X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22992
Przesłano:

Tabliczka mnożenia - mnożenie przez 2. Konspekt lekcji z obszaru edukacji matematycznej w klasie II

Alina Szkopiak

Konspekt lekcji z obszaru edukacji matematycznej w klasie II – edukacja wczesnoszkolna
Temat kompleksowy: Zdrowie
Obszar edukacyjny: Edukacja matematyczna
Temat zajęć: Tabliczka mnożenia- mnożenie przez 2
Cel główny: Zapoznanie z iloczynem liczb
Cele szczegółowe
- poznanie nowych pojęć matematycznych(mnożenie liczb, iloczyn,czynniki)
- wyrabianie umiejętności zastępowania dodawania mnożeniem
- ćwiczenie rachunku pamięciowego typu: 20+7, 28-8
- utrwalanie umiejętności dodawania i odejmowania
- kształtowanie umiejętności analizowania zadań tekstowych, wykonywania obliczeń matematycznych oraz układania odpowiedzi
- rozwijanie logicznego myślenia
- stymulowanie samooceny

Metody:
aktywizujące,
podające,
słowne(wyjaśniające)
praktycznego działania (ćwiczenia, Rozwiązywanie zadań)
burzy mózgu

Formy pracy
Grupowa
Indywidualna

Środki dydaktyczne
Logico
Trójkąt matematyczny
Monety, żetony
Plansze z działaniami matematycznymi
Doniczki z kwiatkami
Plansza z tabliczką mnożenia
Kartoniki z rysunkami kropek


Przebieg zajęcia
Faza wstępna
1. Przywitanie
2. Powtórzenie materiału z poprzedniej lekcji
- rachunek pamięciowy, dodawanie i odejmowanie w zakresie 20(np.8+5, 11-3), numeracyjne przypadki dodawania i odejmowania wewnątrz trzeciej dziesiątki np.(20+5, 27-7)przy użyciu trójkąta matematycznego
Faza realizacji
1.Inscenizacja zadania przez nauczyciela
2. Przygotowanie przez uczniów kartoników z 10 polami i żetony
(Umowa. Na każde pole kładziemy tylko 2 żetony.)
3.Uczniowie kładą na stoliku 10 monet po 2 zł . Nauczyciel daje polecenia
4 Samodzielne rozwiązywanie zadań od 1-7
5.Przygotowanie przez uczniów 5 kartoników z kropkami i obok rysunku zapisują obliczenia za pomocą mnożenia.

Faza podsumowująca
Poznaliśmy nowe działanie: mnożenie. Wynik mnożenia to iloczyn (Plansze)
Mamy dwie liczby 5i 2
Oblicz sumę tych liczb
Oblicz różnicę tych liczb
Oblicz iloczyn tych liczb
Zawieszamy tabliczkę mnożenia. Uczymy odczytywania wyników z tabliczki.
Rozwiązanie zadania z kangurkiem .Zadania dodatkowe ze zbioru i z ćwiczeń. Ćwiczenia z logico.
Zadanie pracy domowej
Ocena pracy dzieci
Ewaluacja- dzieci wypowiadają się na temat swojej pracy na zajęciach np.: świetnie mi szło..., muszę jeszcze poćwiczyć...., najtrudniejsze dla mnie...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.