X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16916
Przesłano:

Scenariusz zajęć profilaktycznych z elementami socjoterapii na kolonie letnie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
profilaktycznych z elementami socjoterapii na kolonie letnie
(przygotowała Bogusława Zyguła)
Kl. IV - VI

Temat zajęć: Poznajemy się lepiej – integracja zespołu.
Czas trwania zajęć: 2h

Cel główny:
Integracja zespołu, aktywizacja do współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
Wychowanek:
- Poznaje rówieśników z grupy;
- Czuje więź z grupą;
- Czuje się odpowiedzialny za dobrą atmosferę w grupie;
- Aktywnie uczestniczy we wspólnych działaniach (nie wycofuje się);

Metody pracy: rozmowa; krąg; rundka (rundka, to metoda,
w której każdy po kolei w kręgu dokańcza zdanie zaczynające się od ustalonych wcześniej przez prowadzącego słów); “burza mózgów”; technika wspólnej decyzji grupowej; ekspresja plastyczna; zabawa.
Formy pracy: indywidualna, w małych grupach, zespołowa.

Materiały, pomoce: mazaki; piłka; kartki formatu A4; długopisy; kredki; test niedokończonych zdań; talia kart

PRZEBIEG ZAJĘĆ (wychowankowie siedzą w kręgu , na krzesłach. Siedzenie w kręgu,
a nie w rzędach czy na "chybił-trafił" wpływa na dynamikę grupy. Daje takie same szanse wszystkim, nie wyłączając prowadzącego. Wszyscy są zwróceni do siebie twarzami, możliwy jest kontakt wzrokowy każdego z każdym. Krąg ma być dla każdego miejscem bezpiecznym, bez ryzyka, że zostanie wyśmiany czy osądzony):

Część organizacyjna:
a. Przywitanie wychowanków przez wychowawcę
b. Sprawdzenie obecności

1. Autoprezentacja wychowawcy
Nawiązanie kontaktu z wychowankami wraz z podaniem krótkiej informacji o celu zajęć Nazywam się ........... Czas wolny bardzo lubię spędzać na łonie natury, szczególnie pracując w moim ogrodzie. Jestem tu, aby razem z wami w przyjemnej atmosferze spędzić czas. Chcę wam pokazać jak razem można miło pracować i osiągać cel wspólnie postawiony. Celem dzisiejszych zajęć jest lepsze wzajemne poznanie się uczestników, nauczenie się różnych sposobów bycia razem
w grupie oraz wspólna zabawa.

2. Autoprezentacja grupy
- WITAM TYCH, KTÓRZY...
"...są trochę zmęczeni,"
"... mają niebieskie oczy,"
"...wstali przed siódmą,"
"... lubią się dobrze bawić,"
Osoby, które czują się powitane, mogą na przykład pomachać ręką. Pozostali wzmacniają powitanie oklaskami. Ważne jest, by powitań nie było za dużo, ale by wszyscy poczuli się powitani.
- PRZEDSTAWIENIE SIĘ KOLEJNO IMIENIEM– rundka w kole
- ZAPAMIĘTAJ MIOJE IMIĘ
Przedstawienie się za pomocą imion. Grupa siedzi w kręgu – każdy następny przedstawia się imieniem i powtarza imiona poprzedników, którzy już się przedstawili.
- TEST NIEDOKOŃCZONYCH ZDAŃ
Wychowawca czyta początek zdania z przygotowanej listy, wychowankowie kolejno rundka po rundce kończą zdanie

3. Ustalenie reguł wspólnej pracy

- BURZA MÓZGÓW
PRZEBIEG: uczestnicy zgłaszają jak największą liczbę pomysłów stanowiących reguły naszej wspólnej pracy. Jednak każdy może zgłosić tylko jeden pomysł w jednej wypowiedzi. Należy zgłaszać wszystkie pomysły, które przychodzą do głowy. Zachęcamy uczestników do ulepszania, zmieniania, łączenia wcześniej zgłaszanych pomysłów. W tym czasie prowadząca wszystkie pomysły zapisuje na tablicy. Zebrane pomysły należy poddać weryfikacji i spośród nich sporządzić listę Reguł wspólnej pracy akceptowaną przez wszystkich. Podpisanie się wszystkich uczestników pod ustalonymi normami i zasadami.
Przykładowe propozycje:

- Wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu,
- Jesteśmy wobec siebie życzliwi,
- Słuchamy się nawzajem
- Nie oceniamy
- Nie wchodzimy w słowo
- Nie komentujemy w przykry sposób wypowiedzi innych
- Jesteśmy koleżeńscy,
- Pomagamy sobie nawzajem,
- Wspólnie uczestniczymy we wszystkich formach działań.
- Nie przezywamy się
- Nie wyśmiewamy się
- Nie dokuczamy sobie ani fizycznie ani psychicznie
- ........................................

