X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23399
Przesłano:

Wiosna jest radosna - gry i zabawy ruchowe. Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego dla klasy I
„Wiosna jest radosna” – gry i zabawy ruchowe

Cele główne:
Zadania dydaktyczne:
1. Przyswojenie zabawy bieżnej „Ptaki w gniazdach””
2. Przypomnienie i utrwalenie zabawy skocznej „Żabki i bocian”
3. Utrwalenie zabawy słuchowej „Zagubiony kotek”
4. Utrwalenie zabawy ze śpiewem „Jawor, Jawor”
Zadania psychomotoryczne:
1. Kształtowanie szybkości, skoczności, zwinności
2. Wdrażanie do szybkiej reakcji na sygnały dźwiękowe
Zadania wychowawcze:
1. Wdrażanie do współpracy, zdrowej rywalizacji grupowej i indywidualnej
2. Wdrażanie do aktywności fizycznej
Metody:
- m. zabawowa – klasyczna
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne:
10 chorągiewek, 24 szarfy, 24 piłeczki


Tok lekcji Przebieg zabawy Uwagi
1. Część wstępna- Czynności organizacyjne -Zabawa orientacyjno-porządkowa Zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji, podział na zespoły„Pająk i muchy”. Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując bzykaniem i machaniem rąk latające „muchy”. Na hasło n-ciela „pająk idzie” stają nieruchomo. N-ciel pająk wychodzi na łowy i patrzy czy ktoś się nie rusza. Jeśli zauważy ruch zabiera dziecko-muchę do sieci (miejsce oznaczone z boku pola zabawy). Zabawę powtarzamy. Złapane muchy mogą być też pomocnikami pająka. 4 min.5 min.
- Zabawa ze śpiewem „Jawor, jawor”. N-ciel wybiera 2 dzieci, które podnoszą ręce do góry, łączą je ze sobą tworząc „szpaler”- most. Pozostałe dzieci ustawiają się po wskazanej przez n-ciela stronie. Dzieci śpiewają piosenkę i mają za zadanie zdążyć przebiec przed zamknięciem mostu. Złapane dzieci tworzą kolejny most, przez co zwiększa się stopień trudności zabawy. 5 min.
2. Część główna:- Zabawa na czworakach-Zabawa rzutna-Zabawa bieżna -Zabawa orientacyjno-porządkowa-Zabawa skoczna-Zabawa ze śpiewem „Kocięta z piłeczkami”. Dzieci w luźnej gromadce w przysiadzie podpartym. N-ciel rozsypuje kolorowe piłeczki po podłodze. Dzieci jak kotki na czworakach dobiegają do piłeczek i bawią się nimi – popychając łapkami, potrącając, toczą naprzód, cichutko skradają się za piłeczką.„Podrzucanie i chwytanie piłeczek”. Dzieci podrzucają piłeczki do góry na coraz większą wysokość i chwytają je oburącz. Gdy rzuty i chwyty są dość pewne, tę samą czynność urozmaicamy polecając klasnąć.„Ptaki w gniazdach”. Gniazda oznaczone szarfami. Dosyć duże odległości między gniazdami. Dzieci „ptaki” w gnieździe 4-5. Na hasło n-ciela „ptaki wylatują” dzieci biegają w różnych kierunkach naśladując wyprostowanymi ramionami lot dużych ptaków, unosząc je w górę i w dół, lub małych ptaków –przy ugiętych ramionach. Na zawołanie „burza” ptaki szybko powracają do „gniazd”, z tym, że n-ciel zapowiada ich liczbę. Jeśli ptaków w gnieździe będzie więcej, ostatni z nich musi szybko poszukać miejsca w innym „gnieździe. „Zagubiony kotek”. Siedząc w kole dzieci „kotki” opuszczają główki, jedno z nich miauczy cichutko, podczas, gdy drugie (wyznaczone wcześniej) wsłuchuje się w głos „zagubionego kotka” i stara się go znaleźć. Pozostałe dzieci zachowują się bardzo cichutko. Odnaleziony kotek idzie na miejsce szukającego.„Żabki i bocian”. Na środku sali utworzona jest z chorągiewek wysepka bociana. Z boku stawu porozkładane są szarfy „stawy” żabek. Żabki wyskakują ze stawu i żabimi skokami zbliżają się do wysepki, powtarzając „bocianie, bocianie czy zjesz nas na śniadanie?”. W pewnym momencie bocian wychodzi z wyspy i usiłuje złapać „żabki”, dotknięte – odprowadza na wysepkę. Pozostałe „żabki” szybko uciekają do stawu. Zabawa kończy się na znak n-ciela.„Dorotka”. Wszyscy śpią w siadzie kucznym lub skrzyżnym. Grupa naśladuje różne zwierzęta (koty, koguty, pieski) budzą się kolejno, dając o tym znać swym zawołaniem. W końcu pies dobiega do „Dorotki” i głośnym szczekaniem budzi ją ze snu. Dzieci wiążą koło posuwając się w prawo (lewo). „Dorotka” tańczy w środku. Wszyscy śpiewają piosenkę, zabawa toczy się w rytm śpiewanej piosenki. 4 min4 min5 min3 min. Może być dwa lub trzy miauczące kotki. Ostatni kotek zmienia poszukującego.5 min5 min
3. Część końcowa:-Podsumowanie i zakończenie zajęć Uspokojenie oddechu. Swobodny marsz-spacer po sali w rytm wygrywany przez n-ciela na tamburynie. Ćwiczenia oddechowe. Omówienie lekcji, pożegnanie. 5 min

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.