X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24479
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz z podsumowania programu "Kubusiowi przyjaciele natury"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

Z PODSUMOWANIA OGÓLNOPOLSKIEGO
PROGRAMU EDUKACYJNEGO

Kubusiowi przyjaciele natury


Realizowany w grupie dzieci 3 – letnich „Krasnoludki”

W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6
W BARTOSZYCACH

opracowany przez nauczycielkę:
ANNĘ CHILIMOŃCZYK


BARTOSZYCE KWIECIEŃ 2014


SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Z UDZIAŁEM RODZICÓW
W GRUPIE DZIECI 3 LETNICH
ZREALIZOWANY W DNIU 3. 04. 2014

TEMAT: „Kubusiowi przyjaciele natury”- podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacyjnego

CELE GŁÓWNE:
• pokazanie dzieciom bogactwa smaków i kolorów zdrowego jedzenia, rozbudzanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci
• przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury
• pokazanie dzieciom jak należy się zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

CELE SZCZEGÓLOWE:
• prezentuje swoją wiedzę po realizacji programu;
• odpowiada na pytania nauczyciela;
• recytuje wiersze i śpiewa piosenki na temat o owocach i warzywach;
• rozumie znaczenie spożywania warzyw i owoców dla zdrowia człowieka
• współdziała z rodzicami przy robieniu kanapek;

UMIEJĘTNOŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
5. 1 dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
8.1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu
7.1 wie, jak należy się zachować na uroczystościach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prezentacja multimedialna „Kubusiowi przyjaciele natury”, opaski z Kubusiem, opaski zajączków, obrazki warzyw , koszyk, rysunki dzieci, warzywa, produkty spożywcze, postać Jasia, magnetofon, płyta CD


PRZEBIEG ZAJĘCIA OTWARTEGO:

1. Powitanie rodziców - przedstawienie tematu i celów zajęcia.

2. Dzieci śpiewają fragment piosenki Jarzynowa piosenka
Trzy zające poszły w las i skakały cały czas
Mój zajączku naucz mnie, ja tak samo skakać chcę
Każdy zając szpinak jada to na skoki dobra rada
Hopsa, sa, ram pam, pam od szpinaku siłę mam/2 x

Jaś posłuchał dobrych rad z apetytem szpinak zjadł
Bo kto dobrze skakać chce ten warzywa co dzień je
Jem i szpinak i sałatę i marchewkę na dodatek
Hopsa, sa, ram pam, pam bo od warzyw siłę mam/2 x

Rozmowa na temat piosenki
- co należy robić aby dobrze skakać?
- jakiego koloru jest szpinak
- jakie oprócz szpinaku warzywa wystąpiły w tej piosence

Odnajdywanie warzyw występujących w piosence spośród kilku obrazków

3. Zabawa ruchowa ze śpiewem „W Zosi ogródeczku”

4. Recytacja wiersza „Co lubimy”

Lubimy jabłuszka i słodziutkie gruszki
Na śliwki jesteśmy wielkie łakomczuszki
Marchewkę chrupiemy jak małe zajączki
Pomidory też zjadamy gdy nam wpadną w rączki

- dlaczego należy jeść owoce i warzywa?

5. Nauczycielka pokazuje postać Jasia i mówi fragment z piosenki Witaminki
Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inni chłopcy silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.

Zadaje dzieciom pytanie Dlaczego Jasio wciąż mizernieje
Dz. odpowiadają, bo to głuptasek witamin nie je
Dz. śpiewają refren piosenki Witaminki
ref.: Witaminki, witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki.

6. Przemiana obrazków w prawdziwe warzywa
Wcześniej w przedszkolu kolorowałyście różne warzywa, włóżcie swoje obrazki do koszyka, a ja zabawię się w wróżkę i spróbuję zaczarować te obrazki w prawdziwe warzywa. Nauczycielka wymawia zaklęcie czary ,mary, hokus, pokus zielona pokrzywa niech te obrazki zamienią się w prawdziwe warzywa i za pomocą czarodziejskiej różdżki wyczarowuje warzywa ( zbiera obrazki ułożone na ściereczce, pod którą są prawdziwe warzywa).

Co możemy teraz zrobić z tych warzyw – dz. podają swoje propozycje
Nauczycielka proponuje aby dzieci wspólnie rodzicami wyczarowały z warzyw śmieszne, kolorowe kanapki

7. Dz. recytują wiersz
Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo
Jedz owoce i jarzyny to najlepsze witaminy

8. Dz. przechodzą do stolików i wspólnie z rodzicami robią „wesołe kanapki”
Degustacja kanapek, popijanych sokiem Kubuś.

9. W trakcie degustacji oglądają przygotowaną przez nauczycielkę prezentację multimedialną z zajęć w trakcie realizowanego w grupie programu Kubusiowi przyjaciele natury

10. Wręczenie dzieciom odznak „Kubusiowych przyjaciół natury wraz z książeczkami do wykonania zadań w domu wspólnie z rodzicami

11. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu, pożegnanie przez dzieci piosenką:
Za wspólną zabawę pięknie dziękujemy jutro się spotkamy dziś obiecujemy
He ja hej, hej a ho maszerują przedszkolaki wesoło

12. Wypełnianie ankiety ewaluacyjnej po odbytym zajęciu przez rodziców


Opracowała: mgr Anna Chilimończyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.