X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22201
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W marcu jak w garncu - marcowe zabawy. Scenariusz zajęcia dla dzieci 5 - 6 letnich

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5- 6letnich
TEMAT: W MARCU JAK W GARNCU – MARCOWE ZABAWY

Cele zajęcia:
-dziecko czuje więź emocjonalną z grupą
-wie, które wypowiedzi są prawdziwe, a które nie, zna zwiastuny wiosny
-uważnie słucha opowiadania, odpowiada na pytania związane z treścią utworu
-przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych, czynnie bierze w nich udział
-potrafi wyjaśnić przysłowie ,,W marcu jak w garncu”
-posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie 7
-odszuka tego samego symbolu pogody, tworzy koło, odczuwa radość podczas zabawy z kolegami
-przedstawia za pomocą ruchów własnego ciała treść czytanego opowiadania.
Metody:
Czynne: - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, kierowanie działalnością dziecka
Słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia
Oglądowa: obserwacja, pokaz.
Środki dydaktyczne:
Tekst opowiadania, emblematy: smutne i uśmiechnięte buźki, ilustracje do opowiadania, napisy do globalnego czytania, krążki do zabawy ruchowej, znaczki pogodowe dla każdego dziecka, karta pracy, opowieść ruchowa, garnek z naklejonymi różnymi symbolami pogody, kartoniki z cyframi 1 – 7, podkład muzyczny do zabawy ruchowej.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.POWITANIE
,,JAK DOBRZE BYĆ RAZEM, ZA RĘCE TRZYMAĆ SIĘ I WSZYSTKIM DOBRZE ŻYCZYĆ I W ZGODZIE BAWIĆ SIĘ”
Prowadząca zaprasza do kręgu wszystkie dzieci. Wspólnie recytujemy hasło umieszczone na tablicy. W czasie recytacji klaszczemy, tupiemy, trzymamy się za ręce itp. Następnie prowadząca mówi: ,,Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk” i ściska rękę dziecka z prawej strony.
2.,, ZWIASTUNY WIOSNY” – ZABAWA DYDAKTYCZNA: PRAWDA CZY FAŁSZ
Nauczyciel wymienia zwiastuny wiosny. Jeśli mówi zdanie prawdziwe – dzieci pokazują emblemat z uśmiechniętą buzią. Jeśli zdanie nieprawdziwe, buzia smutna.
PRZYLATUJĄ BOCIANY.
ZAKWITAJĄ PRZEBIŚNIEGI.
OPADAJĄ LIŚCIE.
ROBI SIĘ CORAZ CIEPLEJ.
ZBIERAMY GRZYBY.
3.,,O MARCU, PANNIE JULIANNIE I O PTASZKU” – OPOWIADANIE L. KRZEMIENIECKIEJ.
Rozmowa n/t opowiadania. Sprawdzenie zrozumienia treści.
-Kto wystąpił w opowiadaniu?
--Jaką przygodę miała panna Julianna?
-Dlaczego marzec został nazwany psotnikiem?
-Jaka pogoda była tego dnia, gdy panna Julianna wybrała się na spacer?
-Jakie symbole pogody wystąpiły w opowiadaniu? (słonko, wiatr, chmurka, deszcz)
-Jak panna Julianna radziła sobie ze zmienną pogodą?
-Jak należy ubierać się gdy mamy do czynienia z taką właśnie pogodą?
4. ,,Wiosenny spacerek” – zabawa orientacyjno – porządkowa z wykorzystaniem krążków
Na hasło ,,deszcz” dzieci chodzą po Sali z krążkami nad głową, jak pod parasolem, na hasło ,,kałuże”, dzieci kładą krążek na podłogę i przeskakują przez niego, jak przez kałużę, na hasło ,,wiatr”, obracają się wokół siebie z krążkiem trzymanym wysoko a gdy świeci słonko zatrzymują się i wysoko unoszą krążek nad głową.
5. ,,W marcu jak w garncu” – nawiązanie do przysłowia, dopasowanie podpisów do obrazków.
(Prezentacja symbolicznego garnka z różnymi symbolami pogody)
-wyjaśnienie przez dzieci przysłowia,
-określanie pogody, którą wskazuje słonko, chmurka, kropla wody i śnieżynka
-dopasowanie podpisów do obrazków
6.,,Wiosenny wiatr” -zabawa matematyczna. Ćwiczenia w liczeniu w zakresie 7.
,,Wiosenny wiatr do sali wpadł. Dmuchnął parę razy i rozsypał liczby. Ale co tam przecież dzieci potrafią policzyć, ile jest słonek, chmurek, kropli wody i śnieżynek”.
- liczenie znaków pogody umieszczonych w ,,marcowym garnku”,
- odszukanie właściwej cyfry i umieszczenie jej obok symbolu
(- czego jest najwięcej? –czego jest najmniej? – czego jest po tyle samo?)
7. ,,Marcowa pogoda” – zabawa ruchowa
Dzieci mają znaczki w kształcie słonek, chmurek, śnieżynek i kropli deszczu.
Gdy gra muzyka dzieci swobodnie spacerują po sali. Gdy muzyka milknie – dzieci odnajdują się wg symbolu i łączą się w koła.
- Głośne liczenie, ile dzieci jest w każdym kółku.
(Czego jest najwięcej? Najmniej? Czego jest po tyle samo?)
8. ,,Przepis na marcową pogodę” – praca indywidualna. (Karty zróżnicowane)
Dzieci otrzymują kartkę z narysowanym garnkiem. Pod rysunkiem garnka jest podany ,, przepis na marcową pogodę”, tzn. jest napisane, ile trzeba nakleić słonek, chmurek, deszczowych kropli i śnieżynek”. Dzieci naklejają wycięte symbole wg przepisu.
Sprawdzenie, głośne odczytanie przez kilkorga dzieci liczby naklejonych elementów.
9. ,,Spacer przedszkolaków” – opowieść ruchowa
Dzieci uważnie słuchając opowiadania ilustrują jego treść ruchem wg własnego uznania, lub sugerując się pomocą nauczyciela.
Pewnego marcowego dnia przedszkolaki wybrały się na spacer. Kiedy tak maszerowały, marcowa pogoda nie raz dawała im o sobie znać. Najpierw zaświeciło mocno słonko, potem powiał silny wiatr. Całe niebo się zachmurzyło i zaczął padać malutki deszczyk, potem coraz większy i większy, aż wreszcie zrobiła się straszna ulewa. Przed deszczem dzieci schowały się pod drzewem. Kiedy ulewa ustała, dzieci zobaczyły dookoła siebie kałuże – małe i duże. Zabawiły się w ich przeskakiwanie. Nagle – niebo pociemniało i znów zerwał się wiatr i zaczął padać śnieg. Najpierw malutkie płatki, a potem coraz większe i większe. Zawierucha śniegowa zaskoczyła dzieci i nie miały się one gdzie schować, więc zaczęły się otrzepywać ze śniegu. Padający śnieg był bardzo biały i lepki, więc pani na koniec marcowego spaceru zapowiedziała ,,śnieżną bitwę”. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Pani zaproponowała zmęczonym dzieciom powrót do przedszkola.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.