X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26028
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem zdrowy i wesoły - scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców

Temat kompleksowy: „ Jestem zdrowy i wesoły”
Grupa: 6 - latki
Cele ogólne:
- utrwalanie wiadomości o prawidłowym odżywianiu dziecka,
- przeliczanie w zakresie 5 (dodawanie i odejmowanie),
- współdziałanie w zespole,
- kształtowanie postaw prozdrowotnych,

Cele operacyjne - dziecko:
• słucha w skupieniu wiersza
• potrafi wypowiadać się na określony temat
• wie jak należy dbać o zdrowie
• wie jakie produkty spożywcze są zdrowe
• potrafi rozpoznawać smak,
• potrafi wykonać zdrowe kanapki
• potrafi nawiązać kontakt z drugim dzieckiem, osobą dorosłą
• potrafi dzielić przestrzeń z innymi
• potrafi liczyć obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego
• potrafi odczytać globalnie wyrazy, dzieli na sylaby oraz wyodrębnia głoski w nagłosie i wygłosie,

Metody:
Oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, aktywne działanie, swobodne wypowiedzi, aktywność ruchowa, współpraca z dorosłym, aktywność muzyczna, metoda de Bono (zmodyfikowana do potrzeb zajęć);,
Oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, rozmowa, objaśnienia, aktywizacja do aktywności ruchowej, muzycznej, słownej, pochwała, kontrola czynności dzieci,
Formy organizacji:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna
• praca zespołowa
Środki dydaktyczne:
•plansze tematyczne „Jak dbamy o zdrowie”,
•zagadki nt. zdrowia,
•napisy do czytania globalnego,
•kapelusze,
•piramida zdrowego żywienia,
•paski i kapsle do przeliczania,
•teatrzyk i kukiełki,
•puzzle zęba,
•kubeczki z numerkami z wodą: słoną, kwaśną i słodką, chorągiewki,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie przez nauczycielki. Wytworzenie miłej atmosfery.
2.Krzyżówka. Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem. (Zał. nr 1)
3.Słuchanie inscenizacji w wykonaniu nauczycielek „Apetyt Misia Uszatka” (Zał. nr 2)
4.Rozmowa nt treści opowiadania z wykorzystaniem ilustracji.
* kto był głównym bohaterem opowiadania?
* co chciał jeść Miś Uszatek na śniadanie?
* co powiedziała nt. mama?
* co wybrał Miś na śniadanko po rozmowie z mamą?
5. „Myślące kapelusze” (5 kapeluszy w różnego koloru, piramida zdrowego żywienia)
6. „Co powinieneś jeść, aby Twoje zęby były zdrowe?” - puzzle
7. Zabawa ruchowa „Zanieść tacę” (kółka d sersa, talerzyk, kubek)
8. „Jak to smakuje?” – przyporządkowanie odpowiedniego kubeczka do chorągiewki (chorągiewki z napisem: słony, słodki, kwaśny) (Zał. nr 3)
9. „Miś w sklepie” – przeliczanie na konkretach (paski papieru, kapsle kolorowe)
10. „Rymowanki- zgadywanki” ( piłeczki do ping – pongowe, 3 miski, rymowanki) (Zał. nr 4)
11. „Zdrowe kanapki” – zaproszenie rodziców i dzieci do wykonania zdrowych kanapek z różnych produktów. Degustacja kanapek (produkty do kanapek, noże, deski do krojenia, talerze)
12. Pożegnanie gości i podziękowanie za wspólna zabawę i spędzony razem czas.

mgr Justyna Bandosz

ZAŁĄCZNIKI DO ZAJĘĆ:

Zał. nr 1 KRZYŻÓWKA:
ZĘBY - służą ci do gryzienia, powinieneś je myć przynajmniej dwa razy dziennie.
MYDŁO – czeka w Twej łazience, gdy nim posmarujesz ręce,brud zaraz zginie.
SPORT – Skoki, biegi, gimnastyka wspólną nazwę mają. Jakie je wszystkie razem
ludzie nazywają?
WODA – nie możesz jej pić prosto z kranu.
OWOCE – dają ci dużo witamin, zawsze myj je przed jedzeniem.
GIMNASTYKA – poranne skłony czy przysiady, to .......
SEN - potrzebny ci nocą, żebyś następnego dnia był wypoczęty.

Zał. nr 2 OPOWIADANIE „APETYT MISIA USZATKA” (PLUSZAK: DUŻY MIŚ - MAMA MISIA, MAŁY – USZATEK).
Miś Uszatek obudził się bardzo głodny.
- Mamo! – zawołał. Mam apetyt na pyszne śniadanko.
- A co byś zjadł? – spytała mama.
- Batonika, pączka, cukierki i lizaka – odparł miś.
- Ja nie wiem, czy dobrze zrobi Tobie takie śniadanie?
- no to zjem tylko jajko – obraził się miś.


Zał. nr 3 ZABAWA „JAK TO SMAKUJE?”
- Odczytanie napisów na chorągiewkach(słony, słodki, kwaśny).
- Smakowanie, degustacja produktu i przyporządkowanie do odpowiedniej chorągiewki.

Zał. nr 4 RYMOWANKI - ZGADYWANKI

Podział dzieci na 3 zespoły - wybrane dziecko z każdej grupy losuje numer zagadki. Zadaniem grupy jest dokończyć usłyszaną rymowankę. Za prawidłową odpowiedź zespół otrzymuje 1 punkt – piłeczkę ping – pongową).

1) Wszyscy mamy słodkie minki, bo jadamy.......... (witaminki)
2) Masz gorączkę? Na co czekasz? Pora by Cię zbadał ......(lekarz)
3) Witaminy, witaminy dla chłopczyka i...............(dziewczyny)
4) Ziemniaki i buraki jedzą wszystkie.................(dzieciaki)
5) Gdy czystość w koło świeci, zdrowi są starsi i zdrowe są ..........(dzieci)
6) Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają...............(witaminy)
7) Przez cały rok pij marchewkowy..............(sok)
8) Myję zęby, bo wiem właśnie o tym, kto ich nie myje ten ma.......(kłopoty)
9) Mydło wszystko umyje, nawet uszy i..........(szyję)
10) Irenka umyła ręce wodą i mydłem w...........(łazience)
11) Kto się często myje ten długo ..............(żyje)
12) Cały dzień cukierki ssałam, a o paście...........(zapomniałam)
13) My lubimy czyści być, więc się trzeba często.........(myć)
14) Skakać, biegać, tańczyć wkoło razem będzie nam .......(wesoło)
15) Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, A brudne ręce w czyste zamieni........... (mydło)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.