X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23217
Przesłano:
Dział: Świetlica

Lot na Wesołą wyspę - zabawy twórcze. Konspekt zajęć świetlicowych

KONSPEK ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA GRUPY „0”

TEMAT: Lot na Wesoła wyspę- twórcze zabawy
CEL: rozwijanie aktywnego i twórczego podejścia do problemów, rozwijanie ciekawości poznawczej i wyobraźni
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- podejmuje próby twórczego myślenia i działania w różnorodnych zabawach
- rozwija myślenie metaforyczne i umiejętność tworzenia oryginalnych wyobrażeń
- integruje się z grupą
- poznaje nowe, twórcze zabawy

METODY: czynne, samodzielnych doświadczeń, słowne, zadaniowe
FORMY: grupowe
ŚRODKI: koc, kartki papieru, przybory do rysowania, kartki do dokańczania rysunków, sznurek, stolik, krzesła.

Czas: 90 min
Grupa: ok. 15 osób


PRZEBIEG:
1. „Opiekun”

Prowadzący: „Mam w dłoniach COŚ, co jest żółte, puchate i bardzo delikatne. Będziemy podawać to COŚ tak, by nie zrobić mu krzywdy. XY (ostatnia osoba w kręgu, przy prowadzącym) musi dbać o to COŚ przez całe zajęcia i zwrócić mi je nieuszkodzone, gdy będziemy się rozstawać”. ( W trakcie zajęć prowadzący dopytuje XY czy COŚ jest doopiekowane. Na każdych zajęciach COŚ będzie się zmieniało, np. wielkie i ciężkie, wijące się i piszczące, śliskie i kuliste, lekkie i płaczące, itp.. Prowadzący musi uważać, by na każdych zajęciach „opiekunem” było inne dziecko.

2. Zabawa „Rozgrzewka”
Dzieci mają za zadanie ustawić się w porządku od najmniejszego do największego, następnie od najjaśniejszych włosów do najciemniejszych, od najdłuższych włosów do najkrótszych.

3. Zabawa TAK/NIE
Nauczyciel rozwija na podłodze sznurek. Po jednej stronie sznurka kładzie napis TAK, a po przeciwnej NIE. Dzieci wysłuchują zdań czytanych przez prowadzącego i wybierają miejsce na dywanie zgodne z tym czy zgadzają się ze zdaniem czy nie.

1) Lubię lody.
2) Lubię chodzić do szkoły
3) Marzę o locie w kosmos
4) Lubię jeść
5) Lubię spać
6) Lubię ćwiczyć
7) Jestem cichy
8) Jestem niegrzeczny
9) Jestem głośny
10) Mam psa
11) Mam kota
12) Chciałbym pojechać nad morze
13) Lubię gdy pada deszcz
14) Lubię zimę
15) Jestem odważny
16) Często płaczę
17) Jestem zły
18) Lubię się uczyć

4. Lot na wesołą wyspę.
Nauczyciel rozkłada na dywanie prześcieradło. Wszystkie dzieci na nim siadają, zapinają pasy. Prowadzący informuje, że jest to zaczarowany koc, który zaniesie nas na tajemniczą wyspę. Uwaga wznosimy się. Nauczyciel pyta dzieci co widzą w dole. Dzieci wymyślają różne możliwości. Uwaga lądujemy....

Wylądowaliśmy na wodzie. Każde z dzieci podaje pomysł przedostania się na ląd.

Jesteśmy już na wyspie. Wyspa nazywa się Wesoła. Jak myślicie dlaczego?? Dzieci wymyślają dlaczego się tak nazywa.
Dzieci podchodzą do stanowiska numer 1. Prowadzący mówi: na tej wyspie, na której wylądowaliśmy nie ma sklepów ani gotowego jedzenia. Musicie teraz wymyślić co będziemy tutaj jeść (dzieci mówią to co im przychodzi do głowy, nauczyciel zapisuje pomysły na dużym arkuszu).

Nauczyciel: uwaga, uwaga.... słyszycie cos się zbliża.... To chyba idą jakieś zwierzęta, stwory zamieszkujące wyspę.
Dzieci otrzymują kartki z rozpoczętym rysunkiem. Ich zadaniem jest dokończenie tego rysunku.
Nauczyciel: oto ludzie i zwierzęta, które zamieszkują wesołą wyspę. Powiedzenie prac.

Nauczyciel: Jesteśmy na wyspie ale nie mamy gdzie spać. Waszym zadaniem jest zbudowanie domu. (dzieci maja do dyspozycji koc, stolik, i krzesełka).

Powrót na ziemię.

Opracowała: Karolina Przontka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.