KONSPEKT LEKCJI Z edukacji polonistycznej (dwie godziny lekcyjne)
W KLASIE II
TEMAT LEKCJI: Zbiorowe układanie planu opisu jesiennych liści.
CELE LEKCJI:
- doskonalenie umiejętności czytania nazw gatunków liści, wyrazów przydatnych do ich opisu
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wskazywania istotnych informacji
- doskonalenie umiejętności tworzenia planu opisu
- wdrażanie do prawidłowego budowania zdań
- rozwijanie umiejętności poprawnego przepisywania ułożonych zdań
- wyrabianie czujności ortograficznej
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania rodzajów zdań
- wdrażanie do współpracy w grupie
- wyrabianie umiejętności kulturalnej rozmowy, uważnego słuchania innych
- budzenie szacunku dla przyrody
Po skończonej lekcji uczeń w zakresie:
a) wiedzy:
- ułoży z pomocą plan opisu
- nazwie i rozpozna zdanie: oznajmujące, pytające, rozkazujące
- rozpozna gatunki wybranych liści, nazwie je
b) umiejętności:
- ułoży zdania pytające
- poprawnie przeczyta podane wyrazy
- poprawnie przepisze ułożone zdania
c) postawy:
- będzie uważnie słuchał wypowiedzi innych
- będzie pamiętał o kulturalnym prowadzeniu rozmowy
- zrozumie, że przyrodę należy szanować
- będzie zgodnie współpracował w zespole
5. Metody: praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia
6. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, praca w grupie
7. Indywidualizacja: wszyscy uczniowie wykonują te same ćwiczenia, uczniom słabszym częściej pomaga nauczyciel
8. Środki dydaktyczne: rzutnik, laptop, prezentacja, podręcznik, plansze z wyrazami, puzzle, arkusze papieru, eksponaty liści, schemat budowy liścia,
9. Tok lekcji:
WPROWADZENIE
1. Przypomnienie budowy liścia z wykorzystaniem schematu.
2. Wyjaśnienie przez uczniów dlaczego liście zmieniają barwę jesienią
3. Zapoznanie z tematem lekcji
(uczniowie dowiedzą się, że piękne, kolorowe jesienne liście możemy opisywać, a pomocny okaże się wówczas plan).
OPRACOWANIE NOWEGO TEMATU
1. Czytanie ułożonych nazw liści.
(uczniowie pracując w grupach, wyjmują puzzle i rozcięte nazwy liści, układają je, a następnie odczytują otrzymane nazwy – liść kasztanowca, brzozy, jarzębiny, klonu)
2. Słuchanie czytanych przez nauczyciela opisów kolejnych liści.
(nauczyciel, wykorzystując prezentację multimedialną czyta przygotowane opisy, następnie uczniowie odgadują co to za liść, następnie sprawdzają z prezentowanymi)
3. Wskazanie przez uczniów istotnych informacji z wysłuchanych opisów.
(uczniowie z pomocą nauczyciela wskazują istotne informacje z wysłuchanych opisów, nauczyciel przypina do tablicy słowa – klucze potrzebne do opisu: blaszka liścia, ogonek, brzegi liścia ,barwa, wielkość, nazwa liścia.
4. Przerwa śródlekcyjna ( ćwiczenia relaksacyjne).
5. Zbiorowe układanie planu opisu jesiennych liści.
- przypomnienie, po co układamy plan zanim przystąpimy do opisywania danego przedmiotu lub postaci
- wyjaśnienie przez uczniów jak rozumieją pojęcie: opis
- ustalenie kolejności zdań w planie opisu (nauczyciel pyta, od czego zacząć opis, co następnie itd.)
- przypięcie do tablicy kartoników z hasłami, które pomogą ułożyć plan opisu
przedstawienie liścia, wielkość liścia, kształt, wygląd blaszki i brzegów liścia, długość ogonka i unerwienie, kolor liścia, ogólne wrażenie
6. Układanie planu opisu w formie zdań pytających.
(uczniowie przypominają zasady zapisywania zdań, rodzaje zdań, a następnie z pomocą nauczyciela układają plan opisu jesiennych liści).
7. Głośne odczytanie ułożonych zdań.
8. Staranne przepisanie planu do ćwiczeń ze zwróceniem uwagi na pisownię i staranność.
9. Sprawdzenie poprawności zapisu.
UTRWALENIE
1. Przypomnienie nazw omawianych liści.
2. Przypomnienie co to jest plan opisu oraz opis.
3. Podsumowanie pracy uczniów.
4. Pokolorowanie wybranego liścia barwami jesieni.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 