X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2196
Przesłano:

Scenariusz spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia

Cel główny:
- rozbudzanie potrzeb czytelniczych u uczniów grup zerowych oraz klas I i II szkoły podstawowej
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

Cele szczegółowe:
- zapoznanie uczniów z tekstami wartościowymi literacko
- zapoznanie z historią pluszowego misia
- wzbogacanie słownictwa dzieci
- kształtowanie u uczniów umiejętności poszanowania książek i zabawek
- motywowanie uczniów do intensywnej nauki czytania

Odbiorcy:
- uczniowie klas 0- II SP

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Metody:
- pogadanka
- prezentacja multimedialna
- pokaz filmów
- czytanie wierszy, bajek

Pomoce:
- wiersz M. Czerkawskiej „Nie obejdzie się bez misia”
- bajki pt. „Trzy misie” i „Złotowłosa i trzy misie”
- wiersz M. Terlikowskiej „Jak miło wziąć do ręki misia”
- prezentacja multimedialna na temat historii pluszowego misia
- slajdy przedstawiające postacie z bajek o misiach
- filmy pt. „Mały miś”, „Miś Uszatek”, „ Miś Yogi”

Przebieg:

1. Powitanie uczniów.

2. Pogadanka na temat Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.
Bibliotekarz informuje dzieci o powodach zaproszenia do biblioteki.
Dzieci odpowiadają na pytania bibliotekarza:
- Czy macie swoją ulubioną zabawkę? Jaką?
- Kto z was ma pluszowego misia ?Jak on ma na imię ?
Dzieci opowiadają o swoich misiach.
Rozmowa o tym, dlaczego miś jest ulubioną zabawką dzieci na całym świecie.
Poinformowanie uczniów tym, że od 2002 roku 25 listopada jest obchodzony Międzynarodowy dzień Pluszowego Misia.

3. Prezentacja multimedialna ukazująca historię pluszowego misia.
Nauczyciel wyświetla slajdy i opowiada historię pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Wtedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka.
Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.
Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami.
Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak będą się sprzedawały.
I okazało się, że wszystkie zabawki bardzo szybko zniknęły ze sklepów.
Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory.
I tak już od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
Nic więc dziwnego, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia.

4. Zgaduj – zgadula : „ Jaki to miś?”
Bibliotekarz opowiada dzieciom o tym, że misie zostały bohaterami wielu bajek oraz filmów dla dzieci.
Dzieci wymieniają znane im z literatury lub filmu misie.
Następnie uczniowie na podstawie wyświetlanych slajdów, przedstawiających różne misie odgadują nazwy najsłynniejszych misiaków ( Miś Uszatek, Miś Yogi, Miś Rupert, Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Troskliwe misie, Miś Paddington).

5. Wysłuchanie wiersza M. Czerkawskiej pt. ”Nie obejdzie się bez misia.”

Maria Czerkawska
„Nie obejdzie się bez misia”

Bury misio jest ciekawy
i roboty, i zabawy.
Gdzie się tylko ruszy Krysia,
Nie obejdzie się bez misia.

Przy śniadaniu, przy obiedzie
miś hyc! już na stole siedzi.
Ciekawie nadstawia uszka
i zagląda do garnuszka.

Chce na oknie kozły fikać,
drzwi otwierać i zamykać,
chce w kuchence gaz zapalać,
ale Krysia nie pozwala..

W parku zawsze pierwszy pędzi
do wiewiórek, do łabędzi.
Gdzie się tylko ruszy Krysia,
nie obejdzie się bez misia

Wiersz pochodzi ze zbioru pt ”Żółte chodaczki” Marii Czerkawskiej.

6. Zaśpiewanie przez uczniów piosenki o misiu pt. „Tu paluszek….”

Tu paluszek, tu paluszek, kolorowy mam fartuszek
Tutaj rączka a tu druga, a tu oczko do mnie mruga
Tu jest buźka, tu ząbeczki, tu padają cukiereczki
Tu jest nóżka i tu nóżka, chodź zatańczyć jak kaczuszka

Tu paluszek, tu paluszek, kolorowy mam fartuszek
Tutaj rączka a tu druga, a tu oczko do mnie mruga
Tu jest buźka, tu ząbeczki, tu padają cukiereczki
Tu jest nóżka i tu nóżka, chodź zatańczyć jak kaczuszka

Tu paluszek, tu paluszek, kolorowy mam fartuszek
Tutaj rączka a tu druga, a tu oczko do mnie mruga
Tu jest buźka, tu ząbeczki, tu padają cukiereczki
Tu jest nóżka i tu nóżka, chodź zatańczyć jak kaczuszka

7.Wysłuchanie bajki pt. „Trzy misie” lub „Złotowłosa i trzy misie”. Bajki pochodzą ze zbiorku „Złotowłosa i trzy misie” Gool Van .

8. Wyświetlenie filmów na dużym ekranie: „Miś Uszatek”, „ Mały miś”, „Miś Yogi” (do wyboru).

9. Rozdanie uczniom kart do pokolorowania przedstawiających różne misie.

10.Zakończenie.
Dzieci oglądają wystawy pluszowych misiów i książek o misiach, przygotowane w czytelni z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.