4. Współdziałanie w zespole

- Zabawa strategiczna z piłką. Podawanie piłki z równoczesnym podaniem imienia osoby, do której piłkę podaję, i zapamiętania: od kogo otrzymaliśmy piłkę i do kogo ją rzucamy. Po jednej rundce z imionami, proponujemy zabawę w skrócenie czasu podawania sobie piłki. Obowiązuje tylko jedna zasada – ta sama kolejność podawania.
- Wspólne tworzenie konstrukcji z papieru Wychowankowie pracują w czteroosobowych grupach. Każda z grup za pomocą rurek zrobionych z gazet i gumek recepturek ma stworzyć własną konstrukcję o dowolnej tematyce. Po zakończeniu pracy, każda grupa prezentuje swoją konstrukcję i nadaje jej tytuł.

5. Integracja zespołu

- DOPASOWYWANIE
PRZEBIEG: każda osoba otrzymuje kartę pracy i długopis. Zadaniem wychowanków jest znalezienie w grupie co najmniej trzech osób, które będą pasowały do podanego opisu. Kartka służy zebraniu podpisów od „odnalezionych” osób.
Kilka przykładowych zadań:
-znajdź trzy osoby, które mieszkają najbliżej ciebie
-znajdź trzy osoby, które mają ten sam rozmiar buta (sprawdzamy przystawiając podeszwy)
-znajdź trzy osoby, które mają zbliżony do twojego kolor oczu.
-znajdź trzy osoby, które mają taką samą długość ramienia
-znajdź trzy osoby, których data urodzenia jest najbliższa twojej.
-znajdź trzy osoby, które słuchają takiej samej muzyki jak ty
-znajdź trzy osoby, które tak jak ty lubią zupę...............
-znajdź trzy osoby, które tak jak ty, wakacje najchętniej spędzają ............
(głównym celem jest spotkanie się wszystkich ze wszystkimi i zebranie informacji, które mogą się przydać, np. kto blisko mnie mieszka)
5. Tajemniczy przyjaciel. zadanie domowe na pozostałe dni pobytu

- Na małych karteczkach każdy wypisuje swoje imię i nazwisko. Karteczki wrzucamy do torby mieszamy i każdy po kolei losuje jedną ( tak by nie wylosować siebie). Wylosowane osoby nie mogą być ujawnione przez losującego, gdyż zadaniem będzie anonimowe sprawianie tym osobom przyjemności przez cały okres pobytu. W ostatnim dniu zajęć zostanie omówione to zadanie.
6. Zebranie informacji zwrotnych

- POGODA I JA

PRZEBIEG: Prosimy, aby każdy, przypominając sobie znaki z różnymi stanami pogody np. piękne słońce, deszcz, mgła, błyskawica wyraził swój aktualny nastrój po zajęciach.

Na zakończenie dziękujemy grupie za udział w zajęciach doceniając ich pracę i osiągnięcia i żegnamy się "Falą meksykańską"- wszyscy stoją w kręgu, trzymają się za ręce, podnoszą je najpierw do góry, potem w dół na kształt fali.


Karta pracy

-znajdź trzy osoby, które mieszkają najbliżej ciebie

-znajdź trzy osoby, które mają ten sam rozmiar buta (sprawdzamy przystawiając podeszwy)

-znajdź trzy osoby, które mają zbliżony do twojego kolor oczu.

-znajdź trzy osoby, które mają taką samą długość ramienia

-znajdź trzy osoby, których data urodzenia jest najbliższa twojej.

-znajdź trzy osoby, które słuchają takiej samej muzyki jak ty

-znajdź trzy osoby, które tak jak ty lubią zupę...............

-znajdź trzy osoby, które tak jak ty, wakacje najchętniej spędzają ............


Niedokończone zdania

1. Dzisiaj czuję się...
2. Gdybym mógł pojechać gdzie zechcę, wybrałbym...
3. Dwie rzeczy, które podobają mi się w sobie samym, to...
4. Mój ulubiony pisarz ( książka, kompozytor, piosenkarz, film )...
5. Chciałbym, żeby...
6. Moje zainteresowania, hobby...
7. Kiedy jestem sam, lubię...
8. Moje najlepsze wakacje spędziłem...
9. W przyszłości chciałbym zostać...
10. W szkole najbardziej lubię
11. Mój ulubiony napój to...
12. Moje ulubione danie obiadowe
13. Mój ulubiony deser to

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.