X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22393
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Scenariusz lekcji języka polskiego w szkole niemieckojęzycznej na temat zwyczajów andrzejkowych w Polsce

Izabela Jędruszkiewicz
Gesamtschule Talsand/Schwedt
7 klasa, 2 godziny lekcyjne

Temat: Poznajemy zwyczaje naszego sąsiada – Andrzejki.

1. Cele zajęć:
- zapoznanie niemieckich uczniów z typowymi obyczajami andrzejkowymi w Polsce i ich genezą
- wspólna zabawa przy wykorzystaniu andrzejkowych rekwizytów
- sprawdzenie nabytej wiedzy za pomocą konkursu tematycznego o Andrzejkach

2. Metody pracy:
- podająca
- elementy zajęć praktycznych

3. Pomoce metodyczne:
-prezentacja multimedialna
-kubki, jabłka, papierowe serduszka, wosk
- kopie tekstu o Andrzejkach i krzyżówki do uzupełnienia

4. Przebieg zajęć:
Nauczyciel informuje uczniów o czym będzie mowa na lekcji języka polskiego. Następnie pokazuje prezentację multimedialną o polskich Andrzejkach. Uczniowie zapoznają się z nią, a później zapisują do zeszytu po polsku słowa-klucze związane z tematem.

Po zakończonej pracy z prezentacją uczniowie losują kolorowe karteczki. Przy każdym stoliku oznaczonym określonym kolorem uczniowie wykonują w grupach konkretne zadania.. Nauczyciel objaśnia najpierw, na czym one mają polegać, następnie uczniowie wykonują je zgodnie z kolorem wylosowanej karteczki:
a. czerwona - wróżą z papierowego serduszka z zapisanymi na nim imionami,
b. zielona - wróżba z obierkami z jabłka,
c. żółta - lanie wosku,
d. niebieska - spoglądanie w przyszłość za pomocą odwróconych kubków.

Po zakończeniu wróżb uczniowie dzielą się wrażeniami i odpowiadają na pytanie, czy w niemieckiej kulturze i obyczajowości można znaleźć odpowiednik polskiego święta.

Następnie nauczyciel rozdaje krzyżówkę z hasłami i objaśnia uczniom, iż jest to konkurs, w ramach którego zostanie wyłonionych trzech pierwszych zwycięzców. Uczniowie mogą korzystać ze słowników, notatek (słów kluczy), oraz wiedzy praktycznej, którą zdobyli podczas zabaw andrzejkowych.

Uczniowie rozwiązują krzyżówkę. Trzech pierwszych (przy prawidłowo rozwiązanych hasłach i bezbłędnie wypełnionych po polsku polach) otrzymuje nagrodę (wg uznania).

W podsumowaniu zajęć uczniowie otrzymują krótkie teksty po niemiecku, w których zostały opisane zwyczaje andrzejkowe. Mają za zadanie przeczytać tekst i uzupełnić (po niemiecku) luki w zdaniach (brakujące informacje).Chętni uczniowie odczytują tekst po niemiecku. Nauczyciel może nagrodzić ich pracę oceną za aktywność albo w inny sposób.

Zadaniem domowym będzie uzupełnienie słowniczka języka polskiego nowymi słowami z lekcji.

data publikacji: 02.03.2014 r.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.