X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24587
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Zostaję czytelnikiem, czyli wiem co, gdzie i jak ... ( czytać)! Scenariusz pasowania na czytelnika

ZOSTAJĘ CZYTELNIKIEM !

SCENARIUSZ PASOWANIA NA CZYTELNIKA UCZNIÓW
KLAS PIERWSZYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

ZAJĘCIA OTWARTE


KLASA : I

PROWADZĄCY: Barbara Kończak

CZAS TRWANIA: około 45 minut

TEMATYKA ZAJECIA: Zostaję czytelnikiem, czyli wiem co, gdzie i jak? ( czytać)

TREŚCI Z ZAKRESU EDUKACJI CZYTELNICZO-MEDIALNEJ

ODNIESIENIE DO PP: 1.1a, 1.2e, 3.1, 4.1, 5.2

CELE OGÓLNE ZAJĘCIA:

• wyrabianie ogólnej orientacji na temat funkcjonowania biblioteki szkolnej
• zachęcanie do regularnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych
• przygotowanie do samodzielnego wyboru i czytania literatury dziecięcej
• kształtowanie prawidłowych nawyków czytelniczych
• rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni dziecka
• wyrabianie sprawności manualnych oraz koordynacji wzrokowo-słuchowej dziecka
• wdrażanie do postrzegania biblioteki jako miejsca bezpiecznego, przyjaznego
i radosnego

CELE OPERACYJNE ZAJĘCIA: UCZEŃ:

• zna ogólne zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej
• wie, jak zachować się w bibliotece
• rozpoznaje podstawowe książki z kanonu literatury dziecięcej
• koordynuje ruch z dźwiękiem i obrazem
• wie, że biblioteka jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym

METODY:
czynna, słowna, percepcyjna

FORMA:
praca zbiorowa, zespołowa i indywidualna dziecka

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

ślimak bibliofil z kolorowego papieru, klej, prośby książki, zdania, jesienne drzewo mądrości, plakietki w kolorach, kubki, igła, chore książki, magiczny ołówek, dyplomy, piosenka

PRZEBIEG:

1. NAUCZYCIEL

„ Wie to Natalka, Kamil i Krzyś, że uroczystość w klasie (1a,1b,1c ) mamy dziś. To pasowania na czytelnika nadszedł już czas, więc próby czytelnicze każdy z was tu zda. Dzieci czy odważne jesteście i zdacie ten egzamin wreszcie?”

DZIECI

Tak!

NAUCZYCIEL

Wobec tego zapraszam do przejścia trzech prób na czytelnika-
próby głosu, mądrości
i zręczności.
Witam grupę czerwonych, zielonych, żółtych i pomarańczowych. Proszę, by każda drużyna wybrała swojego przewodniczącego, który po naradzeniu się z wami, zawsze udziela ostatecznej odpowiedzi zdobywając punkt. Zawieście przewodniczącemu wasz identyfikator.

JESTEŚCIE GOTOWI?
JAK SIĘ CZUJECIE?
CIESZYCIE SIĘ?
ZACZYNAMY?

2. NAUCZYCIEL

Bardzo proszę o powstanie , bo PRÓBA GŁOSU teraz nastanie.
Próba polega na zaśpiewaniu piosenki „ Wróbelek Eklerek’” z jej pokazywaniem
oraz zaśpiewaniem jej bez słów ( przekład intersemiotyczny). Pobawimy się też we wróbelkowe radio ( śpiew ze zmianą głośności i barwy)
Dzieci śpiewają, zdobywając punkt i zaliczając pierwszą próbę.

( „ Poszedł na spacerek wróbelek Eklerek, jesienny miał sweterek, nie straszył go wiatr.
Jeże grały w berka lecz on z boku zerkał, do wróbelka, do Eklerka liście śmiały się
Hej wróbelku, hej Eklerku wracaj do nas tu,
będziemy tańczyli, będziemy czytali, podoba nam się tu”)

CO MYŚLICIE O TEJ PRÓBIE?

3. NAUCZYCIEL

A teraz czas na PRÓBĘ MĄDROŚCI.

