X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26621
Przesłano:

Śliwkowa rozkosz. Zachowanie zasad BHP podczas przygotowania i pieczenia ciasta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
kulinarnych według programu autorskiego „Młoda gospodyni”
dla I grupy dziewcząt niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym

1. TEMAT ZAJĘĆ: Zachowanie zasad BHP podczas przygotowania i pieczenia ciasta
„Śliwkowa rozkosz”.

2. TERMIN REALIZACJI: 13.10.2014r.

3. RODZAJ ZAJĘĆ: zajęcia kulinarne według programu autorskiego 'Młoda gospodyni”

4. GODZINA: 16.00

5. MIEJSCE ZAJĘĆ: pracownia gospodarstwa domowego, sala nr 016

6. PROWADZĄCA: Edyta Berbecka

7. CEL OGÓLNY:
a) kształtowanie zaradności życiowej poprzez umiejętne i samodzielne przygotowanie pysznego i pożywnego ciasta śliwkowego z zachowaniem poznanych zasad BHP

8. CELE SZCZEGÓŁOWE:
wychowanki:
a) zachowają zasady bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętu AGD
b) będą pamiętały o zachowaniu higieny podczas przygotowywania jakichkolwiek posiłków (mycie rąk, zakładanie fartuchów, a także dbanie o estetykę na stanowisku pracy)
c) rozpoznają składniki ciasta za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, dotyku i smaku
d) samodzielnie lub z pomocą posegregują produkty znajdujące się na stole zgodnie z ich przeznaczeniem (odrzucenie tych składników, które nie nadają się do wykonania ciasta śliwkowego )
e) znają etapy przygotowywania ciasta
f) potrafią nakryć stół do deseru

9. CELE WYCHOWAWCZE:
a) integracja grupy wychowawczej
b) nabywanie umiejętności pracy grupowej

10. METODY PRACY:
a) słowna: (rozmowa kierowana, objaśnienie)
b) oglądowa: (pokaz składników ciasta, ilustracji ze składnikami ciasta)
c) praktyczna (czynny udział wychowanek w zajęciach)

11. FORMY:
a) indywidualna
b) grupowa
c) zbiorowa

10.ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
a) wszystkie produkty niezbędne do wykonania ciasta śliwkowego:
- śliwki węgierki
-mąka tortowa
-proszek do pieczenia
-olej
-jajka
-ocet
-cukier
-cukier puder
-śmietana kwaśna
-budyń waniliowy
-sok z cytryny
-masło
b) sprzęt i narzędzia AGD:
- miska
- nóż
-łyżka drewniana
- robot kuchenny - mikser,
- blacha do pieczenia
-papier do pieczenia
- garnek,
-kuchenka elektryczna z piekarnikiem,
-talerze deserowe
-widelczyki do ciasta
-serwetki gastronomiczne
c) tablica, kreda, magnesy

11. PRZEBIEG ZAJEĆ:

1) Przywitanie się z wychowankami.
2) Podanie tematu i celu zajęć, zapisanie tematu na tablicy
3) Przypomnienie i utrwalenie poznanych zasad BHP pracy w kuchni
4) Głośne odczytanie przez wychowankę przepisu na ciasto „Śliwkową rozkosz”
5) Nazwanie znajdujących się składników ciasta na stole i odrzucenie tych, które nie nadają się do wykonania ciasta
6) Zapisanie na tablicy nazwy produktów nadających się do przygotowania ciasta śliwkowego
7) Rozpoznawanie składników ciasta za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu i dotyku
8) Organizacja miejsca pracy:
a) przygotowanie wychowanek ( samodzielne lub wspomagane mycie rąk, założenie fartuchów)
b) przygotowanie stanowiska zajęć ( wyjęcie potrzebnych narzędzi i naczyń)
9) przygotowanie ciasta śliwkowego zgodnie z przepisem oraz ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasady BHP; określenie zadań z podziałem na poszczególne osoby ( zindywidualizowanie pracy i dostosowanie zadań do możliwości psychofizycznych wychowanków) :
przygotowanie i obróbka składników ciasta (mycie, drylowanie, krojenie, tarkowanie,oddzielanie, ubijanie)
10) Przypomnienie i utrwalenie zasad BHP obsługi kuchenki i piekarnika elektrycznego
11) Wstawienie ciasta do piekarnika ( ustawienie właściwej temperatury, poziomu oraz czasu pieczenia ciasta )
12) Sprzątnięcie stanowisk pracy po skończonych zajęciach:
- sprzątanie, mycie naczyń i narzędzi wykorzystywanych do przygotowania ciasta
13) Nakrycie stołu oraz degustacja upieczonego ciasta
14) Podsumowanie zajęć, rozmowa z wychowankami o przebiegu zajęć – ewaluacja
- odtwarzanie kolejno wykonywanych czynności;
- sprawdzenie znajomości składników ciasta : słownie i za pomocą ilustracji;
- ocena aktywności wychowanek
15) Mycie naczyń, sprzątnięcie sali gospodarstwa domowego (zamiatanie i mycie podłogi)
16) Podziękowanie wychowankom za udział w zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.