X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2033
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiersz Stanisława Karaszewskiego "Drzewa w lesie" - zapoznanie dzieci z wyglądem różnych rodzajów lasów (iglasty, liściasty, bukowy, sosnowy) z wykorzystaniem ilustracji, przyporządkowywanie liści i owoców do drzew, znaczenie drzew w przyrodzie

Cele:
- zapoznanie dzieci z wyglądem różnych rodzajów lasów (iglasty, liściasty, bukowy, sosnowy)
- prawidłowe nazywanie drzew
- rozpoznawanie liści i owoców niektórych drzew
- zapoznanie dzieci ze znaczeniem drzew w przyrodzie
- zapoznanie z budową drzewa
- kształcenie wyobraźni i myślenia
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- przypomnienie zasad zachowania się w lesie

Przewidywane umiejętności: dziecko
- zna i rozróżnia las iglasty, liściasty, bukowy i sosnowy
- nazywa drzewa rosnące w lesie
- rozpoznaje i rozróżnia liście i owoce niektórych drzew
- zna budowę drzew
- wie jakie znaczenie mają drzewa w przyrodzie
- wie jak należy zachować się w lesie

Przebieg zajęcia

1. Słuchanie piosenki „rozśpiewany las” (nagranie z płyty CD)

2. Wypowiedzi dzieci na temat „Co to jest las?” – dzieci podają swoje skojarzenia co to jest „las”, nauczyciel zapisuje je na dużym arkuszu papieru w kształcie drzewa, wokół hasła ułożonego z liter i przyklejonego przez dzieci „Las to…….” – niedokończone zdanie.

3. Zabawa „Drzewo” – dzieci unoszą dłonie z rozstawionymi palcami, wysuwając je kilkakrotnie do przodu recytując wierszyk, naśladują przechylanie się drzewa:
„Palce małe, ręce duże
łokcie w dole, dłonie w górze,
ramię w prawo, ramię w lewo
tak się w lesie chwieje drzewo”

4. Słuchanie wiersza Stanisława Karaszewskiego „Drzewa w lesie” – omówienie treści wiersza.

5. Rozmowa na temat drzew, poznanie budowy drzewa. Nauczyciel układa przed dziećmi poszczególne elementy drzewa wycięte z kolorowego kartonu (korzenie, pień, gałęzie, koronę z listkami)
- dzieci nazywają poszczególne części drzewa
- układają je na tablicy według właściwej kolejności
- określają, które części rośliny, które rosną pod ziemią a które nad ziemią
- dzielą drzewa na dwie grupy (liściaste i iglaste)
- odpowiadają na pytanie, które drzewa są zielone a z których jesienią spadają liście

6. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne rodzaje lasów (liściasty, iglasty) – dzieci określają ich charakterystyczne cechy (drzewa iglaste mają igły a liściaste liście).

7. Podział dzieci na grupy- każda grupa otrzymuje liście i owoce drzew rosnących w lesie i zadaniem jest odpowiednie przyporządkowanie liści i owoców do drzewa z jednoczesnym nazywaniem owocu np. żołędzie- dąb, kasztany- kasztanowiec, szyszka- sosna itp.

8. Zabawa z elementem dramy „Smutny i wesoły las – nauczyciel odsłania ilustracje podzieloną na połowę. Po jednej znajduje się czysty, zadbany las ze zwierzątkami a po drugiej zaśmiecony, z drzewami z połamanymi gałązkami. Nauczyciel prosi dzieci aby spróbowały wyobrazić sobie co może „czuć” las przedstawiony po prawej i po lewej stronie ilustracji, chętne dzieci opisują swoje odczucia, będąc w roli danego lasu np. Jestem smutnym lasem, bo drzewa, które u mnie rosną mają połamane gałązki; Jestem lasem wesołym, bo zwierzątka które u mnie mieszkają mają co jeść i nikt ich nie straszy.

9. Zabawa ruchowa „Sprzątamy las” – nauczyciel rozsypuje na podłodze podarte gazety, plastikowe pojemniki i butelki, dzieci maszerują przy muzyce, na przerwę i hasło „Sprzątamy las” – dzieci zbierają śmieci i wrzucają je do koszy ustawionych po przeciwnych stronach sali.

10. Technika twórczego myślenia, dokończ zdanie „Drzewa potrzebne są……”

11. Inscenizowanie piosenki „Żyły w lesie małe misie”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.