„ Uwaga! Na moje czarowanie niech tu zaraz jesienne drzewo mądrości stanie, 1,2,3 i ...”
Drzewo ukrywa w balonach zabawę: „ Prawda czy fałsz”

Proszę kolejno przewodniczących grup o podejście do zielonego balonika z nazwą waszej klasy i jego przekłucie . Balon zawiera karteczkę z zabawą „ Prawda czy fałsz?”

DZIECI

Dzieci kolejno podchodzą do balonika i zdobywają karteczkę, którą nauczyciel odczytuje każdej grupie. Każda z drużyn, po naradzeniu się, odpowiada czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe i zdobywa punkt ( drzewo- wieszak na ubrania owinięty brązowym materiałem, a jego liśćmi są nadmuchane ciemnozielone jesienne balony ukrywające
w sobie zwinięte karteczki ze zdaniami)
ZDANIA

• Wypożyczyć książkę to znaczy zabrać ją na zawsze do domu
• Kiedy chcę wypożyczyć książkę, muszę podać pani bibliotekarce rozmiar swojego buta
• W bibliotece nie wolno hałasować, jeść, pić i niszczyć książek
• Nasza szkolna biblioteka jest czynna tylko poniedziałki i wtorki
• Moja biblioteka pozwala na niszczenie i gubienie książek
• Kiedy chcę, to mogę zabrać czasopismo do domu
• W naszej bibliotece są baśnie H. CH. Andersena, braci Grimm i CH. Perraulta
• W naszej bibliotece można wypożyczyć wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima i M. Kownackiej

CO MYŚLICIE O TEJ PRÓBIE?
POBOBAŁA SIĘ WAM?
PRZECHODZIMY DO OSTATNIEJ Z PRÓB?

4. NAUCZYCIEL

A teraz ostatnia z prób- oto PRÓBA ZRĘCZNOŚCI.

CIESZYCIE SIĘ?

Próba polega na wykonaniu przez was miniaturki serdecznego przyjaciela naszej szkolnej biblioteki - ślimaka- BIBLIOFILA. ( Ślimak Bibliofil to wielka 2-metrowa postać wykonana z kartonu i kolorowego papieru technicznego oklejona tapetą i niosąca w swojej muszli prośby Królowej Książki znajdująca się w czytelni biblioteki)). Ślimak przyniósł wam dzisiaj specjalnie ukryte
w kopertach prośby biblioteki. Odczytamy je sobie, gdy każdy wykona już swojego ślimaczka i nada mu imię. ( prośby dotyczą zasad szanowania książek)

DZIECI

Wykonują ślimaczka z kolorowego papieru na wzór dużego oryginału i go nazywają. Wklejają w jego muszlę prośby książki.


5. NAUCZYCIEL

A teraz poproszę o odczytanie próśb, które przyniósł ślimak-Bibliofil przez naszych gości kolejno. Ostatnią- może odczytać chętne dziecko.

O CO PROSI KRÓLOWA-KSIĄŻKA?

Zobaczcie, jak wyglądają książki, kiedy czytelnicy zapominają o tych prośbach. Pokaz zniszczonych Książek z bibliotecznego „ szpitala”.

WIDZIELIŚCIE JUŻ KIEDYŚ TAKIE KSIĄŻKI?
JAK MYŚLICIE, CO JA MAM TERAZ Z NIMI ZROBIĆ?
CZY PRZYDA SIĘ WAM WASZ ŚLIMACZEK? DO CZEGO?

6. NAUCZYCIEL

Gratuluję wszystkim zdanego egzaminu na czytelnika. Zdaliście go na szóstkę

Proszę wszystkich o powstanie, bo nadeszło pasowanie!!!

DZIECI

Nauczyciel kolejno pasuje uczniów prosząc o pomoc gości oraz wręczając uczniom pamiątkowy dyplom z listem bibliotekarza do rodziców.
„ Ten magiczny ołówek, gdy dotknie ramienia, pierwszaka zawsze w czytelnika zamienia”

PODOBAŁ SIĘ EGZAMIN?
JAK SIĘ TERAZ CZUJECIE, JAKO CZYTELNICY NASZEJ BIBLIOTEKI?


OPRACOWAŁA:
........................................
Barbara Kończak
2013/2014

Barbara Kończak, nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel nauczania zintegrowanego w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Kawalca w Rudzie Śląskiej 10, 41-710, ul. Główna 1

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.