X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22290
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kwiatek dla Babci i Dziadka - scenariusz zajęć koleżeńskich

„ KWIATKI DLA BABCI I DZIADKA”
- SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH
W DNIU 15.01.2014

REALIZOWANE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1.1)obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
2.5) utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
3.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
4.1) przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
7.2) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
8.1)śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
9.2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
13.1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
14.3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
15.1) wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują;

CELE OGÓLNE:
- rozwijanie mowy i myślenia dziecka;
- wzbogacanie doświadczeń plastycznych;
- wzbudzanie szacunku do osób starszych;

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wypowiada się na temat swoich babć i dziadków;
- śpiewa piosenkę;
- liczy serduszka;
- pokazuje ruchem, gestem, mimiką co robi babcia;
- rysuje kropki, kreski w rytm muzyki;
- wykonuje kwiatki techniką orgiami płaskie.

METODY: aktywizujące: Edukacja przez ruch D. Dziamskiej, Klanza, pantomima

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, płyty CD, kartki białe, serduszka, kredki pastelowe, klej, kolorowe kartki, kolorowe kółka

PRZEBIEG:
1. Śpiewanie piosenki pt. „Moja babcia i mój dziadek”- dzieci siedzą na dywanie, wszyscy śpiewają piosenkę.

2. Wyjaśnienie przez nauczycielkę dlaczego będziemy rozmawiać o babci i dziadku. Przypomnienie daty dnia Święta Babci i Dziadka.

3. Kończenie przez dzieci wypowiedzi: „Mój dziadek jest...”, „Moja babcia jest...”.

4. Zabawa pantomimiczna „Co robi moja babcia”: prezentowanie przez chętne dzieci czynności jakie najczęściej lub najchętniej wykonuje ich babcia, np. robienie na drutach, wałkowanie ciasta, sprzątanie itp. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć co to za czynność.

5. „ Zróbmy kółka dwa”- zabawa muzyczno ruchowa według KLANZY

6. Zabawa „ Jakim jesteś wnuczkiem ?”- dziecko odpowiada na pytania. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje serduszko, które później wklei do laurki.
Pytania:
-Jak ma na imię twoja babcia?,
- Jak ma na imię twój dziadek?
- Jaki kolor włosów ma twój dziadek?
-Czy pamiętasz o Dniu Babci i Dziadka?

• Przeliczanie zdobytych serduszek.

7. „ Laurka dla babci i dziadka”- Wykonanie laurek z orgiami metodą Edukacja przez ruch D. Dziamskiej. Dziecko w rytm muzyki stawia kropki. Następnie z kropek wyprowadza kreski. W ten sposób powstaje zielona trawa. W rytm muzyki wyrywa paseczki trawy. Przykleja na kolorowe laurki i wykonuje kwiatki z kolorowych kółek (orgiami płaskie), które nakleja na trawkę.

8. W środku laurki przykleja serduszka zdobyte podczas zabawy „ Jakim jesteś wnuczkiem?”

9. Wspólne oglądanie prac i ocenianie przez nauczyciela pod względem estetyki wykonania.

10. Porządkowanie miejsc pracy.


przeprowadziła: Danuta Banach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.