Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami
„Jesienna zabawy kraina u Biedronek się zaczyna”
Grupa: „Biedronki”, 4–5 latki
Opracowanie i prowadzenie: M. Szymuś i M. Ściślak
Cele ogólne:
- Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi;
- Przestrzeganie zasad obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych;
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej;
- Rozwijanie naturalnej swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się za pomocą różnych werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu;
Przebieg spotkania:
1. Powitanie rodziców i dzieci i zachęcenie do wspólnej zabawy.
2. Taniec integracyjny: „Wieje wietrzyk” (wersja jesienna do mel. „Promoroaga”, CD 3„ASM” cz.2)
3. „Jesienny taniec” – swobodna ekspresja taneczno – ruchowa do utworu z wykorzystaniem bibułek w jesiennych kolorach (CD 1 „Tańce i zabawy z bliska i z daleka”)
4. „Tajemnice jesieni”. Uczestnicy stoją/siedzą w kręgu, podają sobie pudełko i rytmicznie powtarzają tekst: „Jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam!”. Osoba, u której pudełko się zatrzyma, losuje skarb z pudełka. Pośród skarbów znajdują się: naturalne okazy przyrodnicze: szyszki, kasztany, żołędzie, liście, igły z drzewa, warzywa i owoce oraz karteczki z zagadkami o tematyce przyrodniczej. Losujący podaje nazwę wylosowanego okazu lub podaje rozwiązanie zagadki (zał. 1).
5. „Kasztanowa zabawa słuchowa”. Na tackach rozłożone są kasztany. Nauczyciel/rodzic uderza pałeczką w bębenek. Dziecko układa przed sobą, na dywanie tyle kasztanów, ile usłyszało uderzeń. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania.
6. „Jesienny park w naszych oczach”. Uczestnicy podzieleni są na dwa zespoły, otrzymują kredki, podkładki i 1 na zespół kartkę o formacie A3. Kartka krąży w zespole, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a każdy uczestnik dorysowuje na niej 1 element, pasujący do podanego tematu. Na koniec zaprezentowanie powstałych prac i nagrodzenie oklaskami.
7. „Jesienne ćwiczenia z kasztanem”. Zestaw zabaw ruchowych z elementami ruchu rozwijającego na podstawie zabaw wg W. Sherborne.
- Turlanie kasztana na otwartej dłoni partnera ruchami okrężnymi.
- Toczenie kasztana po podłodze do partnera.
- Toczenie kasztana wokół siedzącego na podłodze partnera.
- Toczenie kasztana po podłodze, pod kolanem partnera.
- Dziecko zamienia się w kasztanka – turlanie po podłodze dziecka przez rodzica.
- Dmuchanie w łupinkę od orzecha – kto dalej ją dmuchnie.
8. „Jesienny liść do kącika przyrody Biedronek”. Swobodna ekspresja taneczna do muzyki wokół dużego liścia, leżącego na podłodze (CD 11 „Skaczące kasztany” z płyty „Mama i Ja”) Na przerwę w muzyce i pokaz przez prowadzącą kartki w jesiennym kolorze, osoby posiadające emblemat na bluzce w tym samym kolorze, podchodzą do dużego liścia i kolorują kredką tej samej barwy, jego mały fragment. Zabawa kończy się, kiedy liść zostaje pokolorowany jesiennymi barwami.
9. „Co potrafią ręce” - zabawa słowno – ruchowa (zał.2).
10. „Jesienne kalambury”. Dorośli losują karteczki z hasłami, pokazują je w formie zagadek pantomimicznych. Dzieci próbują odgadywać ich rozwiązania (zał.3)
11. Fiszka zdań niedokończonych: „Pogaduszki z przyrodą”. Rodzic czyta dziecku zdania. Dziecko odpowiada. Rodzic zapisuje odpowiedzi dziecka (zał.4).
Propozycje zdań:
„Co by było, gdyby drzewa rosły w nieskończoność?”
„Co czują liście, gdy maluje je jesień?”
„Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?”
„Co chciałoby powiedzieć drzewo chmurce?”
12. Odczytanie odpowiedzi udzielonych przez dzieci. Nagrodzenie ich brawami i niespodziankami w formie kolorowanek. Wręczenie dyplomów dla wszystkich za udział we wspólnej zabawie.
