X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24598
Przesłano:

Podział obowiązków domowych we współczesnej rodzinie. Konspekt zajęć z języka polskiego dla klasy trzeciej dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim

Konspekt zajęć z języka polskiego dla klasy trzeciej dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim.

1. Program: S. K. Program autorski dla zasadniczej szkoły zawodowej dla uczniów upośledzonych w stopniu lekkim.
2. Temat: Podział obowiązków domowych we współczesnej rodzinie – J. Koprowski „Wywiadówka”.
3. Podręcznik: I. Krystowski Język polski dla klasy III szkoły zasadniczej, WSiP, Warszawa 1997.
4. Cel ogólny: uczennice i uczniowie wiedzą jak ważny jest podział obowiązków we współczesnej rodzinie.
5. Cele operacyjne:
- uczennice i uczniowie czytają ze zrozumieniem tekst opowiadania,
- uczennice i uczniowie znają treść opowiadania,
- udzielają odpowiedzi na zadane przez nauczycielkę pytania,
- zabierają głos w dyskusji.
6. Metody pracy: pogadanka, heureza, praca z tekstem (czytanie ze zrozumieniem, odnoszenie się do tekstu podczas dyskusji), dyskusja.
7. Forma pracy: zbiorowa.
8. Środki dydaktyczne: podręcznik.

9. Tok lekcji:
• Czynności organizacyjne: przygotowanie się uczennic i uczniów do pracy, sprawdzenie listy obecności przez nauczycielkę, sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej,
- podanie celu lekcji;
• Czynności realizacyjne: polecenie uczennicom i uczniom przeczytania tekstu po cichu, odczytanie głośne tekstu przez nauczycielkę.
Nauczycielka zadaje pytania do tekstu:
- kto zazwyczaj chodził na wywiadówki do szkoły Joasi?
- dlaczego tym razem poszła mama?
- jak zachowali się domownicy po przyjściu mamy z wywiadówki?
- dlaczego mama opowiedziała ojcu o wrażeniach z zebrania z dyrektorem bez obecności córki?
- jaki plan wcieliła w życie mama Joasi i dlaczego to zrobiła?
- który z rodziców przychodzi najczęściej na wywiadówki do ciebie?
- czy po przyjściu rodzica z wywiadówki omawiacie razem problematykę spotkania z wychowawcą/ wychowawczynią? Dlaczego?
- czy uważacie, że potrzebne jest wspólne omawianie spotkań wychowawczyni/wychowawcy z rodzicem? Dlaczego?
- czy według was mama Joasi postąpiła słusznie wprowadzając w życie rodziny nowe zasady? Dlaczego?
- jakie mieli obowiązki poszczególni członkowie/członkinie rodziny Joasi?
- czy w twoim domu istnieje podział obowiązków? Dlaczego?
- jakie obowiązki maja poszczególni członkowie/członkinie twojej rodziny?
- czy uważacie, że podział obowiązków w rodzinie jest potrzebny? Dlaczego?
- czy to zawsze kobieta powinna zajmować się np. sprzątaniem, gotowaniem, praniem? Dlaczego?
- czy wiecie co to znaczy patriarchalny? (Uczennice i uczniowie w razie problemów korzystają ze słowników, wyjaśnienie – jeśli jest konieczne – zostaje zapisane na tablicy),
- czy podoba wam się hierarchia w rodzinie wynikająca z kategorii płci? Dlaczego?
- jakie zasady chciałabyś/chciałbyś wprowadzić w swoim domu, kiedy już założysz rodzinę? Dlaczego akurat takie?
- o czym dziś mówiliśmy na lekcji? Jak mógłby być sformułowany temat dzisiejszych zajęć?
(Po udzielonych odpowiedziach nauczycielka zapisuje treść tematu na tablicy z poleceniem przepisania tegoż tematu oraz wyjaśnienia słowa patriarchalny – jeśli znalazło się na tablicy)
• Podsumowanie:
Swobodna dyskusja uczennic i uczniów (pod kierunkiem nauczycielki) na temat: Dlaczego ważne jest zastosowanie podziału obowiązków w rodzinie? Wnioski zostają zapisane na tablicy. Uczennice i uczniowie przepisują notatkę do zeszytów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.