X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24902
Przesłano:

Piramida zdrowia - scenariusz zajęć

Czas trwania zajęć: 3h
Klasa 2
Prowadzący: Marzena Brzezińska
Temat: Piramida zdrowia
Cel główny:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej;
- kształtowanie i utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych;
- tworzenie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta;
- kształtowanie świadomej odpowiedzialności za swoje zdrowie;

Cele szczegółowe:
- zna zasady zdrowego odżywiania,
- wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego odżywania, a które szkodzą naszemu zdrowiu,
- rozumie konieczność dostarczenia organizmowi prawidłowych składników budulcowych i witamin,
- wie, gdzie znajdują się witaminy,
- wie, czym jest piramida żywienia,– których produktów można jeść więcej, a których powinny jeść mniej i ich unikać,
-dopasowuje produkty spożywcze do określonego miejsca w piramidzie żywieniowej,
- zgodnie współdziała z rówieśnikami,

Metody pracy:
- podające ,
- problemowe ,
- aktywizujące ,
- praktyczne .

Formy organizacyjne:
Grupowa ,zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Magnetofon, nagrania CD/ „Poznajmy się nawzajem”, „U lekarza”, "Idzie zuch"/, informacje o witaminach, encyklopedia, kartoniki z ilustracjami różnych produktów, materiały papiernicze i biurowe, wiersze „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego, „Gdzie się kryją witaminy”, fragment wiersza H.Łochockiej „Kto sok pije, długo żyje”, koszyki, umyte i obrane marchewki, karty pracy nr1 i 2, komputery, drukarka.


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy piosence“ Poznajmy się nawzajem”. Przesłanie „Iskierki przyjaźni”.
2. Zaproszenie na wyprawę do Krainy Zdrowia.
- Mają tam wstęp tylko ci, którzy dbają o zdrowie.
3. Co trzeba robić, aby być zdrowym? – dzieci podają własne propozycje, które zapisują na paskach papieru. Odczytanie ich i ułożenie na tablicy w kształcie słońca.
4. Zabawa inscenizowana przy piosence „ Idzie zuch”.
Kraina Zdrowia jest bardzo blisko, dlatego wędrujemy na pieszo.Inscenizacja ruchem treści piosenki.
Przygotował zuch dwie nogi,
Do dalekie ciężkiej drogi.
Noga lewa, noga prawa,
To dla zuch jest zabawa.

Ref: Idzie zuch, wicher dmucha,
I do tyłu ciągnie zucha,
Ale zuch się nie przejmuje,
I do przodu maszeruje.

Przygotował zuch dwie ręce,
Tylko dwie, bo nie ma więcej.
Ręka lewa, ręka prawa,
To dla zucha jest zabawa.

Ref: Idzie zuch, wicher dmucha...

Przygotował zuch dwa oka,
Takie wielkie jak u smoka.
Oko lewe, oko prawe,
Oba świata są ciekawe.

Ref: Idzie zuch, wicher dmucha...

Przygotował zuch dwa ucha,
To zabawa jest dla zucha.
Ucho lewe, ucho prawe,
Oba dźwięku są ciekawe

Ref: Idzie zuch, wicher dmucha...

Przygotował zuch swą głowę,
Na daleką ciężką drogę.
Głowa w lewo, głowa w prawo,
Takie jest zuchowe prawo.

Każdy otrzymuje przepustki do krainy- ilustracje przedstawiające: chleb, mleko, lody, ryby, jajka, miód, masło, marchewkę, czekoladę, orzechy, kasze, jabłko.
5. Co to są witaminy? –wyszukanie i odczytanie informacji zawartej w encyklopedii przez chętnego ucznia,
6. Burza mózgów –Gdzie ukryte są witaminy?
Dzieci podają własne pomysły, które nauczycielka zapisuje na tablicy.
7. Czytanie przez dzieci wierszy pt. „Gdzie się kryją witaminy?” (tekst w podręczniku) oraz „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego (tekst dla każdego dziecka)

Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze, w maśle,
mleku też być może.

B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

C - to coś na przeziębienie
i najlepsze ran gojenie.
C - porzeczka i cytryna
świeży owoc i jarzyna !

Zęby, kości lepiej rosną
kiedy D dostana wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem,
na krzywicę D jest lekiem.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

8.Ciche czytanie informacji o witaminach, zapisywanie na odwrocie otrzymanych ilustracji nazw witamin, które zawierają w/w produkty i potrawy – weryfikacja odpowiedzi z punktu 6.
9. Uzupełnianie piramidy żywienia./ karta pracy nr1/. Nauczyciel rozdaje uczniom schematy piramidy zdrowego życia, na której są wypisane jedynie kategorie produktów. Wklejenie ilustracji produktów we właściwych miejscach.
10.Porównanie ilości miejsc w piramidzie zdrowia: dyskusja na temat: „Których produktów i potraw można byłoby jeść jak najmniej?
11.Ogłoszenie konkursu na najzdrowszy jadłospis. Uczniowie układają w grupach dzienny jadłospis na pięć posiłków(śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja), biorąc pod uwagę wiadomości uzyskane na zajęciach.
12.Omówienie jadłospisów, rozdanie nagród(zwycięska grupa częstuje wszystkich surowymi marchewkami).
13. Chrupanie marchewek przy nagraniu piosenki „ U lekarza”.
14.Rozwiązywanie zadań tekstowych na dzielenie ( w oparciu o podział marchewek dla grup) /karta pracy nr 2/,
15. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
16.Co jeszcze można zrobić z marchwi? Głośne czytanie przez chętnego ucznia fragmentu wiersza H.Łochockiej „Kto sok pije, długo żyje”. Wymyślanie w grupach haseł promujących zdrowe odżywianie.
17. Projektowanie w grupach hasła w programie WORD; wybór czcionki , rozmieszczenie jej na stronie, wydrukowanie hasła na drukarce .
18. Prezentacja haseł.
19. Podsumowanie zajęć:
Omówienie pomysłu na akcję „Zdrowo żyję”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.