X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20775
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz zajęć logopedycznych - utrwalanie głosek sz, ż, cz, dż

KONSPEKT ZAJĘC LOGOPEDYCZNYCH

Temat: Utrwalenie ciągu głosek „sz, ż, cz, dż”

Cele:
• usprawnianie artykulatorów,
• ćwiczenia prawidłowej wymowy ciągu głosek „sz, ż, cz, dż”
• ćwiczenia analizatora wzrokowego i słuchowego.

Metody:
• ćwiczenia usprawniające narządy mowy,
• ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne
• gry i zabawy.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie z dzieckiem.

2. Zabawy oddechowe – dmuchanie baniek mydlanych.

3. „Porządki w buzi” – zabawa logopedyczna.

Prowadzący demonstruje ćwiczenia, kontroluje ich wykonanie i opowiada dziecku historyjkę o Języczku, Ślince oraz wielkim sprzątaniu (inspirowane scenariuszem zawartym w Entliczek-Pentliczek dla dzieci 5-letnich) .

Pewnego ranka Języczek obudził się wcześnie rano i rozejrzał po swoim mieszkanku.
– Jaki bałagan! Ech – pomyślał – posprzątam innym razem! I już, już miał znowu zasnąć, gdy usłyszał donośny głos swojej siostry Ślinki.
– Wstawaj bałaganiarzu! Dziś urządzamy Wielkie Porządki! Języczek westchnął, przeciągnął się. (Robimy koci grzbiet z języka – środek języka do podniebienia, czubek do wędzidełka.
Uwaga! Czubek języka nie może wysuwać się na zewnątrz jamy ustnej, jedynie zewnętrzną stroną opierać o dolne zęby.)
Języczek rozejrzał się, szukając miotły i ściereczki. (Dziecko przesuwa język od prawego kącika ust do lewego, usta szeroko otwarte.)
– Nie ma! Wdrapał się na drabinę i szuka na górnych półkach szafki. (Dziecko unosi język na górną wargę.)
– Nie ma. Schodzi na dół i szuka w dolnych szufladach. (Opuszcza na dolną wargę. Usta wciąż szeroko otwarte.)
– Jest!
– Trzeba zdjąć pajęczyny z sufitu! – woła Ślinka. I Języczek szybciutko bierze się do pracy. (Dziecko unosi język za górne zęby i przesuwają przez górne dziąsła, podniebienie twarde do podniebienia miękkiego.)
– A teraz ze ściany – zobacz jak te pająki narozrabiały! I Języczek czyści ściany. (Dziecko wypycha językiem policzki na zmianę.)
– A teraz wytrzyj wszystkie dzbanuszki i miseczki, które stoją na półkach. Tylko dokładnie! – dyryguje Ślinka. (Dziecko dotyka językiem poszczególnych zębów górnych, po kolei.)
– Brawo Języczku! Teraz wytrzyj inne ozdoby, te na dole. (Język dotyka poszczególnych dolnych zębów.)
– A drzwi? Spójrz jakie zakurzone! Trzeba je wypolerować. Języczek bez protestu czyści drzwi. (Dziecko przesuwa językiem po wargach – ruch okrężny.)
– A teraz zamknij okno, bo jest przeciąg! – nakazuje Ślinka.
– Nie, nie, nie mogę – jęczy zmęczony Języczek, usiłując zatrzasnąć wciąż otwierające się okno. (Kląskanie językiem, mlaskanie.)
– Ufff!!! Udało się! Pięknie – chwali z uśmiechem Ślinka. (Rozciąganie złączonych płasko warg w uśmiechu, poprzez cofnięcie kącików ust.)
I cmoka z zadowoleniem. (Cmokanie.)
A Języczek gwiżdże przy pracy! (Układanie ust w ryjek, jak przy gwizdaniu.)
– Ale, ale, Języczku! – znowu woła Ślinka. – Zapomniałeś zamknąć drzwi!
– Już się robi! (Zakładanie dolnej wargi na górną i odwrotnie.)
– Dziękuję Ci kochany Języczku. Pięknie posprzątaliśmy nasze mieszkanie...

4. Ćwiczenia artykulacyje na sylabach.

sza asz asza
szo osz oszo
szu usz uszu
sze esz esze
szy ysz yszy

ża aż aza
żo oż ożo
żu uż użu
że eż eże
ży yż yży

cza acz acza
czo ocz oczo
czu ucz uczu
cze ecz ecze
czy ycz yczy


dża adż adża
dżo odż odżo
dżu udż udżu
dże edż edże
dży ydż ydży




5. Utrwalenie szeregu głosek syczących w wyrazach - gry i zabawy.

a) Rozróżnianie wymowy prawidłowej od błędnej – dziecko klaszcze, kiedy słyszy prawidłową wymowę, prawidłowe powtórzenie:
Pszczoła – pscoła
Gruszka- gruska
Snurek – sznurek
Czerwony – czerwony
Królicek – króliczek
Kluc – klucz
Wazywa – warzywa
Morze- morze
Rycerz – rycerz
Dżungla – dzungla
Dżdżownica – dżdżownica
Dzokej - dzokej

b) Porządki w szafie. Prawidłowe wybrzmiewanie nazw wszystkich obrazków – zwrócenie uwagi na poprawność artykulacyjną.
Mały chochlik pomieszał w pokoju wszystkie rzeczy. Dziecko spośród różnych obrazków przedstawiających poszczególne części garderoby wkłada do pudełka -„szafy” wszystkie części garderoby, natomiast obrazki które przedstawiają przedmioty do szkoły – do koszyczka
Obrazki do szafy: płaszcz, czapka, kalosze, szalik, rękawiczki, piżama, fatuszek, koszula,
Obrazki do koszyka: książka, nożyczki, zeszyt, piórnik, plecak, długopis.

c) Układanka – dopasowywanie przedmiotów pasujących do siebie.

Stół – krzesło
Szczotka – szufelka
Widelec – nóż
Talerz – łyżka
Szczoteczka do zębów – pasta
Mydło – ręcznik

d) Zagadki Smoka Obiboka

Prowadząca odczytuje zagadki, a dziecko podaje rozwiązanie.
(Jeż, rękawiczki, książka, mysz, łóżko, kalosze, grzebień).

e) Nazywanie obrazków w nazwie których pojawiają się głoski sz, ż, cz, dż . Uzupełnianie czytanego tekstu nazwami obrazków.

6. Pożegnanie dziecka i podziękowanie za współpracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.