.
7.Posumowanie lekcji.

Grupa I (niebieska)
1.Dlaczego bracia postanowili poszukać nowego miejsca zamieszkania dla swoich plemion? Znajdź fragment i przeczytaj.
2.Który z braci pierwszy wyruszył w drogę. Dokąd się udał i jakiej poszukiwał ziemi?
3.Pokaż na mapie wschód Polski i państwa, z którymi Polska sąsiaduje. (zacznij od kierunku północnego do południowego).
4.Określ, które zdanie jest prawdziwe, a które – fałszywe. Postaw znak X w odpowiednich rubrykach tabeli.

Stwierdzenie Prawda Fałsz

Wyraz zachodzić to bezokolicznik.

Wyrażenie: żyzna ziemia jest epitetem.

Bracia w kolejności od najstarszego do najmłodszego to: Lech, Czech, Rus.

Grupa II (zielona)
1.Jak nazywa się góra, nieopodal której założył swoje państwo Czech i czym się charakteryzowała ziemia? Znajdź fragment i przeczytaj.
2.Pokaż na mapie południe Polski i odczytaj z jakimi państwami Polska graniczy na południu.
3.Podziel na głoski wyraz Czech.
4.Określ, które zdanie jest prawdziwe, a które – fałszywe. Postaw znak X w odpowiednich rubrykach tabeli.

Stwierdzenie Prawda Fałsz

W wyrazie góra występuje ó niewymienne.

Lech, Czech ,Rus to wyrazy dwusylabowe.

Wyrazy: południowy, północny to przysłówki.

Grupa III (czerwona)
1.Czym odznaczała się ziemia, którą wybrał Lech? Znajdź fragment i przeczytaj.
2.Skąd się wzięła nazwa Gniezno? Przeczytaj odpowiedni fragment i pokaż miasto na mapie.
3.Wymień najdawniejszy zabytek, który znajduje się w Gnieźnie. W którym roku został zbudowany i co przedstawiają drzwi tej budowli? (skorzystaj z informacji Warto wiedzieć).
4.Określ, które zdanie jest prawdziwe, a które – fałszywe. Postaw znak X w odpowiednich rubrykach tabeli.

Stwierdzenie Prawda Fałsz

Orzeł nie jest ptakiem chronionym.

Legenda dotyczy historycznych miejsc, osób, zdarzeń.

Gniezno nie było stolicą Polski.

Grupa IV (żółta)
1.Przeczytaj fragment, który odpowiada na pytanie: Co spowodowało, że herbem Polski jest biały orzeł na czerwonym tle?
2. Określ, które zdanie jest prawdziwe, a które – fałszywe. Postaw znak X w odpowiednich rubrykach tabeli.

Stwierdzenie Prawda Fałsz

Na drzwiach w katedrze gnieźnieńskiej zostało przedstawionych 10 scen z życia świętego Wojciecha.

Orzeł żyje na Mazurach, w Karpatach i w Wolińskim Parku Narodowym.

W wyrazie biały występują 4 głoski.


3.Wyjaśnij pisownię wyrazów:
orzeł - ........................................

Orzeł Biały - ........................................

4.Wymień symbole narodowe i powiedz, jak należy się do nich odnosić.

Podsumowanie lekcji.
Zapis notatki do zeszytu.
Prezentacja różnych wersji legendy.
Przedstawienie fragmentu listu pt. „Do przeczytania, której polskiej baśni lub legendy zachęciłbyś dzieci z Europy?

Praca domowa
Naucz się pięknie opowiadać o wydarzeniach opisanych w legendzie – ćw. 1/138 podręcznik

Ewaluacja

1. Co było najtrudniejsze na lekcji?
........................................
........................................

2. Które zadanie było najłatwiejsze?
........................................
........................................

3. Czy podobała Ci się dzisiejsza lekcja?
........................................
........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.