X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25722
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dlaczego i jak dbamy o higienę rąk - scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie 5 latków

Imię i nazwisko nauczyciela: Agnieszka Kaczmarczyk
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
Grupa dzieci: 5 latki
Temat ogólny: Ręce często myjemy, dlatego długo żyjemy
Temat dnia: Dlaczego i jak dbamy o higienę rąk
Obszary podstawy programowej:
2.1.- umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby
4.3.- stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać co się może zdarzyć
5.1.- dba o swoje zdrowie, zaczyna się orientować w zasadach zdrowego żywienia
5.2.- dostrzega związek między chorobą, a leczeniem, poddaje się leczeniu
Cele ogólne:
- kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych,
- utrwalenie prawidłowej techniki mycia rąk,
- zminimalizowanie zagrożeń chorobami przenoszonymi przez brudne ręce,
- uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk ciepła wodą i mydłem
Cele szczegółowe. Dziecko:
- porusza się po sali zgodnie ze wskazówkami nauczyciela,
- odróżnia stronę prawą i lewą,
- stara się odgadnąć jaki będzie temat zajęć na podstawie znalezionych w sali przedmiotów,
- z uwagą ogląda teatrzyk kukiełkowy,
- dostrzega humor zawarty w utworze,
- ocenia zachowania głównego bohatera i stara się przewidzieć jakie mogą być skutki nie używania mydła i nie dbania o higienę,
- aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno- ruchowej,
- potrafi ocenić, czy zdanie wypowiedziane przez nauczyciela nt. higieny jest prawdziwe, czy fałszywe,
- bierze aktywny udział w zabawach badawczych z wykorzystaniem mydła,
- potrafi wyciągnąć wnioski z przeprowadzonych doświadczeń,
- zna sytuacje związane z koniecznością mycia rąk,
- wie, że dzięki częstemu i dokładnemu myciu rąk może uniknąć wielu poważnych chorób (np. chorób układu pokarmowego i oddechowego),
- wie jak prawidłowo umyć ręce,
- współpracuje z kolegami i koleżankami podczas tworzenia plakatu „Ręce często myjemy, dlatego dłużej żyjemy”
Metody pracy: słowne, czynne, oglądowe, aktywizująco- twórcze
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: przedmioty ukryte w sali: mydło, mydło w płynie, ręcznik, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, kukiełki do teatrzyku, wiersz J. Brzechwy „Brudas”, kartoniki dla każdego dziecka- czerwony ze smutną buzią, zielony z wesołą buzią, odtwarzacz CD, piosenka „Mydło lubi zabawę”, pomoce do doświadczeń: głęboki talerz, pieprz, woda, mydło w płynie, mleko, barwniki spożywcze, patyczki higieniczne, barwniki spożywcze, plakat „Szkoła czystych rąk”, kartony dużego formatu, farby, mazaki, gazety, skrawki materiałów, papier kolorowy, nożyczki, włóczka, pocztówki, katalogi, kolorowa prasa, klej


Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „ Wszyscy są witam Was”.
2. Zabawa tropiąca „ Poszukiwacze skarbów”- wybrane przez nauczyciela dzieci szukają ukrytych w sali przedmiotów związanych z utrzymaniem higieny ( mydło, mydło w płynie, chusteczki higieniczne, ręcznik). Dzieci poruszają się po sali zgodnie ze wskazówkami nauczyciela, np. 3 kroki prosto, 6 kroków w lewo itp.
3. Burza mózgów „ Jaki będzie dzisiejszy temat zajęć ?”- dzieci starają się ustalić, jaki będzie temat zajęć na podstawie zgromadzonych przedmiotów.
4. Teatrzyk kukiełkowy na postawie wiersza Jana Brzechwy „Brudas”. Wyjaśnienie dzieciom niezrozumiałych słów. Wypowiedzi dzieci na pytania nauczyciela dotyczące tekstu. Próby ocenienia zachowania Józia.
Józio oświadczył: "Woda mi zbrzydła,
Dość już mam szczotki, wstręt mam do mydła!"
I odtąd przybrał wygląd straszydła.
Płakała matka i ojciec gryzł się:
"Ten Józio wszystkie soki z nas wyssie,
Od dwóch tygodni już się nie myje,
Czarne ma ręce, nogi i szyję,
Twarz ma od ucha brudną do ucha,
Czy kto takiego widział smolucha?
Poradźcie, ludzie, pomóżcie, ludzie,
Przecież nie można żyć w takim brudzie!"
Józio na prośby wszelkie był głuchy,
Lepił się z brudu jak lep na muchy,
Czego się dotknął, tam była plama,
Wołał: "Niech mama myje się sama,
Tato niech kąpie się nieustannie,
Stryjek i wujek niech siedzą w wannie,
Niech się szorują, a ja tymczasem
Będę brudasem! Chcę być brudasem!"
Przezwał go stryjek: "Józio- niemyjek",
Wujek doń mówił: "niemyty ryjek",
Błagała ciotka: "Józiu mój złoty,
Myj się!" Lecz Józio nie miał ochoty.
Wyniósł się w końcu z domu na Czystem
I zawiadomił rodziców listem,
Że myć się nie ma zamiaru, trudno!
I poszedł mieszać - dokąd? - na Bródno.

