X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20441
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Powitanie wiosny. Hospitacja diagnozująca

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA
Arkusz hospitacyjny

1. Imię i nazwisko osoby hospitującej: mgr Barbara S.
2. Imię i nazwisko osoby prowadzącej zajęcia: mgr Małgorzata Jankowska
3. Data hospitacji: 21.03.2011 r.
4. Grupa wiekowa: cztero-pięciolatki
5.Cel hospitacji: diagnoza umiejętności integracji, wspólnego działania.
6. Temat zajęć: Witamy wiosnę
7. Cele zajęć:
- Zapoznanie dzieci z tradycją żegnania zimy oraz powitania wiosny,
- Wywołanie uczucia dumy z powodu zaprezentowania się w teatrzyku,
- Spowodowanie radości i zadowolenia podczas zabawy,
- Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie,
- Dzielenie się wytworami swojej pracy z innymi,
- Rozwiązywanie zagadek.
8. Metody pracy:
- słowna,
- informacyjna,
- obserwacja,
- czynna,
- zajęcia praktyczne.
9. Formy pracy:
- z całą grupą,
- w grupach.
Pomoce:
- przygotowanie: udekorowane sal, holu przedszkolnego, wykonanie stroików, marzanny, przygotowanie strojów do teatrzyku z pomocą rodziców, rekwizyty do teatrzyku, zachęcenie do przebrania się wszystkich dzieci w przedszkolu na zielono – stroje na bal z okazji nadejścia Pani Wiosny, komputerowe wykonanie pamiątkowych dyplomów dla dzieci, magnetofon, taśmy z piosenkami o wiośnie,

10. Zaprezentowane umiejętności:
dzieci:
- wykazały umiejętność prawidłowego odtworzenia wyuczonego tekstu,
- potrafiły skupić się na wykonywanej czynności,
- aktywnie uczestniczyły w zabawie,
- potrafiły wykazać się wiedzą na temat tradycji powitania wiosny,
- wykazały umiejętność współpracy w zespole,
- pokazały radość z nietypowego zajęcia,
- umiały podzielić się efektami swojej pracy z młodszymi kolegami,
- wykazały umiejętność rozwiązywania zagadek.

11. Stopień realizacji założonych celów:
- dzieci poznały tradycje związane z odejściem zimy i powitaniem wiosny,
- były dumne z powodu występu w teatrzyku,
- pokazały radość i zadowolenie w czasie zabawy,
- chętnie współdziałały w grupie,

12. Uwagi i wnioski:
Zajęcie przeprowadzone z okazji powitania wiosny. Dzieciom zostały zaprezentowane tradycje powitania wiosny, lecz zamiast corocznego spalenia Marzanny dzieci powitały Panią Wiosnę w nietypowy sposób – Wiosennym Balem. Bal był bardzo szczególny – wszystkie dzieci ubrane na zielono miały symbole wiosny: motylki, jaskółki, pszczółki, stokrotki, biedronki. Dzieci bawiły się świetnie. Zostały także zachęcone do posadzenia drzewek wokół przedszkola.


........................................ ........................................
Podpis osoby hospitowanej Podpis osoby hospitującej


Przebieg zajęcia:

Powitanie wiosny:

1. Rozmowa z dziećmi o tradycjach pożegnania zimy i powitania wiosny.

Jak to miło, że jesteśmy tu wszyscy razem. Wiecie dlaczego spotkaliśmy się dziś tutaj? Bo dziś jest szczególny dzień 21 marca. Dziś żegnamy zimę, bo przychodzi do nas WIOSNA. Popatrzcie kto stoi w kącie? To Marzanna, symbol zimy, zaraz odejdzie od nas.
Pożegnamy zimę a powitamy wiosnę.

2. Teatrzyk „Witaj wiosenko”.

Grupa IV przygotowała inscenizację, może wiosna szybciej do nas zawita?
- występ gr. IV – teatrzyk „Witaj wiosenko”.

3. Zgadywanki – „Wiosnowanki”.

Lubicie zagadki? Posłuchajcie zgadywanek – wiosnowanek:
Zagadki o wiośnie, rozwiązania nagrodzone brawami.

3. Prezentacje poszczególnych grup:

A teraz zapraszam do wiosennych popisywanek:
- poszczególne grupy zaprezentują wierszyki i piosenki o wiośnie.
Występy dzieci ze wszystkich grup wiekowych z przygotowanym repertuarem.
Piękne były wasze popisy! A teraz będzie wiosenny bal, bal woogi – boogi.

4. Zabawa dzieci przy magnetofonie.

Myślę, że wiosna została przywitana należycie, przywitajmy ją okrzykiem :
„Wiosno, wiosenko zostań wśród nas, a ty zimo bierz nogi za pas!”.

5. Drzewa symbolem wiosny – zachęcenie dzieci do posadzenia drzewek wokół przedszkola, wdrażanie do poszanowania przyrody.

7. Rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Na pamiątkę dzisiejszego dnia wszyscy otrzymają wiosenne dyplomy, a potem powrócimy do naszych sal.

8. Spacer pobliżu przedszkola „Szukamy wiosny”:

Zachęcam, aby po południu każda grupa wyruszyła na poszukiwanie wiosny na wiosennych spacerach.

9. Zakończenie zabawy okrzykiem:
„Wiosno, wiosenko cieszymy się, że przyszłaś już do nas i wszystko zieleni się dookoła nas”.
Przygotowała:
mgr Małgorzata Jankowska
Miejskie Przedszkole Nr 4
Oława

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.