X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1880
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Scenariusz zajęć z realizacji programu "Ekonomia na co dzień - czyli decyduj o sobie" (gimnazjum specjalne)

Temat zajęć: Reklama - jej zalety i pułapki
Cele:
1. Poznanie roli, jaką pełni reklama w dokonywaniu codziennych zakupów.
2. Poznanie niektórych sloganów charakterystycznych dla reklam.
3. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Metody i techniki pracy:

- Praca grupowa
- Metoda słowna, praktycznego działania, wizualna, scenki

Środki dydaktyczne:

Flamastry, duży arkusz papieru, wycinki z gazet, film CD "Reklama'', rekwizyty, artykuły spożywcze, telewizor, DVD, slogany

Pojęcia:

Reklama, bonifikata, przecena, rabat, promocja, konsument, klient, sprzedawca, produkt

Oczekiwane rezultaty:

Po zajęciach uczeń:
· Ocenia i selekcjonuje informacje dostępne konsumentom
· Ocenia i analizuje wpływ reklamy

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu zajęć.

Nie kupuj kota w worku. Upewnij się, że kupiłeś dobry towar.
- Nauczyciel wnosi do klasy worek, którego zawartość nie jest widoczna.
Uczniowie zgadują, co ich zdaniem może zawierać.
- Zachęcanie uczniów do rozmowy na temat reklamy.

2. Obejrzenie filmu "Reklama" i krótkie omówienie go.
- Komu najbardziej zależy na reklamie?
- Do czego jest potrzebna reklama?
3. Przeprowadzenie krótkiej rozmowy na temat oglądanych przez uczniów
reklam telewizyjnych, prasowych, na bilbordach, itp.
- Czy i dlaczego chętnie je oglądamy?

4. Scenki prezentujące reklamę wybranych produktów spożywczych.
- Zorganizowanie w klasie stoiska sklepowego, ustawienie opakowań różnych produktów, przygotowanie plansz z hasłami reklamowymi oraz napisami „BONIFIKATA, PROMOCJA, PRZECENA, RABAT”

scenka I

Sprzedawca - aktywny, dużo mówi, korzysta z reklam, zadbany, uśmiechnięty, zachwala swój towar.
Szybko dokonuje sprzedaży.
W kolejce stoi trzech klientów.
Omówienie scenki.

scenka II

Sprzedawca - smutny, zaniedbany, nie reklamuje towaru, na pytanie o cenę produktu odpowiada bardzo cicho.
W kolejce stoi jedna osoba, odchodzi bez zakupów.
Omówienie scenki.

scenka III

Sprzedawca - "diabeł" reklamuje produkt, który jest przeterminowany i ma uszkodzone opakowanie.
Klient dokonuje zakupu wadliwego towaru.
Omówienie scenki.

5. Zabawa.

Uczniowie dzielą się na 3, 4 grupy. Ich zadaniem jest zareklamowanie wybranego przez siebie produktu spożywczego.
Podczas prezentacji poszczególnych grup pozostali uczniowie odgadują, który produkt jest reklamowany.

6. Uczniowie dobierają się w pary. Otrzymują przykładowe reklamy produktów wyciętych z gazet.
Są to reklamy kosmetyków, samochodów, ubrań, papierosów, piwa, leków, itp.
Zadaniem każdej pary jest odpowiedzieć na następujące pytania:
· Jaki produkt jest reklamowany?
· Czy reklama mówi coś o jakości i cenie produktu?
· Czy podoba Ci sie ta reklama?
· Czy reklama "mówi prawdę"?

7. Podsumowanie zdobytej wiedzy.

Na dużym arkuszu papieru uczniowie wypisują negatywne skutki reklamy.

8. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.