Scenariusz zajęcia edukacyjnego przeprowadzonego
przez Justynę Prejss dla dzieci 4-,5-letnich dnia 31.03.2011r.
Temat: Co wiemy o Podhalu?
Cele ogólne:
- poszerzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących regionu podhalańskiego
Cele szczegółowe: Dziecko:
- wymienia wyrazy z opowiadania mówione gwarą podhalańską
- Ip – dzieli wyraz na sylaby
- IIp – dzieli wyraz na sylaby i podaje pierwszą głoskę danego wyrazu
- wyszukuje i nazywa przedmioty pochodzące z Podhala
- przelicza elementy w zbiorze i dobiera odpowiednią cyfrę
- układa puzzle:
Ip – wg wzoru, z 4 elementów
IIp – wg wzoru z 6 elementów
IIIp – bez wzoru z 6 elementów
- reaguje na hasło nauczyciela i przerwę w muzyce
- naśladuje ruchem
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Formy pracy:
- indywidualna z podziałem na poziomy
- całą grupą
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie, ilustracje, rekwizyty góralskie, kosz, cyfry, puzzle, kleje, koperty, krążki gimnastyczne, krzesełka, kartony, kaseta i płyta CD z muzyką.
Przebieg:
1. Powitanie piosenką „Dzień dobry na powitanie”.
2. „O góralu Góralczyku” – uważne słuchanie opowiadania nauczycielki. Wyszukanie w treści wyrazów mówionych gwarą podhalańską.
- które to wyrazy?
- podział na sylaby, jaka głoska jest na początku wyrazu?
3. „Zasiali górale” – zabawa ruchowa przy piosence. Naśladowanie ruchów nauczyciela.
4. „Brakujący element” – uzupełnienie tablicy tematycznej w elementy
z regionu podhalańskiego (góry, góral, kierpce, czapka góralska, ciupaga, owce)
5. „Ukryte kierpce” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się między krążkami rozrzuconymi na dywanie przy dźwiękach muzyki góralskiej. Na zatrzymanie w muzyce, każdy z uczestników zabawy ma za zadanie stanąć na krążku. Okrywamy krążki – kto ma kierpce – jest góralem
i wygrywa. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Podhalańskie przedmioty” – zadaniem dzieci jest wybrać rekwizyty pasujące do regionu i umieścić je w koszyku (owca, kierpce, czapka góralska, ciupaga, pamiątki góralskie, oscypki) oraz wykluczyć te, które nie pasują (czapka górnicza, wycinanka łowicka). Przeliczanie, dobieranie odpowiedniej cyfry do liczby elementów.
7. „W murowanej piwnicy” – zabawa ruchowa ze zmianą tempa i miejsca.
8. „Góralskie puzzle” – dzieci mają za zadnie ułożyć i przykleić puzzle
do kartonu:
Ip – wg wzoru, z 4 elementów (owca, oscypek)
IIp – wg wzoru z 6 elementów (czapka góralska, kierpce)
IIIp – bez wzoru z 6 elementów (góry, góral)
9. „Słony poczęstunek” – zakończenie, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu, degustacja oscypka.
„O góralu Góralczyku”
Dawno, dawno temu, w Zakopanem, na ulicy Góralskiej stała CHAŁUPA górala Góralczyka. Pewnego dnia góral Góralczyk, gdy tylko się obudził i otworzył ŁOCZY, spojrzał przez ŁOKNO – Ale piękny dziś dzień! Trzeba iść wypasać ŁOWCE! – powiedział. Zaczął się więc ubierać. Założył KIERPCE, koszulę, spodnie, pas i KŁOBUCEK. Wziął też ze sobą CIUPAGĘ. Wyszedł na dwór
i nagle poczuł, jak mu strasznie burczy w brzuchu. Był głodny. – Torba by coś ugotować! – powiedział. Więc wziął ze sobą DUTKI i poszedł na targ.
Od handlarki kupił GRULE i OSCYPKA. Wrócił do domu i zaczął gotować.
Po godzinie, gdy JADŁO było już zrobione, góral Góralczyk zasiadł do stołu. Gdy jego brzuch był już pełny, wreszcie mógł iść spokojnie wypasać ŁOWCE.
J. Prejss
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 