X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22638
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem przyjacielem przyrody - scenariusz zajęć

Grupa: dzieci 3-4-letnie
Cele ogólne:
kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody,
rozwijanie u dzieci poczucia troski o środowisko przyrodnicze;
uwrażliwianie na utrzymywanie porządku oraz segregację śmieci.
Cele operacyjne: Dziecko:
rozumie znaczenie, jakie odgrywa przyroda w życiu człowieka;
rozumie konsekwencje niewłaściwego postępowania człowieka;
potrafi odróżnić czyste i zanieczyszczone środowisko przedstawione na ilustracjach;
rozpoznaje i naśladuje głosy przyrody;
dostrzega potrzebę segregacji śmieci,
zna i nazywa kolory pojemników na śmieci oraz ich przeznaczenie,
wykonuje pracę plastyczną – „kolorowy kosz”.
Metody: podające – wiersz, pogadanka, piosenka, wyjaśnienia, problemowe i aktywizujące – zadań stawianych do wykonania,, improwizacje muzyczno – ruchowe.
Formy pracy: praca zbiorowa i indywidualna;
Środki dydaktyczne: utwór A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku” pt. „Wiosna”, nagrane odgłosy przyrody, nagrania piosenek; ilustracje różnych środowisk przyrodniczych, karty pracy kosz na śmieci – kontur kosza na białej kartce papieru dla każdego dziecka, klej, kolorowe rysunki przedstawiające opakowania papierowe, plastikowe i szklane.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
Dzień dobry przywitajmy się...
2. Zabawa ruchowa „Stajemy wszyscy w kole...”
3. Wiersz S. Karaszewski „Apel do ludzi”
4. Rozmowa na temat treści wiersza, „o co do nas apeluje przyroda”?
5. Zabawa dydaktyczna „Strażnik przyrody”. Segregowanie obrazków:
- właściwe zachowania człowieka wobec przyrody,
- zachowania człowieka, które szkodzą środowisku.
6. Zabawa ruchowa „Spacer po łące”. - omijanie kwiatów podczas słuchania muzyki, gdy muzyka zamilknie – wąchamy kwiaty
7. Zagadki – odgłosy przyrody – rozpoznawanie dźwięków, nazywanie i naśladowanie.
8. Taniec z chustami do muzyki A. Vivaldiego „Wiosna” - własna improwizacja.
9. Zabawa „Segregujemy śmieci” - nazywanie materiału z którego zrobiony jest produkt oraz przyporządkowanie go do odpowiedniego koloru pojemnika.
10. Piosenka „Eko - świat”.
11. Praca plastyczna „Kolorowy kosz”
- malowanie farbami wybranego koloru kosza na śmieci (dzieci 3-letnie),
- wydzieranka z papieru kolorowego (dzieci 4-letnie)
Nazwanie koloru kosza oraz jego przeznaczenia – przyklejenie odpowiednich produktów do wybranego kosza (papier, plastik lub szkło).
12. Złożenie przyrzeczenia „Małego ekologa”. Otrzymanie pamiątkowych naklejek.
13. Podsumowanie zajęć, pożegnanie „Iskierka Przyjaźni”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.