X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 27051
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy matematyczne. Konspekt zajęcia otwartego - edukacja matematyczna 5 - latki

Grupa wiekowa: 5 latki

Temat: ZABAWY MATEMATYCZNE

CEL OGÓLNY:
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z ich edukacją matematyczną.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
• liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
• wnioskuje o stałości liczby elementów w zbiorze, mimo zmian sugerujących, że po zmianie może być więcej albo mniej.
• liczy elementy i ustala, ile ich jest. Ostatni liczebnik ma podwójne znaczenie: określa ostatni element i informuje, ile jest wszystkich policzonych elementów.
• wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
• rozwiązuje zadania z treścią;
• dokonuje analizy i syntezy głoskowej wyrazów;

Metody:
• pokaz, obserwacja;
• metoda zadań stawianych do wykonania;
• „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk – Kolczyńskiej;

Forma pracy:
• Z całą grupą;
Pomoce:
wizytówki wcześniej przygotowane przez dzieci, dywaniki matematyczne, liczmany (nakrętki) po 10 dla każdego dziecka, pacynka lalki Wiercipiętki, arkusze do bingo matematycznego (karta zawierająca 6 różnie dobranych układów przedstawiających oczka kostki), duża kostka do gry; karty do gry (od 2 do 9 – z usuniętymi małymi oznaczeniami kolorów kart), ilustracje do analizy i syntezy głoskowej, butelki po jogurcie (6 szt) z oznaczeniem jak na kostce do gry (3 razy 1 kropka, dwa razy 2 kropki, 1 raz 3 kropki = w sumie na wszystkich kręglach jest 10 kropek).


Przebieg zajęć:
1. Powitanie przybyłych gości. Przedstawienie treści zajęć i wskazówek dla rodziców ( rodzice nie podpowiadają, sprawdzają jedynie poprawność wykonanych przez dziecko zadań)
2. Dzieci odnajdują swoje wizytówki i siadają w odpowiednich miejscach. Rodzice siadają za dziećmi.
3. „Opowieść o Wiercipiętce” – pacynka lalki. Wiercipiętka bardzo chce się nauczyć liczyć i prosi dzieci o pomoc. Zadanie dzieci polega na odróżnieniu prawidłowego sposobu liczenia od błędnego.
• 1, 2, 3, 4, 8, 9, 100, 5, 6, dużo
• 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... (liczenie po kilka)
• 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... (omijanie obiektów)
• 1, 2, 3, ....(liczenie od środka i zawracanie)
4. Przeliczanie leżących przed dziećmi liczmanów:
• Ułożenie ich w szeregu
• Ułożenie ich w kolumnie
• Ułożenie ich w kole (z przytrzymaniem palca na pierwszym liczmanie).
5. Bingo matematyczne – dzieci dostają karty do bingo, a nauczycielka rzuca kilkakrotnie kostką. Dzieci za pomocą liczmanów – nakrętek zaznaczają na swoich kartach odpowiednią „kostkę”. Rzucamy do momentu, aż któreś dziecko zapełni całą kartę i krzyknie BINGO. Rodzice sprawdzają poprawność wykonywania zadania.
6. Karty – każde dziecko dostaje jedną kartę do gry. Przelicza znajdujące się na niej figury. Mówi ile ich jest rodzicowi. Nauczycielka prosi dzieci, by podały jej liczbę o jeden większą lub o jeden mniejszą od liczby figur znajdujących się na karcie. Rodzice sprawdzają poprawność odpowiedzi.
7. Zabawa ruchowa – nauczycielka wykonuje jakąś czynność (np. klaśnięcia, tupnięcia, uderzenia o kolana itp.), dzieci liczą ile razy została dana czynność wykonana i robią tyle samo np. podskoków, skłonów, pajacyków.
8. Wiercipiętka przedstawia dzieciom zadania z treścią (odejmowanie). Dzieci na dywanikach układają odpowiedni schemat.
• Na łące rosły 4 kwiatki Wiercipiętka zerwała 2. Ile kwiatków zostało na łące?
• Wiercipiętka dostała 6 cukierków. 3 zjadła. Ile cukierków jej zostało?
• Na półce leżało 8 książek. Wiercipiętka pożyczyła 2 książki koleżance. Ile książek zostało na półce?
9. Analiza głoskowa – nauczycielka przedstawia dzieciom ilustracje (sowa, dom, kura, oko, foka ...). Wybrane dziecko nazywa głoskę nagłosową i wygłosową. Wszystkie dzieci określają ile dany wyraz ma głosek i układają tyle liczmanów.
10. Na zakończenie – kręgle logopedyczne – zadanie dla odważnych. Nauczycielka rozkłada kręgle (3 – 2- 1). Dziecko toczy piłkę w stronę kręgli i przelicza ile zdobyło punktów.
11. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za wspólną pracę. Komu podobały się zajęcia ten skacze do góry, komu się nie podobały ten uderza dłońmi w kolana.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.