X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24287
Przesłano:

Kozlowanie piłki. Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Lekcja:wychowanie fizyczne
Klasa: I
Prowadzący: mgr Magdalena Drużkowska - Kopeć
Blok tematyczny: Między nami
Temat zajęć: Kozłowanie piłki.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
uczniowie potrafią ustawić się w dwuszeregu, skorygować postawę ciała, reagują na sygnały pojawiające się w trakcie zabaw, przestrzegają zasad bezpieczeństwa, potrafią kozłować piłką w miejscu.

Cele lekcji:
1.Rozwijanie zwinności i szybkości.
2.Doskonalenie kozłowania piłki prawą i lewą ręką.
3.Kształtowanie zręczności, koordynacji ruchowej, orientacji przestrzennej.
4.Rozwijanie umiejętności współpracy w parach i grupach.

Cele sformułowane w języku ucznia:
1.Weźmiesz udział w zabawach takich jak: „Rybacy na jeziorze”, „Bociany i żaby”, „Gdzie słychać dźwięk?”.
2.W odpowiednim momencie zareagujesz na sygnał dźwiękowy.
3.Wykonasz ćwiczenia kształtujące wykorzystują woreczki.
4.Wykonasz kozłowanie piłki prawą i lewą ręką.
5.Weźmiesz udział w wyścigach- kozłowanie slalomem.

Nacobezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji):

1.Reaguję na sygnał dźwiękowy.
2.Potrafię prawidłowo wykonać ćwiczenia wykorzystując woreczki.
3.Potrafię kozłować piłkę prawą i lewą ręką.
4.Potrafię dostosować zmianę ręki kozłującej do zmiany kierunku poruszania się.

Kluczowe pytanie dla uczniów:
Czy da się kozłować piłkę w wodzie?


Przebieg lekcji (metody i aktywności):

I CZĘŚĆ WSTĘPNA
Organizacja – zbiórka, korekta postawy, podanie celów lekcji.
Rozgrzewka – przygotowanie organizmu do zajęć ruchowych.
Zabawa ożywiająca „Rybacy na jeziorze”.

Ćwiczenia rozgrzewające:
W czasie wykonywania ćwiczeń nauczyciel udziela informacji zwrotnej uczniom.
Dostosowanie do uczniów powtórzeń ćwiczenia – indywidualizacja.
Ćwiczenia z woreczkami – uczniowie stoją w rozsypce:
-przekładanie woreczka z ręki do ręki przed sobą, za sobą, nad głową;
-przekładanie woreczka pod kolanem prawym, potem zmiana kolana;
-marsz po obwodzie koła z woreczkiem na głowie;
-siad rozkroczny sięganie woreczkiem trzymanym w prawej dłoni do lewej stopy
i odwrotnie;
-przeskoki w różnych kierunkach nad woreczkami leżącymi na podłodze.

II CZĘŚĆ – GŁÓWNA
Nauczyciel demonstruje kozłowanie.
1.Odbijanie piłki w miejscu o podłogę.
2.Marsz po obwodzie koła kozłowanie piłki prawą ręką, potem lewą, następnie prawą i lewą.
3.Przysiady z piłką – kozłowanie. Im niższa pozycja ciała, tym kozłowanie jest szybsze.
4.Ćwiczenie w parach z piłką:
–jeden uczeń kozłuje, drugi uczeń stoi naprzeciwko. Dziecko kozłuje piłkę po prostej linii i wokół kolegi, następnie wraca na miejsce, zmiana ról.
–uczniowie siedzą naprzeciwko- turlanie piłki do siebie.
5.Zabawa „Bociany i żaby” - Na sali są wyznaczone pachołkami dwa pasy, w środku siedzi czworo dzieci (bociany). Dzieci kozłują piłkę („żabki” próbują po kolei przedostać się na drugą stronę sali, omijając „ bociany”. Siedzące dzieci próbują dotknąć piłkę. Jeżeli im się to uda, zamieniają się z osobą kozłującą.
6.Kozłowanie między pachołkami – wyścigi w dwóch drużynach(zwrócenie uwagi na przestrzeganie następujących zasad: start na sygnał gwizdka, w czasie kozłowania nie można przewrócić pachołka).
7.Zabawa „Gdzie słychać muzykę?” – dzieci z piłkami ustawiają się na linii środkowej sali. Na liniach końcowych stoją dwie osoby z instrumentami muzycznymi. Dzieci rozpoczynają kozłowanie i ruszają w stronę osoby, która gra na instrumencie. Wraz ze zmianą kierunku powinna nastąpić zmiana ręki kozłującej. Kto upuści piłkę, schodzi na bok.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA:
W kole siad skrzyżny – wdech i wydech (zwrócenie uwagi na poprawność wdech nosem, wydech ustami).
SZTORM – dzieci podzielone na dwie grupy. Na chuście znajdują się piłeczki. Jedna grupa wachluje chustą tak, by przedmioty z niej pospadały. Druga grupa stara się temu przeciwdziałać. KOLOROWA GWIAZDA – wszyscy leżą na chuście z nogami zwróconymi do środka, a następnie wykonują polecenia:turlamy się w prawo, w lewo, trzymamy się za ręce i podnosimy je do góry, wstajemy, podnosimy nogi do góry.

Podsumowanie zajęć-runda pytań podsumowujących ( samoocena):
Dziś na zajęciach najbardziej podobało mi się ...........................
Trudne było ........................................

Ćwiczenie dodatkowe: Rzuty do kosza (kosz niższy,dostosowany do uczniów).
Pomoce:
2 małe piłki, piłki koszykowe, pachołki, woreczki, chusta animacyjna, 2 instrumenty muzyczne, gwizdek.


Realizacja podstawy programowej:
Nr 10.1.)
10.2a);
10.2b)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.