X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24915
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć metodą Weroniki Sherborne

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE DOZNANIA RUCHOWE DZIECI Z WYKORZYSTANIEM
METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO
WERONIKI SHERBORNE.


Cele ogólne:
1. Zdobywanie wszechstronnego, zrównoważonego doświadczenia ruchowego.
2. Umiejętność poruszania się w sposób adekwatny do zróżnicowanych zadań fizycznych stawianych przed dzieckiem.
3. Umiejętność panowania nad własnym ciałem.
4. Pomoc dzieciom w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikiem.
5. Dostarczanie takich fizycznych doznań, które pobudzają świadomość ciała, poprawiają kontrolę nad nim i spowodowanie dobrego samopoczucia.
6. Zapewnianie dopływu odpowiednich bodźców, które pomogą dzieciom rozwinąć własne możliwości.
7. Wspieranie i wzmacnianie niezależności oraz wyzwalanie inicjatywy podczas ćwiczeń.

Organizacja:
Ćwiczenia odbywają się na sali gimnastycznej, w zajęciach bierze udział dwóch pedagogów, prowadzący i wspierający.

Przedstawione zajęcia odbyły się w Publicznym Przedszkolu Nr2 w Modlinie Starym, w grupie integracyjnej, 5 –6 latków. Grupa liczy 20 dzieci, w tym 3 dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.


Przebieg zajęcia.

Część wprowadzająca
Nauczyciel opowiada dzieciom o dzisiejszych zajęciach. Przebieranie się w stroje gimnastyczne. Przechodzimy na salę gimnastyczną.

Część właściwa.
Powitanie - „Iskierka przyjaźni”
Ćwiczenia rozluźniające i przygotowujące do ćwiczeń właściwych.
1. Razem w kole - ćwiczenie wykonujemy wszyscy razem w kole nie puszczając się za ręce.
2. Taniec rąk i całego ciała - kolejno ruszają się paluszki, dłonie, ręce, głowa, jedna noga, druga noga, biodra i analogicznie w kolejności zastygają.
3. Rozgrzewka całego ciała - wszyscy stoją pod ścianą i przechodzą w odpowiedni sposób (w jaki powie nauczyciel) przez całą długość sali.
Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby, schematu ciała i przestrzeni.
1. Moje – Twoje
2. Zabawa w lustro - dzieci dobierają się w pary. Jedno dz jest lustrem drugie przegląda się w nim. Dziecko lustro naśladuje wszystkie ruch dz przeglądajacego się.
3. Rzut do celu - dzieci rzucają woreczkiem do celu najpierw ręką prawą, lewą i oburącz.
Ćwiczenia oparte na relacji „z”.
1. Fotelik
2. Leżanka
3. Domki
Ćwiczenia oparte na relacji „przeciwko”
1. Kula u nogi – jedno dziecko próbuje iść podczas gdy drugie kurczowo trzyma się jego nogi.
2. Gwiazda
3. Paczka
Ćwiczenia oparte na relacji „razem”
1. Szeregowce
2. Walec - grupa dzieci leży na brzuchu blisko siebie, kolejno każde dz przechodzi na brzuchu wzdłuż walca. Walec może się poruszać.
3. Piłowanie rękoma i nogami
Ćwiczenia twórcze
1. Swobodny taniec do szybkiej potem wolnej melodii
Zabawy integracyjne
2. Zabawa kolorami
3. Zabawa ruchowa -zabawa polega na szybkim wykonywaniu poleceń dorosłego (np. siad po turecku, wstajemy, dotknij rękoma stóp, dotknij podłogi uchem itp.)

Część końcowa
Nauczyciel dziękuje dzieciom za zajęcia i chwali za ładne zachowanie.


11.01.2014r
Ewa Żulińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.