X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22996
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zabawy sylabami. Konspekt zajęć logopedycznych - terapia jąkania

Konspekt zajęć logopedycznych
terapia jąkania

Opracowanie: Danuta Chrobot

Dane dziecka – dziewczynka lat 6

DIAGNOZA LOGOPEDYCZNA

- Zaburzenie płynności mowy - jąkanie
- Etap terapii: początkowy

Temat: Zabawy sylabami

Cele zajęć:
- Likwidacja lub zmniejszenie u dziecka lęku przed mówieniem
- Nabycie pewności siebie podczas mówienia
- Zniwelowanie napięcia mięśniowego twarzy, rąk i całego ciała
- Ćwiczenie wyrazistości wymawiania samogłosek
- Ćwiczenie różnicowania natężenia głosu
- Wydłużenie fazy wydechu
- Ćwiczenia płynnego czytania

Metody:

- Kinezjologia edukacyjna, P. Dennison,
- Metoda Dobrego Startu, M. Bogdanowicz,
- Metoda przeciągania samogłosek, M. Chęciek,

Pomoce: sylabowe samochodziki, kredki , kartoniki z sylabami, papierowe frędzelki do dmuchania, kontur leniwej ósemki

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Ćwiczenia wstępne, relaksacyjno - oddechowe. Czas trwania, około 10 minut.
Ćwiczenie 1. Przeciąganie się – rozciąganie i rozluźnianie mięśni
Ćwiczenie 2. Ziewanie
Dziecko dotlenia organizm, otwiera kanał głosowy i go rozluźnia. Przeciąganie i ziewanie można stosować w każdej pozycji- stojącej, leżącej, siedzące.
Ćwiczenie 3. Mycie rąk w wyobraźni
Namydlanie -ruchy masujące ręce
Płukanie – energiczne rozluźnianie opuszczonych palców
Strząsanie kropelek wody z rozluźnionych rąk
Wycieranie – masaż rąk
Rozluźnianie - strzepywanie

Ćwiczenie 4. Frędzelki
Logopeda przygotowuje kawałek papieru z naciętymi frędzelkami. Dziecko trzymając pasek na wysokości twarzy dmucha naprzemiennie raz mocno, raz lekko aby frędzelki się poruszały
Ćwiczenie 5. "Leniwe ósemki".
Ćwiczenie wspomaga koordynację wzrokowo- ruchową, niweluje napięcie mięśniowe. Ręką dominującą 5 razy rysujemy w powietrzu znak nieskończoności (prowadzący demonstruje dziecku), śledząc wzrokiem rękę. Następnie zmieniamy rękę na podporządkowaną, po czym łączymy obie ręce i rysujemy znak nieskończoności obiema rękami jednocześnie. Leniwe ósemki możemy rysować też na tablicy, czy na kartce. Zawsze zaczynamy rysować od środka, do góry w lewo. Powtarzamy około 10 razy, 2 minuty.

II. CZĘŚĆ ZASADNICZA
2. Ćwiczenia zasadnicze
1. Sylabowe samochodziki
Logopeda prosi dziecko o przeczytanie sylab z wydłużaniem samogłosek (Załącznik 1)
- Przeczytaj głośno sylaby, które wiozą samochodziki, wydłużając samogłoski.
- Połącz sylaby, które wiozą samochodziki w linii poziomej i odczytaj wyrazy.
- Połącz sylaby, które wiozą samochodziki w linii pionowej i odczytaj wyrazy.
- Pokoloruj samochodziki
2. Zabawy z sylabami
- Czytanie sylab
Logopeda prosi dziecko o uzupełnienie sylab i przeczytanie ich z wydłużeniem samogłosek.
Uzupełnij brakujące sylaby. Odczytaj je, wydłużając samogłoskę. Odczytaj zdania.
..... mo chód su nie dro gą
...... tor su nie po szo się
...... mo lot su nie po nie bie
- Tworzenie zdań
Przygotowanie kartoników z sylabami z których można utworzyć zdania. Należy wykorzystać także kartoniki, które dziecko samodzielnie uzupełniło sylabami.
Wylosuj sylabę i przeczytaj ją, wydłużając samogłoskę. Z wylosowanych kartoników ułóż wyrazy i odczytaj je, wydłużając samogłoskę. Ułóż zdania z sylab i odczytaj je.
3. Zabawa cicho, głośno
Logopeda prosi dziecko o przeczytanie sylab z różnicowaniem głośności mowy
Przeczytaj sylaby, które są napisane wielką czcionką, czytaj głośno.
Sylaby, które są napisane małą czcionką czytaj ciszej.
Następnie wymów cały wyraz płynnie, Jaki to wyraz? Spójrz na obrazek.

lu lu lu lu pa pa pa pa

pa pa pa pa ra ra ra sol

kar kar kar ta ta ta

sa sa sa mo mo mo lot lot lot

sa sa sa mo mo mo chód chód chód

mo mo mo tor tor tor

4. Ćwiczenia podsumowujące- relaks i odprężenie.

Ćwiczenie relaksacyjne Piórko.

Dziecko łagodnie dmucha na piórko
Puszcza piórko i obserwuje jego opadanie
Kładzie piórko na ręku, na ramieniu, na dłoni, na palcu. Uświadamia sobie jego lekkość.
Zamyka oczy koncentruje się na leżącym na dłoni piórku.
Otwiera oczy i zdmuchuje piórko z dłoni.
Dmuchając na piórko, próbuje utrzymać je w locie.
Muska piórkiem różne części ciała. Recytując tekst:

Małe piórko na szyi - głaszczą szyję
Lekkie piórko na policzku – głaszczą policzek
Piórko miękkie, miękkie piórko – potrząsają piórkiem
Małe piórko na nosie – muska nos
Lekkie piórko na uchu – głaszcze ucho
Małe piórko na czole – potrząsa piórkiem
Piórko fruwa na wietrze – dmucha i puszcza piórko.


Bibliografia:
1. Zabawy logopedyczne i nie tylko – poradnik dla nauczycieli i rodziców- Mac
2. Terapia logopedyczna wyd. Raabe

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.