X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2294
Przesłano:

Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych - ćwiczenia. Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV

Cel ogólny:
zastosowanie zasad dotyczących kolejności wykonywania działań w obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych

Cele szczegółowe:
a)cele edukacyjne w zakresie wiadomości:

-uczeń zna kolejność wykonywania działań,gdy nie występują nawiasy,
-uczeń zna kolejność wykonywania działań,gdy występują nawiasy,
-uczeń zna kolejność wykonywania działań,gdy występują potęgi i nawiasy

b)cele edukacyjne w zakresie umiejętności:

-uczeń potrafi obliczać wartość wyrażeń arytmetycznych bez użycia nawiasów,
-uczeń potrafi obliczać wartość wyrażeń arytmetycznych z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań i nawiasów,
-uczeń potrafi obliczać wartość wyrażeń arytmetycznych z uwzględnieniem potęg,
-uczeń potrafi zapisać podane słownie wyrażenie arytmetyczne i obliczyć jego wartość

Metody:
a)słowna:dyskusja,rozmowa,ustne wyjaśnienie
b)praktyczna działalność uczniów:rozwiązywanie ćwiczeń matematycznych

Formy pracy:
a)praca indywidualna uczniów
b)praca zbiorowa uczniów

Środki dydaktyczne:
-zeszyt przedmiotowy do matematyki
-karta pracy przygotowana przez nauczyciela matematyki

Przebieg zajęć:
I Przywitanie uczniów
II Sprawdzenie stanu liczebnego klasy
III Sprawdzenie zadania domowego
IV Dyskusja nad ewentualnymi błędami popełnionymi w zadaniu domowym przez uczniów
V Przypomnienie przez uczniów poznanych zasad dotyczących kolejności wykonywania obliczeń
VI Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych-rozwiązywanie zadań przygotowanych przez nauczyciela na kartach pracy

Zadanie 1. Oblicz:
6*14+3=
7+8*4=
20+15:3=
18-4*3=
9-4+3=
38+11-12=

Zadanie 2. Oblicz:
16-4*3=
4^2+4=
25-2^3=
4^2+3^2=
200:2^2=
5^2*4=

Zadanie 3. Oblicz:
5*(6+6)=
(42-12)*2=
32:(13-5)=
(33+22):11=
(23+41)*2^2=
(26-18)*(3+12)=

Zadanie 4. Zapisz odpowiednie wyrażenia arytmetyczne i oblicz ich wartość:
a)sumę liczb 26 i 36 pomnóż przez 4
(26+36)*4=

b)od iloczynu liczb 12 i 3 odejmij 20
(12*3)-20=

c)do ilorazu liczb 18 i 3 dodaj 6
(18:3)+6=

d)do ilorazu liczb 12 i 2 dodaj sumę liczb 8 i 2
(12:2)+(8+2)=

e)różnicę liczb 86 i 18 pomnóż przez 4
(86-18)*4=

f)do kwadratu liczby 3 dodaj 11
3^2+11=

g)od kwadratu liczby 5 odejmij 4
5^2-4=

h)od sześcianu liczby 3 odejmij sumę liczb 4 i 2
3^3-(4+2)=

VII Podsumowanie lekcji,zadanie pracy domowej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.