X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19124
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pokazujemy co umiemy. Scenariusz zajęć hospitowanych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH

Temat zajęć: „Pokazujemy co umiemy.”
Prowadzący: mgr Jowita Dwornicka
Miejsce: Przedszkole Miejskie nr 5 w Lubinie
Grupa: 5-latki


Cele:
· stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonalenia sprawności umysłowych, spostrzegania, uwagi i pamięci
· sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie opanowania dodawania, odejmowania i rozwiązywania zadań z treścią;
- zna cyfry w zakresie 0 -10,
- dodaje i odejmuje w zakresie 0 -10,
- rozwiązuje proste działania matematyczne,
- wspiera koordynację wzrokowo – ruchową;
· sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy słuchowej;
- wyróżnia sylaby i głoski w słowach,
- łączy słowa z sylab i głosek;
· Sprawdzenie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz pamięci i spostrzegawczości;
- składa pocięty obrazek w całość,
- odgaduje brakujący element;
· Wprowadzenie dziecka w świat liter;
- nabywa umiejętności czytania globalnego;
· Rozwijanie aktywności twórczej u dzieci poprzez ekspresję ruchową;
· Doskonalenie współdziałania w zespole;
· wpajanie nawyku dbania o porządek w miejscu pracy

Metody:
· czynna - działań stawianych do wykonania
· słowna - oparta na poleceniach dla dzieci
· oglądowa - oparta na obserwacji
· Klanza – pedagogika zabawy
· elementy metody „Dziecięca matematyka” według E. Gruszczyk – Kolczyńskiej;

Formy:
· indywidualna
· grupowa
· w małych grupach (parami)

Środki dydaktyczne: wieża CD, płyta z muzyką, kartki z bałwankami, koperty z kartonikami, wstążka, karty pracy, klocek, lalka, książka, kredka, auto, piórnik

Przebieg zajęć:

1. „Chodźcie do koła” – zabawa na powitanie ze śpiewem

Chodźcie wszyscy tu do koła
zabawimy się wesoło
witamy was, wszyscy w raz
Na zabawę nadszedł czas.

Prawa ręka, lewa ręka
prawa noga, lewa noga
cały tułów oraz głowa
witamy was!

2. „Zimowe przedmioty” – zabawa słowna – dzieci losują kartoniki. Zadaniem dzieci jest podzielić na sylaby nazwę rzeczy widniejącej na kartoniku, wyszczególniając też głoskę w nagłosie i w wygłosie. Chętne dzieci próbują głoskować

3. „Jaki wyraz powiedziałam?” – Każde dziecko losuje jeden obrazek. Nauczyciel mówi wyrazy głoskami, zadaniem dziecka jest poprawne zsyntezowanie głosek i uniesienie obrazka.

4. „Kropki” – zabawa matematyczna – dzieci otrzymują od nauczyciela kopertę z kartonikami o różnej ilości kropek. Zadaniem dzieci jest ułożenie kartoników od najmniejszej do największej ilości kropek.

5. „Malarz”- zabawa dzieci siedzą w kole, wymieniając po kolei po dwa kolory, które zna. Pozostałe dzieci klaszczą w ręce mówiąc: „może być”. Kiedy następuje zmiana muzyki dzieci „malują” w powietrzu obiema rękami jednocześnie to co kojarzy im się z zimą. Zabawa trwa do momentu ukończenia utworu muzycznego.

6. „Bałwanki” – zabawa matematyczno-ruchowa – dzieci otrzymują kartkę z sylwetami bałwanów. Zadaniem dzieci jest policzyć bałwanki i ustawić się pod kartonikiem z jednakową ilością kropek

7. „Czego brakuje?” – wyznaczone dziecko odwraca się, a inne chowa jeden bądź dwa przedmioty leżące na dywanie, zadaniem dziecka jest odgadnięcie brakującego elementu spośród rozłożonych przedmiotów.

8. „Co Małgosia powinna założyć na zimowy spacer?” – praca indywidualna – nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie ubrań odpowiednich na zimowy spacer.

9. Ewaluacja – „Słoneczka i chmurki w wagonach”. Zadaniem dzieci jest wyrazić swoje wrażenia po skończonych zajęciach, poprzez przyklejenie w pierwszym wagoniku słoneczek – jeśli zajęcia się spodobały, natomiast drugi wagonik posłuży do przyklejenia chmurek w przypadku gdy zajęcia nie spełniły oczekiwań dzieci.

10. Omówienie przez nauczyciela sytuacji dydaktyczno-wychowawczej w grupie po pierwszym półroczu.

11. Indywidualne udzielanie informacji Rodzicom dotyczących ich dziecka na temat zdobytych wiadomości, opanowanych umiejętności i postępów jakie uczyniło po I półroczu, a także mówienie zachowania.

Przygotowała: mgr Jowita Dwornicka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.