X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1920
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w oddziale dzieci 3,4 - letnich "Mamo, tato, baw się ze mną"

TEMAT: „Mamo, tato, baw się ze mną” - wspólne z dziećmi i rodzicami zabawy z wykorzystaniem metod aktywnych.

CELE OGÓLNE:

• Wspieranie rodziców w procesie wychowania dziecka; dostarczenie propozycji i ofert wspólnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem, zachęcanie do aktywnego wypoczynku
• Przedstawianie propozycji chroniących dziecko przed samotnością przed komputerem i telewizorem
• Aktywne włączanie rodziców w życie przedszkola: udział w zajęciach otwartych
•Opracowanie i przekazanie rodzicom zestawu zawierającego przykłady wspólnych zabaw i ćwiczeń z dziećmi
•Kształtowanie u dzieci umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawach z udziałem rodzica
- wzbogaca doświadczenia we współpracy z dorosłym
- pogłębia uczucia miłości i przywiązania do rodziców

LICZBA DZIECI - cała grupa
METODY:
•Pedagogika zabawy, kinezjologia edukacyjna P. Dennisona
•Zadań stawianych do wykonania
•Weroniki Sherbone

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Krótkie omówienie celu zajęcia, zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnej zabawy.

W trakcie dzisiejszego spotkania pragnę przedstawić Państwu oraz dzieciom kilka propozycji zabaw, które mam nadzieję, stanowić będą ciekawą alternatywę dla spędzania czasu wolnego przed telewizorem. W dobie dynamicznie rozwijającej się techniki zapominamy niekiedy, że najprostszą metodę wychowawczą małego dziecka stanowi po prostu wspólna z nim zabawa. W zabawie z rodzicami dzieci pogłębiają poczucie bezpieczeństwa, a przecież dom rodzinny jest dla dziecka największym azylem, w którym czuje się szczęśliwe i kochane. Czas spędzany z dzieckiem starajmy się więc wykorzystywać w taki sposób, aby dziecko nie było samotne, nie odmawiajmy mu, gdy prosi o wspólną zabawę. To dzięki niej uczy się i zdobywa nowe umiejętności, by w przyszłości umiało radzić sobie w otaczającej go rzeczywistości.
Z dotychczasowych doświadczeń i naszych wspólnych spotkań wiem, że Państwo interesujecie się tym, co dziecko robi w przedszkolu, jakie nowe zabawy poznaje, dlatego też, chcę dzisiaj zaproponować Państwu oraz dzieciom pomysły na dobrą zabawę.
Mam jednocześnie nadzieję, że dzisiejsze spotkanie dostarczy nam wszystkim wiele radości, a Państwu zapewni wzbogacenie propozycji spędzania czasu wolnego ze swoją pociechą w domu rodzinnym.
Zapraszam więc do zabawy.

2. „Powitanie”. Wszyscy uczestnicy tańczą w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce partnerzy (dorosły – dziecko) witają się w podany przez nauczycielkę sposób:

-witają się nasze głowy,
-witają się nasze ręce,
-witają się nasze kolana.

3. „Dzieci w domku – dzieci na spacer”. Rodzic klęcząc tworzy przytulny domek, w którym „mieszka” dziecko. Na sygnał „słońce świeci” – dzieci spacerują po sali w rytm muzyki granej na pianinie. Na hasło „deszcz pada” – wracają do domku – rodzice chronią swoje dzieci przed deszczem.

4. „ Zgadnij, co rysuję”. Rodzice siedzą na dywanie odwróceni tyłem do dzieci. Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazek, który mają narysować palcem na plecach rodziców. Po odgadnięciu zagadki, następuje zamiana ról.

5. Zabawa ze śpiewem „Labado”.

6. Zabawa plastyczna „Kwiaty”. Układanie i naklejanie w parach ( dziecko – rodzic) dowolnych kompozycji kwiatowych z wykorzystaniem gotowych elementów wyciętych z kolorowego papieru w kształcie figur geometrycznych (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt). Dorysowywanie trawy przez dzieci – zastosowanie kinezjologii edukacyjnej poprzez kreślenie linii obiema rękami.

7. Zabawa taneczna „Magiczna liczba cztery” z wykorzystaniem liczenia oraz elementów pedagogiki zabawy. Uczestnicy ustawieni na obwodzie koła trzymają się za ręce. Zabawa oparta jest na powtarzalnym rytmizowanym tekście: „Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę cztery” (bis).
Tak jest ... jeden (przytup jedną nogą) ...dwa (przytup drugą nogą) ...trzy (klęk na jedno kolano) ...cztery (klęk na drugie kolano)... .

8. Zabawa „Idziemy na spacer”. Rodzice siadają na dywanie w rozkroku. Przed rodzicem siada dziecko. Przytulona para przy dźwiękach muzyki przemieszcza się po dywanie w różnych kierunkach . Po zamianie miejsc dziecko obejmuje rodzica.

9. Zabawa relaksacyjna „Kołysanka”. Dziecko i rodzic tworzą parę. Rodzic siada na dywanie i przytula zmęczone spacerem dziecko. W rytm muzyki relaksacyjnej kołysze dziecko do snu.

10. Zabawa „Wielka wyprawa”. Uczestnicy tworzą pociąg i śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg z daleka” udają się na wycieczkę do:
-Konikowa; naśladowanie biegu konia,
-Łodzi; naśladowanie pływania łodzią,
-Pająkowa; w leżeniu na plecach naśladowanie poruszania się pająka.

11. Ewaluacja. Uzyskanie informacji zwrotnej od uczestników. Każdy z nich otrzymuje serduszko z samoprzylepnego papieru . Ci, którym zajęcie się podobało naklejają serduszko w wielkim sercu znajdującym się na tablicy.

12. Rozdanie rodzicom scenariusza zabaw prezentowanych na zajęciu celem utrwalenia w domu rodzinnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.