X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22544
Przesłano:

Przeciwieństwa - usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, rozwijanie myślenia i mowy biernej. Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH

Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Kudyk

Temat zajęć: „Przeciwieństwa”
- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej rozwijanie myślenia i mowy biernej.

Cele główne:
- uczennica:
- nazywa relacje między przedmiotami,
- określa przeciwieństwa,
- rozwija umiejętność rozumienia poleceń,
- praktycznie wykorzystuje swoją wiedzę,
- stymulacja centralnego układu nerwowego (kory mózgowej) metodą: „Treningu uwagi słuchowej” AA.Tomatisa,

Cele szczegółowe:
1) W zakresie umiejętności uczennica :
- rozwija myślenie i mowę bierną,
- doskonali percepcję wzrokową i słuchową,
- ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową,
- doskonali techniki szkolne,
- doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem,
- kształci koncentrację uwagi,
2) W zakresie postaw uczennica powinna:
- właściwie zachowywać się podczas zajęć,
- brać aktywny udział w zajęciach,
- aktywnie współpracować z nauczycielem,
- dbać o porządek w czasie pracy,

Typ zajęć: korekcyjno-kompensacyjne,

Formy pracy: praca ucznia wspomagana przez nauczyciela,

Metody pracy:
• słowna i bezsłowna (rozmowa, budowanie zdań i formułowanie odpowiedzi na pytania metodą ułatwionej komunikacji),
• poglądowa (pokaz),
• praca praktyczna – ćwiczenia,

Pomoce dydaktyczne:
Konkrety, karty pracy określające przeciwieństwa, karta relacji, przeciwstawne wyrazy, ilustracje z przeciwieństwami,

Literatura metodyczna:
ODN praca zbiorowa Zielona Góra 2002: „Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne”
Edukacja Polska; CAPF: Metoda Alfreda A.Tomatisa - podręcznik”

Tok zajęć:

I FAZA WPROWADZAJĄCA:
1. Przywitanie się z dzieckiem
2. Faza przygotowawcza treningu słuchowego – programowanie.
3. Wskazanie tematu i celu zajęć.
4. Ćwiczenia korekcyjne – nazywanie przeciwieństw na konkretach.

II FAZA REALIZACJI:
1. Ćwiczenia kompensacyjne:
- wykreślanie linii długich i krótkich - nazywanie,
- wykreślanie figur grubych i chudych – nazywanie,
- nazywanie przeciwieństw na obrazkach,
- odpowiedzi na pytania nauczyciela – wskazywanie odpowiednich relacji,

2. Ćwiczenia śródlekcyjne:
- śpiewanie z ilustracją ruchową piosenki pt.: „Zima zła”

3. Ćwiczenia w czytaniu:
- czytanie wyrazów – dopasowywanie przeciwstawnych znaczeń (łączenie linią),

III FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1. Zmierzenie wzrostu dziecka i nauczyciela, określenie wielkości.
2. Ocena zaangażowania się i zachowania uczennicy na zajęciach.
3. Zakończenie, pożegnanie się z dzieckiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.