X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2143
Przesłano:

Konspekt lekcji religii: "Czy potrafimy słuchać tego, co mówi do nas Pan Bóg i inni ludzie?"

Kl. IV-VI


Osoba prowadząca:
Czas lekcji: 45 minut

Cele lekcji
Uczeń powinien:
- znać fragment historii Samuela;
- rozumieć, jak ważne w naszym życiu jest słuchanie Pana Boga i bliskich;
- umieć powiedzieć, na czym polega uważne słucha¬nie.

Środki dydaktyczne
podręcznik, karty pracy

Metody
metody słowne: rozmowa kierowana, krzyżówka, opowiadanie biblijne;
metody zajęć praktycznych: wypełnianie kart pracy

Przebieg lekcji
1. Spotkanie rozpoczynamy wspólną modlitwą (śpiew).
2. Informujemy uczniów, że tematem lekcji jest umiejętność słuchania tego, co ma nam do powiedzenia Pan Bóg i inni ludzie.

W związku z tym uczniowie poznają historię chłopca, który może być dla nich wzorem. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 z kart pracy. Zadanie polega na rozwiązaniu krzyżówki, której hasłem jest imię bohatera historii Samuela.
3. Przybliżamy uczniom historię Samuela, który bardzo pragnął zostać kapłanem tak jak Heli:

Samuel jako mały chłopiec pomagał w świątyni wykonując proste czynności takie jak: przynoszenie drewna, wody czy ścieranie kurzu z pięknych złotych świeczników. Najbardziej lubił, kiedy wieczorem Heli czytał mu opowieści o stworzeniu świata, Mojżeszu i innych wielkich postaciach. Kapłan Heli spał w pokoju obok pokoju Samuela. Jeśli potrzebował czegoś w nocy wołał Samuela. Pewnego wieczoru Samuel zasnął, aż tu nagle usłyszał głos „Samuelu!" Poderwał się i pobiegł do Helego. „Jestem - powiedział - czegoś potrzebujesz?" Heli od¬powiedział: „Ja cię nie wzywałem, idź spać". Samuel wrócił i położył się do snu. Zanim usnął znów usłyszał: „Samuelu!". I znów pobiegł do Helego: „Jestem, jak wołałeś". Ale Heli odrzekł: „Ja ciebie nie wzywałem". Samuel wrócił, choć był pewien, że ktoś go wołał. I za chwilę znów wszystko się powtórzyło. Samuel wstał i pobiegł do Helego. Wtedy Heli rozpoznał, że to głos Boga i poradził Samuelowi, żeby, kiedy znów usłyszy ten głos, powiedział: „Mów Panie, sługa Twój słucha". Samuel wrócił na posłanie. Leżał i słuchał, słuchał... Usłyszał wołanie: „Samuelu, Samuelu!". Usiadł na łóżku i powiedział: „Panie mów, twój sługa słucha". I rozmawiał z nim Bóg.

4.Pytamy:
- Kto jest bohaterem historii?
- Do czego był gotowy mały Samuel?
- Czego możemy nauczyć się od niego?

5.Podkreślamy, jak ważna jest nasza gotowość do słuchania Pana Boga i ludzi. Samuel, a wzorem jego my, winniśmy słuchać nie tylko przy pomocy uszu, lecz przede wszystkim za pomocą serca.

6.Zapraszamy uczniów do modlitwy o umiejętność słuchania Boga i ludzi.

7. Odczytanie tekstu modlitwy znajdującej się w podręczniku.
Analizując tekst, pytamy:
- O co prosi autor modlitwy?
- Jakiej umiejętności chce się nauczyć?
Pomocą są ilustracje znajdujące się w podręczniku.

8.Uzmysławiamy dzieciom, że kiedy słuchamy, powinniśmy być skupieni, powinniśmy patrzeć na osobę mówiącą do nas lub myśleć o niej.
Utrwaleniem treści lekcji jest ćwiczenie 2 z kart pracy. Polega ono na pokolorowaniu tych rysunków, które ukazują właściwą postawę słuchania.

9. Dzieci, które wykazały się na lekcji aktywnością i umiejętnością słuchania otrzymują od nauczyciela oceny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.