X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25252
Przesłano:

Sens cierpienia na podstawie Księgi Hioba

Magdalena Szmich
Scenariusz lekcji w klasie I liceum

Temat lekcji: Sens cierpienia na podstawie Księgi Hioba
Cele operacyjne:
Uczeń:
- opisuje relacje Hioba z Bogiem
- charakteryzuje Hioba i jego żonę na podstawie fragmentów Księgi Hioba, informacji zawartych w podręczniku oraz reprodukcji obrazu Georgesa de la Toura „Hiob wyszydzony przez żonę”
- zajmuje stanowisko w dyskusji, rozmowie
- włącza się do dyskusji
- umie dostrzec relacje pomiędzy cierpieniem a wiarą
- przedstawia własne sądy i przemyślenia nad fenomenem cierpienia

Metody:
- dyskusja
- praca z tekstem
- metoda metaplanu

Środki dydaktyczne:
- fragmenty Biblii
- podręcznik
- obraz Georga de la Toura „Hiob wyszydzony przez żonę”
- fragmenty książki E. E. Schmidtta „Oskar i pani Róża”

Przebieg lekcji
I Faza wprowadzająca
1. Zagajenie, sprawdzenie obecności.
2. Poinformowanie o temacie i przebiegu lekcji.
II Faza realizacyjna
1. Przeczytanie fragmentu książki E. E. Schmidtta „Oskar i pani Róża” i sformułowanie tematu dyskusji na podstawie pytań: Dlaczego cierpimy? Dlaczego właśnie ja? Dlaczego w świecie stworzonym przez Boga jest tyle cierpienia, zła, nędzy?
2. Przeczytanie fragmentu Starego Testamentu – Księga Hioba 1, 1-22; 2, 2, 1-10.
3. Praca z tekstem. Analiza tekstu w oparciu o pytania nauczyciela:
- Co wiemy na temat Hioba?
- Jakimi zaletami i przymiotami był obdarzony Hiob i w jakim celu w tekście zostały one kilkakrotnie powtórzone?
- Kto postanawia poddać próbie Hioba i dlaczego Bóg się na to godzi?
- Jak reaguje żona Hioba na cierpienie swego męża?
- Które ze zdań w wymienionym tekście świadczą o wyjątkowym pojmowaniu przez niego Boskiej sprawiedliwości?
4. Analiza tekstu w oparciu o metodę metaplanu.

Jak jest? Jak powinno być?
Hiob (np.):
- jest ulubieńcem Boga
- traci wszystko, co posiada: dzieci, dom, majątek
- jego ciało jest pokryte trądem
- pomimo cierpienia nie zatraca wiary w Boga
- myśli, że jest przez Boga wystawiony na próbę
- nie wierzy w słowa żony, która nie rozumie sensu cierpienia i nie potrafi okazać miłosierdzia
- jest człowiekiem pokornym, w spokoju przyjmującym wyroki Boskie Hiob(np.):
- powinien żyć w szczęściu pośród swojej żony, w otoczeniu rodziny i najbliższych
- nie powinien cierpieć, gdyż wypełnia przykazania Boże, oddaje mu należną cześć

Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?
Hiob(np.):
- jest człowiekiem i z mocy wyroków Boga jest istotą skazaną na cierpienie
WNIOSKI:
- Bóg doświadcza ludzi wystawiając ich na próbę
- zna człowieka i decyduje o jego losie
- kocha człowieka pomimo jego ułomności
- wynagradza mu w dwójnasób za miłość i wiarę
- poddając człowieka cierpieniu, opiekuje się nim
- nie znamy do końca wyroków Boga i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nam jest pisane

4. Próba odpowiedzi na pytanie: Czy Hiob i jego historia może nauczyć współczesnego człowieka z początku XXI w.? – dyskusja.
5. Analiza reprodukcji obrazu zamieszczonego w podręczniku s. 101.
III Faza podsumowująca
1. Zadanie pracy domowej ( Opisz obraz Georga de la Toura „Hiob wyszydzony przez żonę”) i jej wytłumaczenie.
2. Podsumowanie lekcji i ocena aktywności uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.