X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18640
Przesłano:

Przeliczanie, dopełnianie w zakresie 4 - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć
Termin: 22.10.12r.
Klasa: Ib
Nauczyciel: Hanna Lis
Temat dnia: Uczymy się przez zabawę
Rodzaj edukacji: matematyczno-przyrodnicza
Temat zajęć: Przeliczanie, dopełnianie w zakresie 4
Cele zajęć. Uczeń:
•Zapisuje działania do ilustracji.
•Wskazuje monety o wspólnej wartości 4zł.
•Układa odpowiedzi do pytania w zadaniu.
Treści podstawy programowej:
2) w zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
a) sprawnie liczy obiekty (dostrzega regularności dziesiątkowego systemu liczenia), wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby, także wspak (zakres do 20); zapisuje liczby cyframi (zakres do 10),
b) wyznacza sumy (dodaje) i różnice (odejmuje), manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. na palcach; sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie do 10, poprawnie zapisuje te działania,
c) radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawania lub odejmowania,
d) zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie
4) w zakresie obliczeń pieniężnych:
a) zna będące w obiegu monety i banknot o wartości 10 zł; zna wartość nabywczą monet i radzi sobie w sytuacji kupna i sprzedaży, w konkret nej sytuacji, stosując zapis cyfrowy i znaki działań;

Środki dydaktyczne: Pakiet edukacyjny „Oto Ja”: ćwiczenia matem.-przyr. S.46,47, portfolio ucznia karta 26, tablica interaktywna, patyczki, liczby w kolorach, monety
Nacobezu:
Będę zwracać uwagę na to, czy potraficie: poprawnie przeliczać i dodawać w zakresie 4, stosować się do przyjętych zasad zabaw i pracy na zajęciach.

Przebieg
1.Przygotowanie przyborów potrzebnych na lekcji.
2.Zabawa na dywanie: każde dziecko losuje kartonik z obrazkiem. Dzieci dobierają się w grupki . Każda grupka przelicza się i staje przy właściwej cyferce. Dzieci wykonują wskazane przez nauczyciela czynności tyle razy, ile wskazuje liczba.
3.Dzieci wybierają poznane kolorowe liczby i nazywają ich wartości – przypomnienie poznanych liczb.
4.Wybrane dzieci zapisują liczby na tablicy,pozostałe układają z patyczków.
5.Z kolorowych klocków konstruują dywaniki – każdy pasek ma wartość 4.
6.Wybranie monet o wartości 1zł i 2zł z wypychanki (Portfolio). Obliczanie wartości położonych pieniędzy. 1zł i 1zł, 1zł i 2zł, 2zł i 2zł
7.Udzielanie odpowiedzi na pytania: Jakimi monetami zapłacisz za kredki, które kosztują 3zł? Jakimi monetami zapłacisz za blok, który kosztuje 4zł?
8.Praca z ćwiczeniem: str.46 - przeliczanie figur geometrycznych (przypomnienie nazw i cech), zapisywanie liczebności, przeliczanie liczby użytych klocków do budowli i zapisywanie wyniku.
9.Praca z ćwiczeniem: str.47 – nazwanie monet znajdujących się w ćwiczeniu. Otoczenie pętlami właściwych monet – udzielenie odpowiedzi na pytania: Ile kosztuje syrop?, Ile pieniędzy jest w portfelu mamy? Podawanie różnych propozycji.
10. Zabawa „maszyna matematyczna”: n-l wykonuje operacje polegające na wkładaniu i wyjmowaniu klocków do maszyny zmian (pudełko) , uczniowie dostrzegają i nazywają zmiany: ubyło/przybyło ... klocków
11.Zadanie domowe: Ćw. 1 karta 26 -Kolorowanie właściwych liści

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.