X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17620
Przesłano:
Dział: Przedszkole

To nie krasnoludki palą śmieci! Scenariusz VIII Dnia Czystego Powietrza

Scenariusz VIII Dnia Czystego Powietrza, przygotowanego w ramach akcji prowadzonej przez Fundację „ARKA” pod hasłem „To nie krasnoludki palą śmieci”

CELE OGÓLNE:
- uświadomienie konieczności dbania o czystość powierza wokół nas
- rozwijanie właściwych postaw proekologicznych

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi wymienić właściwości powietrza: kolor, smak, zapach
- rozumie, jak ważną rolę spełnia czyste powietrze w życiu organizmów żywych
- potrafi wymienić źródła zanieczyszczenia powietrza: spaliny samochodów, pożary, wybuchy wulkanów, przemysł, spalanie śmieci
- wie, co należy robić, aby nie zanieczyszczać powietrza

METODY:
- praktyczne – rozwiązywanie zagadki, zabawy badawcze, zabawa ruchowa
- podająca – zagadka, pogadanka, bajka, rozmowa, historia
- eksponująca – ilustracje źródeł zanieczyszczenia powietrza

FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna – jednolita
- grupowa – zróżnicowana

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Balon, bajka ekologiczna, emblematy zwierząt dla dzieci występujących w bajce, ilustracje ukazujące źródła zanieczyszczenia powietrza, historia „O kminie, który przestał dymić”


PRZEBIEG SPOTKANIA:

1.Przywitanie dzieci
2.Wspólne rozwiązanie zagadki na temat powietrza ukrytego w balonie nadmuchanym przez wybrane dziecko.
3.Pogadanka na temat innych miejsc, w których występuje powietrze oraz przedmiotów, które można powietrzem napełnić.
4.Zabawy badawcze z powietrzem:
- Czy powietrze można zobaczyć i dotknąć?
- Czy powietrze ma smak?
- Czy powietrze ma kolor?
- Czy powietrze ma zapach?
5.Wysłuchanie bajki z udziałem dzieci z grupy „Żabki” o tym, jak ważne jest powietrze dla wszystkich istot żywych: ludzi, zwierząt, roślin. Wysunięcie wniosku, iż bez powietrza nie można żyć i o czystość powietrza należy dbać.
6.„Co szkodzi naszemu powietrzu?” – przedstawienie ilustracji przez dzieci z grupy „Żabki” i „Kasztanki”; rozmowa na temat sposobów ograniczania zanieczyszczenia powietrza, objaśnienie ważnej roli drzew w tym zakresie
7.Zabawa ruchowa „Na polanie” - spacerowanie dzieci w rytmie puszczonej muzyki; przewracanie się i udawanie duszenia się w momencie zamilknięcia muzyki, symbolizującego pojawienie się szkodliwego i trującego dymu
8.Wysłuchanie historii „O kminie, który przestał dymić” zaprezentowanej przez p. Beatrycze Komudę oraz p. Anetę Domagałą. Zaproszenie wszystkich grup do udziału w marszu ekologicznym z przygotowanymi transparentami, zachęcającym mieszkańców Knurowa do zaprzestania palenia śmieci w piecach oraz unikania wszelkich działań mogących wpłynąć na dalsze zanieczyszczanie powietrza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.