Załącznik 1
Zagadki do punktu 4
1. Ma koronę – królem nie jest.
Umie szumieć, gdy wiatr wieje.
Ma zieloną szatę latem,
Lecz przed zimą zrzuca szatę.
Drzewo
2. Ostrym dziobem w drzewo stuka.
Owadów pod korą szuka.
Dzięcioł
3. Na leśnej polanie spotkasz się z tym panem.
Ziemię przedziurawił, kapelusz wystawił.
Grzyb
4. Czarne koraliki znalezione w lesie,
zabrał Jaś do dzbanka i do domu niesie.
Jagody
5. Drepcze przez lasu gąszcze,
łapie myszy, żmije, chrabąszcze.
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w listkach śpi.
Jeż
6. Chociaż mam kolce, przyznam się
szczerze, nie jestem różą ani też
jeżem. Jesień mnie niesie dzieciom
w podarku. Chcecie mnie znaleźć?
Idźcie do parku.
Kasztan
7. Jest tu drzew mnóstwo dookoła.
Z dala słychać śpiew dzięcioła.
W krzakach sarna się ukryła.
Znajdziesz tu mnóstwo grzybów jesienią.
Las
8. Złote, czerwone i rude spadają
gwiazdki jesieni. Płyną w spokojnym
powietrzu, potem siadają na ziemi.
Liście
9. Ma brązowe, śliczne oczy,
nóżki zgrabne, cienkie.
Czy widzieliście kiedyś w lesie płochliwą.....
Sarna
10. Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada?
Żołędzie
Załącznik 2
Zabawa do punktu 9
„Co potrafią ręce” wg Jutty Bläsius: „Trzy minuty ruchu. Zabawy ruchowe na krótkie przerwy w przedszkolu i szkole podstawowej”.
Ręce dwie mamy, o, tu i o, tam, Obie ręce podnosimy do góry.
W każdej dziesięć palców, zerknij sam. Machamy palcami.
Nasze ręce mogą klaskać, Klaszczemy.
O uda głośno plaskać. Uderzamy o uda.
Ręce machać komuś mogą, Machamy do kogoś.
I opaść do stóp, tuż nad podłogą. Kładziemy dłonie na stopach.
Ręka do przesyłania całusów się nada. Posyłamy całusy.
I mogę nią lekko uszczypnąć sąsiada. Lekko szczypiemy.
Ręce łaskoczą i figle płatają. Łaskoczemy, poruszamy palcami.
I wszyscy się wtedy do łez zaśmiewają.
Gdy znikną ręce za mymi plecami, Chowamy za plecami.
Koniec już będzie z tymi zabawami.
Załącznik 3
Zabawa do punktu 10
Propozycje haseł:
Mały jeżyk śpi. Wiewiórka zbiera orzechy. Bocian łapie żaby. Zając schował się przed lisem. Pszczółka zbiera nektar z kwiatów. Żabka ucieka przed bocianem. Dwa ptaszki siedzą w gnieździe. Wieje zimny wiatr. Deszczyk puka o parapet. Wąż schował się pod drzewem. Piesek siedzi w budzie. Kotek pije mleczko. Piesek macha ogonkiem. Piesek ma długi ogon.
Motyl lata wysoko. Słońce świeci wysoko i jest gorąco. Deszcz pada 3 godziny.
Załącznik 4
Zabawa do punktu 11
FISZKA ZDAŃ NIEDOKOŃCZONYCH:
„Pogaduszki z przyrodą”
Data:
Kto pracuje: Dziecko:.......................... Rodzic:.......................................
Co robimy: „Rodzic czyta dziecku zdania. Dziecko udziela odpowiedzi.
Rodzic zapisuje odpowiedzi dziecka”
Co potrzebujemy: pisaki/długopisy
Miłej pracy !
1. „Co by było, gdyby drzewa rosły w nieskończoność?”
........................................
........................................
........................................
2. „Co czują liście, gdy maluje je jesień?”
........................................
........................................
3. „Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?”
........................................
........................................
........................................
4. „Co chciałoby powiedzieć drzewo chmurce?”
........................................
........................................
........................................
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 