X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19695
Przesłano:

Ratujmy Ziemię - warsztaty ekologiczne dla rodziców i nauczycieli z elementami arteterapii

„RATUJMY ZIEMIĘ”
WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
Z ELEMENTAMI ARTETERAPII

„Pachnące kwiaty to nasze siostry; sarna, koń, wielki orzeł – to nasi bracia. Skaliste góry, soczyste łąki, ciepło ciała kucyka – i człowiek – wszystko to należy do jednej rodziny.”
Noah Sealth

CELE:
- analiza własnej więzi z przyrodą,
- wczuwanie się w sytuację obiektów przyrodniczych,
- kształtowanie przyjaznych relacji ze światem przyrody oraz poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,
- nabywanie motywacji do życia zgodnego z zasadami głębokiej ekologii.

PRZEBIEG SPOTKANIA:
1. Uzupełnienie przez uczestników warsztatu na małych kartkach papieru zdania: OSZCZĘDZAM WODĘ, PONIEWAŻ... lub NIE OSZCZĘDZAM WODY, PONIEWAŻ... i wrzucenie kartek do pudełka (w czasie schodzenia się).
2. Powitanie uczestników spotkania (zgromadzonych w kręgu) przez osobę prowadzącą oraz krótkie wyjaśnienie celu spotkania.
3. Wspólne odczytanie tekstu znanego jako mowa Wodza Indiańskich Plemion Suquamish i Duwamish z roku 1854 (źródło: Ryszard Kulik, Iwona Kukowka - Zrozumieć siebie na nowo. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Bystra 2010).
4. Podzielenie się własnymi odczuciami, przemyśleniami po wysłuchaniu tekstu.
5. Wspólne wyodrębnienie zasad głębokiej ekologii na podstawie wyżej wymienionego tekstu, zapisanie ich na arkuszu papieru.
6. Odczytanie tekstu dotyczącego oszczędzania wody z kartek losowo wybieranych z pudełka, wyodrębnienie wypowiedzi zgodnych z zasadami głębokiej ekologii.
7. Wypowiedź plastyczna na temat „CO BIORĘ Z NATURY, A CO JEJ DAJĘ?”- ukazanie w sposób symboliczny własnej relacji z przyrodą.
8. Wystawa prac plastycznych, podzielenie się własnymi przeżyciami, przemyśleniami dotyczącymi treści, symboliki prac innych uczestników oraz własnego wytworu.
9. Ponowne zgromadzenie w kręgu, wypowiedzi na temat naszych aktualnych działań ekologicznych stosowanych w życiu codziennym oraz przyszłych – zainspirowanych wspólnym byciem, przeżywaniem i działaniem w trakcie warsztatów.
10. Prezentacja zdjęć z realizacji edukacji przyrodniczo – ekologicznej wśród przedszkolaków.
11. Prace pielęgnacyjne w ogrodzie, sadzenie drzew, krzewów lub roślin zielnych, sprzątanie wybranego terenu wokół przedszkola (lub inne działania na rzecz środowiska w zależności od potrzeb i pory roku).
12. Podziękowanie uczestnikom za przybycie, aktywne uczestnictwo, wspólną pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.