X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26112
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Urządzenia elektryczne. Pożyteczne urządzenia - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dydaktycznych - oddział przedszkolny ("0"a)

Nauczyciel prowadzący:
Krąg tematyczny: Urządzenia elektryczne
Temat dnia: Pożyteczne urządzenia
Termin realizacji:

Cele główne:
• Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie i doskonalenia świadomości własnego ciała
• Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia (rozwiązywanie zagadek słownych)
• Poznawanie korzyści wynikających z posiadania urządzeń elektrycznych
• Praktyczne wykorzystanie wybranych urządzeń

Cele operacyjne: dziecko:
• rozróżnia najczęściej spotykane urządzenia elektryczne,
• wie, jak należy umiejętnie korzystać z urządzeń technicznych znajdujących się w gospodarstwie domowym,
• podzieli wyraz na sylaby i wyodrębni pierwszą głoskę,
• potrafi ułożyć zdanie,
• uczestniczy w zabawie naśladowniczo - ruchowej,
• wykonuje pracę techniczną wg własnego pomysłu.

Metody:
rozmowa kierowana, obserwacja, pokaz, ćwiczenia plastyczne.

Formy:
praca z całą grupą, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”, ilustracje różnych urządzeń technicznych, litery z alfabetu ruchomego, worek, rysunki ciężarówek w trzech kolorach, kartonowe pudełka, papier kolorowy, klej, nożyczki.


Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Elektryczna powitanka”. N.: Witam wszystkie dzieci, które mają w domu...
− żelazko
− suszarkę do włosów
− odkurzacz
− mikser
− pralkę
− lodówkę
− ekspres do kawy
− toster itd.
Dzieci, które mają w domu wymieniane urządzenia, wstają i podnoszą prawą rękę, je¬śli nie mają – stają na baczność, jeśli nie wiedzą, czy mają dane urządzenie – siadają skrzyżnie.

2. Słuchanie wiersza pt. "Pożyteczne urządzenia" Cz. Janczarskiego

To odkurzacz - głośno szumi,
za to pięknie sprzątać umie.
Wciągnął rurą kurz i śmiecie,
ani pyłku nie znajdziecie.
Elektryczna pralka w domu
to wygoda jest i pomoc.
Dobrze, że tę pralkę mamy,
bo oszczędza ręce mamy.
Gdy telefon - drr... zadzwoni,
już słuchawkę trzymam w dłoni.

rozmawiam z nią przez telefon.
Telewizor to rzecz piękna,
O, już jest w nim Miś z Okienka,
Miś pozdrowił łapką Hanię,
Potem film był na ekranie.
Przy radiowej skrzynce siadam,
skrzynka... bajki opowiada.
A gdy w radio gra muzyka,
tańczę polkę i walczyka.


3. Rozwiązywanie zagadek słownych „Elektryczni Eksperci”.

Co to za skrzynka w łazience stoi, żadnego brudku się nie boi.
Bardzo się cieszy z tego mama, bo skrzynia pranie robi sama. (pralka)

Bardzo gruby brzuszek ma. Sprząta śmieci, raz i dwa.
Głośno pracuje, głośno wyje. Wciąga kurz przez swoją szyję. (odkurzacz)

To urządzenie takie gorące, jakby nagrzane sierpniowym słońcem.
Służy wybornie do prostowania twojej bielizny oraz ubrania. (żelazko)

Kiedy nie ma do roboty nic lepszego, możesz zasiąść przed nim z bratem lub z kolegą.
Gdy ekranem swym zaświeci, Dobranocką żegna dzieci. (telewizor)

Ma dwie ręce do roboty, gdy robisz koktajl, nie masz kłopotu.
Wszystko wymiesza, szybko wiruje, doskonały napój przyszykuje. (mikser)

4. Przypięcie obrazków sprzętów wymienionych w zagadkach na tablicy.
Dzieci po kolei:
− dzielą nazwy na sylaby;
− wybrzmiewają pierwszą głoskę;

5. Zabawa ruchowa „Śmieszne urządzenia elektryczne”.
N. prosi, aby dzieci wyobraziły sobie, że są w sklepie elektrycznym. Sprzedawca po kolei włącza poszczególne urządzenia. Dzieci naśladują ruchy i dźwięki wydawane przez dane urządzenie.

6. Zabawa słowna „Układamy zdania”.
Dzieci siedzą w kole. N. podaje im worek, w którym znajdują się kartoniki przedstawiające różne urządzenia elektryczne. Dzieci losują po jednym kartoniku. Zadaniem dzieci jest ułożenie zdania z użyciem nazw wylosowanego urządzenia.

7. Zabawa dydaktyczna „Przeprowadzka” wg A. Góreckiej.
Zadanie dzieci polega na pogrupowaniu urządzeń elektrycznych według przeznaczenia.
Nauczyciel prosi dzieci o pomoc w zapakowaniu wszystkich urządzeń elektrycznych do odpowiednich ciężarówek:
*w zielonej ciężarówce będą przewożone urządzenia ułatwiające pracę w kuchni przy przygotowywaniu posiłków;
*w niebieskiej ciężarówce będą przewożone urządzenia pomagające w utrzymywaniu czystości;
*w czerwonej ciężarówce będą przewożone urządzenia audiowizualne, dzięki którym możemy słuchać audycji lub oglądać filmy, programy.
Kiedy wszystkie urządzenia znajdują się już w ciężarówkach dwoje dzieci, sprawdza, czy urządzenia elektryczne trafiły do właściwej ciężarówki. W razie wątpliwości najpierw konsultują się ze sobą, a później z innymi dziećmi.

8. Praca techniczna "Urządzenie elektryczne"
Konstruowanie wybranych sprzętów elektrycznych z pudełek kartonowych , taśmy klejącej i kolorowych papierów.
Wspólne wykonywanie wystawy prac dzieci.

9. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.