X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25768
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy w Misiolandii - scenariusz zajęć

Temat zajęć: Misie , miśki i niedźwiedzie

Cele zajęć:
-kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
-rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi,
-rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
-poszerzenie wiadomości ze świata przyrody dotyczące niedźwiedzi.
- stwarzanie miłej radosnej atmosfery podczas wspólnych zabaw

Pomoce:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci,
Ilustracje misiów bajkowych: Puchatek, Uszatek, Paddington
Napisy : Puchatek, Uszatek, Paddington
Ilustracje przedstawiające : niedźwiedzia polarnego, brunatnego, baribala, koala, panda wielka, odpowiednie napisy
Kontury misia bajkowego wyżej wymienionego format a4 dla każdego dziecka do wyboru
Wizytówki dla każdego uczestnika w kształcie misia
Chusta animacyjna
Miód, żelki misie
Kredki , magnetofon, piosenki, tematycznie związane z zajęciem

Treści programowe:
• kształtowanie umiejętności społecznych dzieci :
porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych (1.3)
• wspomaganie rozwoju mowy (3.3)
• wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosuje
w poznawaniu siebie i swojego otoczenia (4.1)
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych(6.3)
• wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.1)
• Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne(9.2)
• Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt(12.1)
• Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną(13.1,3)
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14.1,2,3)

Czynności przygotowawcze: dzieci po przyjściu do przedszkola wybierają dla siebie wizytówkę w kształcie misia w jednym z czterech podstawowych kolorach( niebieski, żółty, czerwony, zielony)


Przebieg zajęcia
1. Powitanie wszystkich uczestników „ Wszyscy są , witam Was...”
2. Przedstaw swojego misia- dzieci przedstawiają swojego misia kolegom
3. Nauczycielka przedstawia swojego misia, wykorzystanie wiersza” Miś”

„MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA

LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA
ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA
A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE
I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ „

4. Misiowa gimnastyka- dzieci z misiami tańczą w rytm muzyki na przerwę w muzyce wykonują proste ćwiczenia:

1. Miś poznaje salę- zabawa orientacyjno-porządkowa- dz. z misiem spaceruje po sali pokazując jej np. samochody, lalki, stoliki
2. Taniec z misiem- zabawa przy muzyce- dz. Gdy gra muzyka tańczą z maskotką na przerwę za-trzymują się nieruchomo
3. Przekładaniec- dzieci spacerują po Sali przekładając misia raz pod lewym raz pod prawym kolanem
4. Winda- dz. stoją w lekkim rozkroku, trzymając misia w obu rękach na sygnał wiozą ją do góry i na dół
5. Na głowie- spacer po Sali z misiem na głowie(dz. Przytrzymuje maskotkę rękoma)
6. Wesoły marsz-marsz po obwodzie koła z maskotką w ręku
7. Z ręki do ręki- siad w kole, na sygnał nauczycielki przekazujemy misia w prawą stronę. Zabawa trwa do momentu aż maskotka wróci do nas.

5. Krótka historia pluszowego misia
Pluszowy miś swą angielską nazwę „Teddy” zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi, który 100 lat temu był prezydentem Ameryki. Jego pasją były polowania na niedźwiedzie, które nieustannie śledziła ówczesna prasa - dziennikarze. W 1902 r. pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent nie ma ochoty już polować, nie chce skrzywdzić niedźwiadka. Stworzona pod wpływem tego rysunku zabawka otrzymała imię Teddy, które jest zdrobnieniem imienia Theodor. Teddy ma nawet swój dzień - 25 listopada obchodzony jest światowy Dzień Pluszowego Misia.

6.pokaz trzech sylwet misiów Uszatka, Puchatka i Paddington, dzieci próbują odgadnąć , który miś jak się nazywa. Nauczyciel naprowadza dzieci podpowiedziami
Uszatek- piosenka „ Pora na dobranoc”
Puchatek- słoik miodu
Paddington- kapelusz
7.Poznajemy razem żywych kuzynów naszych pluszaków: niedźwiedź brunatny, polarny, baribal, koala, panda wielka- pokaz ilustracji i umieszczenie ich na tablicy

8.Zabawy z chustą animacyjną
a) Misie jadą nad morze samochodem – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się powoli dookoła,
b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.
c) „ Kto się schował” –dzieci chodzą po całej Sali na sygnał zatrzymują się i kładą na podłodze, nauczyciel przykrywa chusta kilkoro dzieci z maskotkami, pozostali maja odgadnąć kto, się schował pod chustą.
d) „Po omacku”- Uczestnicy zabawy siedzą dookoła rozłożonej na podłodze chusty. Jedna
osoba wchodzi na chustę. Z zamkniętymi oczami idzie po niej (pomaga jej
prowadzący). Następnie określa, ile jeszcze chce zrobić kroków i na jaki w
związku z tym trafi kolor. Jeżeli po przejściu wymienionej liczby kroków
znajdzie się na przewidywanym przez siebie kolorze, zostaje w środku i prowadzi
zabawę dalej. Jeżeli nie, siada w kręgu, a prowadzący wybiera nową osobę.

9. Mój kolorowy miś- dzieci wybierają kontur misia i kolorują go kredkami., podczas kolorowania leci muzyka relaksacyjna. Po kilku minutach dzieci siadają z rysunkami na dywanie i pokazują kolegom swoje kolorowe misie.

10. ,,Małe co nieco” - degustacja miodu i misiowych żelków
Zapraszam Was do naszego specjalnego kącika ,,Słodkie małe co nieco”, w którym znajdziecie miód i pyszne żelki Misiowe.

11. Dzieci po degustacji wracają na dywan ze swoim pluszakiem, kładą się wygodnie i odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej


Literatura:
„Zabawa z chustą” A. Wasiak
„ Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”- R. Domań
„ Metoda Weroniki Sherbone w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” M. Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przasnyska
„ Zabawy integracyjne i nie tylko” D. Niewola
„ Uroczystości w przedszkolu” tom 2
Internet- Informacje na temat święta pluszowego misia
Materiały własne zgromadzone podczas szkoleń, kursów i studiów licencjackich i magisterskich, długoletniej pracy , zbiór wierszy własnych rożnych autorów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.