5. Burza mózgów „ Co może się stać, gdy będziemy postępować jak Józio ?”, „Jakie choroby mogą nam grozić, gdy nie będziemy przestrzegać zasad higieny ?”.
6. Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence „Mydło lubi zabawę”. W trakcie trwania utworu dzieci swobodnie podskakują po sali. Podczas pauzy ustalają, czy zdanie wypowiedziane przez nauczyciela jest prawdziwe, czy fałszywe i podnoszą do góry odpowiedni kartoniki – zielony z uśmiechniętą buzią lub czerwony ze smutną buzią. Przykładowe zdania:
- Po załatwieniu się w łazience nie idziemy myć rąk.
- Kichamy zawsze w przegub ręki.
- W czasie mycia rąk nie musimy używać mydła.
- Bakterie i wirusy są duże i można je dostrzec gołym okiem.
- Ręce należy myć ciepłą wodą i mydłem.
- Ręce myjemy tylko raz dziennie.
- Myjemy ręce za każdym razem kiedy się ubrudzą.
7. Zabawy badawcze z wykorzystaniem mydła:
1. Woda, mydło, pieprz
Przygotowanie
Do eksperymentu potrzebne będą: talerz, woda pieprz oraz mydło w płynie
Przebieg doświadczenia
Na talerz nalewamy nieco wody. Posypujemy wodę pieprzem, równo po całej powierzchni. Dotykamy wody palcem i nic się nie dzieje – pieprz dalej pokrywa całą powierzchnię cieczy. Następnie moczymy palec w mydle i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. W momencie, gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz migruje w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał.

Wyjaśnienie
Brud i bakterie na naszym ciele utrzymują się wskutek tłuszczy wydzielanych przez skórę, jakich nie potrafi pozbyć się sama woda. Mydło składa się ze związków chemicznych, których właściwości ułatwiają brudowi oderwane się od skóry, które potem zostają zmyte wodą. A wszystko po to byśmy byli czyści.
2. Woda, mydło, mleko
Przygotowanie
Do eksperymentu potrzebne będą: głęboki talerz, mydło w płynie w małym pojemniku, mleko, barwniki spożywcze różno kolorowe, patyczki do uszu
Przebieg doświadczenia
Do talerza nalewamy mleko, tak aby zakryło dno talerza. Wlewamy barwnik spożywczy - odpowiada on "brudowi", który trzeba zmyć. Patyczek do uszu zatapiamy w płynie do mycia naczyń i wkładamy do talerza (tak aby dotknął dna), następnie przyciskamy.
Wyjaśnienie
By wyjaśnić jak działa mydło wystarczy iść pod kran z brudnymi rękoma. Mydło usuwa tłuszcz, którym jest np. pot z ciała człowieka (do którego przyklejają się różne inne "brudy") czy resztki na naczyniach z obiadu.
7. Rozmowa przy plakacie „Szkoła czystych rąk”. Wypowiedzi dzieci nt. w jakich sytuacjach myjemy ręce.
8. Ćwiczenia w łazience- utrwalenie prawidłowej techniki mycia rąk- mycie rąk ciepłą wodą i mydłem przez odpowiedni czas ( nucąc 1 zwrotkę piosenki „Wlazł kotek na płotek”).
9. Posumowanie eksperymentów- wypowiedzi dzieci nt. jak ważne jest częste mycie rąk, czego możemy uniknąć myjąc często ręce.
10. Praca w grupach- wykonanie plakatów nt. „Ręce często myjemy, dlatego długo żyjemy” techniką kolażu. Ukazanie na plakatach sytuacji w których należy umyć ręce ( po spacerze, po zabawie, przed posiłkami, po zajęciach plastycznych, po załatwieniu potrzeb fizjologicznych itp.). Porządkowanie swoich stanowisk pracy oraz dokładne umycie rąk.
11. Zaprezentowanie plakatów w Kąciku dla Rodziców obok plakatu „Szkoła Czystych Rąk”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.