X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2681
Przesłano:

Scenariusz lekcji informatyki: Świat pełen barw, tworzenie skrótów

Data: 9.11.2008r.
Klasa: V

Cel ogólny:
Tworzenie skrótów do programów i folderów, uzupełnianie tekstu w programie Notatnik.

Cele szczegółowe:
Uczeń
• wykorzystuje pliki z płyty CD wskazane przez nauczyciela,
• tworzy skróty do aplikacji i folderów,
• rozpoznaje ikonę skrótu,
• rozpoznaje barwy podstawowe i pochodne,
• rozpoznaje barwy ciepłe i zimne,
• uzupełnia tekst w programie Notatnik, wykorzystując swoją wiedzę,
• zapisuje plik we wskazanym miejscu na dysku.

Metody i formy pracy:
Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji na temat systemu operacyjnego i elementów środowiska Windows. Prezentacja sposobu postępowania oraz materiałów przygotowanych przez nauczyciela na ekranie – wykorzystanie projektora. Wykorzystanie przez uczniów materiałów z płyty CD – „Komputerowe opowieści”. Praca samodzielna uczniów w programie Notatnik.

Pomoce:
Podręcznik, płyta CD – „Komputerowe opowieści”, projektor, ekran, przygotowane materiały.

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjne: organizacja klasy, porządek na lekcji, logowanie komputerów, sprawdzenie obecności, wpisanie tematu lekcji do dziennika.

2. Pogadanka powtórzeniowa na temat systemu operacyjnego i elementów środowiska Windows.

3. Ocena pracy „Domek w górach”.

4. Zapisanie tematu lekcji na tablicy: Świat pełen barw, tworzenie skrótów.

5. Prezentacja czynności na ekranie przy wykorzystaniu projektora. Przedstawienie sposobu tworzenia skrótów. Rozpoznawanie ikony skrótu. Uruchamianie programu przy pomocy skrótu.
Notatka:
Tworzenie skrótów w systemie Windows XP:
• do programu:
ppm – wyślij do – Pulpit (utwórz skrót)
• do folderu lub pliku:
ppm – utwórz skrót

6. Pogadanka na temat barw: podstawowych, pochodnych, ciepłych i zimnych (załącznik 1).
Barwy podstawowe
żółty, czerwony, niebieski

Barwy pochodne
pomarańczowy, fioletowy, zielony

7. Omówienie zadania, zapoznanie się z plikiem tekstowym. Praca indywidualna dzieci.
Wykonanie zadania i zapisanie na dysku swojego komputera w wyznaczonym folderze.

8. Podsumowanie lekcji.
9. Zadanie domowe
10. Podanie terminu sprawdzianu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.