X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22475
Przesłano:

Szybkie i proste eksperymenty - scenariusz zajęć

Przygotowała: Katarzyna Kubaś
Przedmiot: Kółko przyrodnicze
Klasa: 4-6
Temat lekcji: Szybkie i proste eksperymenty
Cele operacyjne:
I. W zakresie wiadomości uczeń potrafi:
- opisać przebieg doświadczenia, zdefiniować problem badawczy oraz hipotezę,
- zaobserwować zjawisko zmiany koloru herbaty,
- wysnuć wnioski po obejrzeniu doświadczenia.
II. W zakresie umiejętności uczeń potrafi:
- przewidzieć wynik doświadczenia,
- wyjaśnić zjawisko zmiany koloru.
Postawy i przekonania:
- uczeń współpracuje w zespole,
- jest zainteresowany światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem,
- kształtuje proces uczenia się drogą obserwacji.
Środki dydaktyczne:
- 3 szklanki,
- łyżeczka,
- soda oczyszczona ( 2 opakowania),
- kwasek cytrynowy lub ocet,
- pędzelek,
- ocet lub sok z cytryny,
- kartka,
- źródło ciepła ( żelazko, zapalniczka, świeczka),
- barwnik,
- pipeta.
Formy pracy:
- zbiorowa.
Metody nauczania:
- metoda oparta na działaniu praktycznym i obserwacji. Przebieg lekcji:


I. Faza przygotowawcza:
- powitanie uczniów.

II. Faza realizacyjna:
- prowadzący zaparza herbatę, którą wlewa w jednakowej ilości do 3 szklanek, do pierwszej szklanki dodaje pół łyżeczki kwasku cytrynowego lub łyżkę octu, do drugiej pół łyżeczki sody oczyszczonej, a w trzeciej szklance znajduje się tylko herbata do porównania, uczniowie mają za zadanie zaobserwować, jak zmieniają się kolory roztworów,
- prowadzący moczy pędzel w occie lub soku cytrynowym i wykonuje tajemniczy napis na kartce i czeka aż wyschnie, następnie zapala świeczkę lub włącza żelazko, następnie zaczyna intensywnie ogrzewać kartkę, uważając przy tym by się nie zapaliła, już po chwili w intensywnie ogrzewanych miejscach zaczęły pojawiać się zarysy wyrazu, zapisanego wcześniej przez prowadzącego,
- prowadzący wsypuje na dno naczynia sodę oczyszczoną, następnie wlewa olej do naczynia, uważając, by nie wymieszał się z sodą, w drugim naczyniu zabarwia ocet farbą, za pomocą pipety wpuszcza do oleju kilka dużych kropli octu, krople spadają na dno naczynia, gdzie stykają się z sodą, powstają wokół nich bąbelki gazu, które unoszą krople do góry, przy powierzchni oleju bąbelki odczepiają się od kropli, która znowu opada na dno.

III. Faza podsumowująca:
- pożegnanie uczniów.
Bibliografia:
- http://www.youtube.com/watch?v=QiEmRyr6ATA
- lesson.org.pl/files/lessons/pl/chem/chemiczne_jojo.pdf
- http://www.eioba.pl/a/1kay/doswiadczenia-dla-dzieci

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.