X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24466
Przesłano:

Czy jesteśmy sami w kosmosie? Zajęcia warsztatowe

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH


Temat zajęć: Czy jesteśmy sami w kosmosie?

Czas trwania zajęć: 2 godziny
Nauczyciele prowadzący: Ewa Walczak,

Cele ogólne:
- Poszerzenie wiedzy na temat kosmosu i astronomii;
- Pobudzanie wyobraźnie, ciekawości poznawczej, inwencji twórczej;
- Integrowanie grupy poprzez wspólne działanie;

Cele szczegółowe:
- Uczeń utrwala nazwy ciał niebieskich: planeta, gwiazda, księżyc;
- Uczeń poznaje pojęcie: kosmos, kosmonauta, statek kosmiczny na podstawie objaśnień nauczyciela, ilustracji oraz prezentacji multimedialnej;
- Uczeń potrafi wypowiadać się na temat własnych spostrzeżeń i obserwacji związanych z omawianym tematem;
- Uczeń wykonuje prace plastyczno-techniną;
- Uczeń potrafi współdziałać w zespole.

TOK ZAJĘĆ:

I Etap wstępny:

1. Powitanie, czynności organizacyjne.
2. Krótka rozmowa n/t poprzednich zajęć – swobodne wypowiedzi.
3. Nawiązanie do tematu zajęć – rozmowa kierowania:
- Co to jest kosmos, gwiazda, planeta, słońce?
- Jak można podróżować w kosmos?
- Kto to jest kosmonauta?
- Jak wygląda statek kosmiczny?
- Czy możliwy jest pobyt człowieka w kosmosie?

II Etap poznawczy: obserwacje i kojarzenie:

1. Prezentacja multimedialna „UFO-Niezidentyfikowane Obiekty Latające” – wspólne oglądanie i omawianie.
2. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi n/t własnych spostrzeżeń i obserwacji oraz do zadawania pytań.

III Etap ekspresji twórczej:

1. Przygotowanie do pracy plastyczno – technicznej – praca w grupie, objaśnienie oraz pokaz czynności.
Zadanie 1 – wykonanie plakatu statku kosmicznego, nieba i gwiazd z wykorzystaniem farb plakatowych.
Zadanie 2 – wycinanie masek kosmitów oraz kolorowanie ich kredkami i pisakami.

2. Podsumowanie pracy i przygotowanie wystawki prac.

IV Etap końcowy

1. Czynności porządkowe.
2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i zaproszenie na koleje spotkanie.

Metody:
- Słowne: pogadanka, rozmowa kierowana, objaśnienia nauczyciela.
- Oglądowe: pokaz, obserwacja.
- Czynne: praktycznego działania.

Formy:
- Praca indywidualna, praca grupowa, praca w zespołach.

Środki dydaktyczne:
- Prezentacja multimedialna „UFO-Niezidentyfikowane Obiekty Latające”, arkusz Bristolu, farby plakatowe, kredki, pisaki, ołówek, klej, nożyczki.

Literatura:
- Encyklopedia edukacyjna. Wszechświat, dzieje ziemi, Wyd. Oxford.
- Największe zagadki ludzkości. Badania. Odkrycia, Hipotezy, Wyd. Readers Digest.
- Encyklopedia pytań i odpowiedzi-nasz świat, Wyd. Queen Street House UK.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.