X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25219
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Motyle jak kwiaty - scenariusz zajęć przedszkolnych

1. CZAS TRWANIA: 2 dni lub wg uznania czasu
2. GRUPA WIEKOWA: 4 lata
3. TEMAT: Motyle jak kwiaty
4.CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wymieni podstawowy sprzęt lepidpterologa
- podzieli się własnymi doświadczeniami związanymi z motylami
- obejrzy za pomocą mikroskopu barwę i wzór skrzydeł motyla
- samodzielnie zaobserwuje motyle na łące i ustali ich kolor
- zliczy zaobserwowane motyle
-nazwie dwa gatunki motyli dziennych spośród czterech przedstawionych
-wymieni dwa gatunki motyli nocnych spośród czterech przedstawionych
- wskaże różnice zewnętrzne między motylami dziennymi i nocnymi
- wymieni części budowy motyla
- ułoży 4 motyle według rozpiętość skrzydeł w sposób rosnący
- ułoży tekturowe motyle od najmniejszego do największego

Materiały i środki
- siatka na motyle , lornetka, lupa, notatnik
-mikroskop
- gabloty z motylami dziennymi i nocnymi
- kolorowe naklejki w kształcie motyla
- duże rolki papieru
- kolorowy proszek
- klej
-papier
-sok z cytryny
- puzzle ( budowa motyla)
- cztery motyle w różnych rozmiarach
- farby, kartki
- papierowe kolorowe motylki( po 3 z tego samego koloru)


Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel pokazuje dzieciom podstawowy sprzęt, który jest używany podczas badań nad motylami ( siatka na motyle , lornetka, notatnik). Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą może do czego mogą służyć te przedmioty .

2.Nauczyciel pokazuje dzieciom motyle umieszczone w gablocie ( nocne i dzienne). Prosi, aby dzieci opowiedziały o swoich doświadczeniach odnośnie motyli. Dzieci tworzą pytania, na temat spraw które je interesują. Następnie oglądają barwę, wzór skrzydeł poszczególnych gatunków motyli ,pod mikroskopem.

3.Nauczyciel wraz z dziećmi idzie na pobliską łąkę. Dzieci wyposażamy w lupy, aparat fotograficzny, lornetki do obserwacji, a także gotowe tabele, które maja podczas wyprawy wypełnić poprzez np. stawianie kresek. Prosimy, aby jak badacze bardzo dokładnie oglądali przestrzeń wokół nich i spróbowali dostrzec motyle. Prosimy, aby zastanowiły się jakie mają kolory, wzory, wielkość, ile mają skrzydeł, itp. Dzieci powinny opisać i nazwać każdy kolor .
Na specjalnych tekturowych kartkach naklejają określone naklejki ( kolorowe motylki), które oznaczają kolory motyli ,które zaobserwowały.

4.Nauczyciel pokazuje atlasy motyli. Prosi, aby dzieci poszukały w nich gatunki motyli podobnych do tych, które wykonały. Gdy dzieci już je odnajdą, mówimy jak się nazywają. Wprowadzamy cztery nazwy motyli dziennych oraz cztery nazwy motyli nocnych (Rusałka pawik, Listkowiec cytrynek, Paź królowej, Bielinek Kapustnik, Polnica Szachowniczka, Zmierzchnica trupia główka, Brudnica mniszka))

5.Dajemy dzieciom do powąchania sok z cytryny i pytamy jaki to zapach. Mówimy, że tak właśnie pachnie i ubarwiony jest motyl, który nazywa się cytrynek. Tłumaczymy dzieciom dlaczego motyle są kolorowe.

6.Nauczyciel pokazuje powiększonego motyla i mówi, jak nazywają się jego poszczególne części.

7.Dzieci w grupach czteroosobowych z wyciętych puzzli, maja za zadanie ułożyć z poszczególnych części całego motyla i nazwać je.

8.Dzieci otrzymują zdjęcia jednego wybranego motyla dziennego i jednego nocnego . Ich zadaniem jest wskazać różnice między nimi ( kształt, budowa czułków, kolor).

9.Dzieci podzielone na grupy otrzymują po cztery motyle, które mają ułożyć wg rozpiętości skrzydeł ( w najszerszym miejscu) w sposób rosnący. Wygrywa grupa, która najszybciej wykona zadanie. Wygrani nagrodzeni są oklaskami oraz specjalnym znaczkiem.
Mówimy, że ten który jest największy to Zmierzchnica trupia główka.

10.Zabawa „Szaleństwa w poszukiwaniu motyli”
Dzieci dzielimy na grupy. Każda z grup otrzymuje motyle innego koloru. Między nimi powinno być trochę miejsca .Wybieramy jedno dziecko, które zostaje” przyjacielem motyli”. Ma ono wołać „żółte motylki”. Kiedy kolor motyla zostanie wywołany, dzieci którym dany motyl został wcześniej przydzielony muszą obiec okrąg i wrócić na swoje miejsce. Kiedy dziecko zawoła „motylki szaleją” wszystkie dzieci wstają i obiegają kółko. Kontynuujemy tę grę dopóki wszystkie dzieci nie będą miały okazji zostać „przyjacielem motyli” lub do chwili, gdy się znudzą.

11.Dzieci umieszczają dwie kropki farby po jednej stronie arkusza.
Pomagamy dzieciom złożyć papier na pół. Pokazujemy im, jak docisnąć kartkę i delikatnie potrzeć o siebie połówki.
Rozkładamy kartkę, aby obejrzeć kształty motyli.
Kiedy farba wyschnie, dzieci ozdabiają skrzydła oraz dorysowują brakujące części motyla, które poznały wcześniej.

Natalia Rakowska, Poznań

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.