X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17177
Przesłano:
Dział: Logopedia

Korygowanie wymowy głosek szumiących. Scenariusz zajęć logopedycznych

Prowadząca: Alicja Rochowiak
Temat: Korygowanie wymowy głosek szumiących
Cel: utrwalenie wymowy głoski „sz”
Metody: słowna, praktyczno-ćwiczeniowa
Forma: indywidualna
Środki dydaktyczne: lusterko, patyczki, balony, świeca, organki, gwizdek, klocki literowe, kredki, kartki papieru, tekst wiersza pt. „Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwima, karta pracy

Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy
Wargi: zaokrąglanie warg w kształt „ryjka”, cmokanie, gwizdanie, próba utrzymania w ustach ołówka (patyczka), wykonywanie „całusków” do lusterka
Język:
• wysuwanie i chowanie języka
• kląskanie środkiem języka
• unoszenie języka do górnych zębów i opuszczanie do dolnych
• unoszenie języka do wałka dziąsłowego i opuszczanie za dolne zęby, wypowiadanie w tym układzie na przemian aaa - uuu
2. Ćwiczenia oddechowe
• dmuchanie baloników i palącej świecy
• naśladowanie szumu wiatru „szszsz” (podczas wdechu wspinanie się na palce i unoszenie rąk w górę tak, by imitowały gałęzie drzewa, podczas wydechu poruszanie rękoma, wypuszczanie powietrza i wypowiadanie „sz”)
• gra na organkach i gwizdku

3. Ćwiczenia powtórzeniowe - przypomnienie ułożenia artykulatorów przy wymowie głoski „sz”
Wargi zaokrąglone, język unosi się do wałka dziąsłowego
• utrwalanie głoski „sz” w logotomach sza, szo, szu, sze, szy, asza, oszo, uszu, esze, yszy, asz, osz, usz, esz, ysz
4. Utrwalanie głoski „sz”
• powtarzanie za nauczycielem wyrazów i wyszukiwanie do nich odpowiednich ilustracji
np. szafa, szabla, szachy, szofer, szuflada, szufelka, szynka
• podpisywanie ilustracji zawierających „sz” za pomocą:
 klocków literowych
 etykietek z gotowym podpisem
• reagowanie sygnałem na głoskę „sz” (klaśnięcie) podczas opowiadania nauczyciela
np. Murarz domy buduje,
krawiec szyje ubrania,
ale gdzieżby co uszył,
gdyby nie miał mieszkania.
A i murarz by przecie
do roboty by ruszył,
gdyby krawiec mu spodni
i fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty,
więc do szewca iść trzeba,
no, a gdyby nie piekarz,
to by szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści
i dla dobra wspólnego
wszyscy muszą pracować,
mój maleńki kolego.
J. Tuwim
• kończenie wierszyków
Z fartuszka Urszulki wypadły trzy...........(szpulki)
Włóczka miękka jak puszek zwinięta jest w............(kłębuszek)
Bardzo ładne są poduszki w szafirowe...............(kwiatuszki)
• rozwiązywanie zagadek
1) Ma długi ogonek, oczy jak paciorki, gdy zobaczy kota, umyka do norki.
2) Powiem zagadkę niezwykle prostą: jakie warzywo jest marchewki siostrą?
3) Jak się nazywa ta część odzieży, w której jak w norce chusteczka leży?
5. Ćwiczenia wzbogacające słownik i rozwijające mowę
• rozwijanie opowiadania na podstawie jego początków
• opowiadanie na podstawie przedstawionej ilustracji
• układanie i opowiadanie ilustracji według ciągłości zdarzeń
6. Ćwiczenia podsumowujące
7. Zakończenie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.