X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16838
Przesłano:

Regulamin i przebieg konkursu "W krainie baśni" dla uczniów klas IV

KONKURS „W KRAINIE BAŚNI”

Cele konkursu
1. Przygotowanie uczniów do świadomego odbioru różnych tekstów kultury.
2. Motywowanie uczniów do poznawania utworów literackich.
3. Przygotowanie do uczestnictwa w komunikacji międzyludzkiej.
4. Umiejętność wykorzystania i przekazania zdobytej wiedzy.
5. Rozbudzanie kreatywności ucznia.
6. Umiejętność współpracy i pracy w zespole.
7. Pogłębianie wiedzy polonistycznej.

Wiadomości obowiązujące uczestników konkursu
Wiadomości obowiązujące na konkurs.
Znajomość baśni H. Ch. Andersena
• „Dzielny ołowiany żołnierz’”
• „Pasterka i kominiarczyk”
• „Królowa Śniegu”
• „Księżniczka na ziarnku grochu”
• „Słowik”
• „Brzydkie kaczątko”
Życiorys H. Ch. Andersena (podstawowe wiadomości)
oraz
• Cechy baśni
• Tytuły baśni H. Ch. Andersena
• Uosobienie
• Czas wydarzeń
• Miejsce wydarzeń
• Bohaterowie
• Zdarzenia
• Baśniowe przedmioty
• Postacie fantastyczne
• Wydarzenia fantastyczne
• Kontrast
• Morał
• Motyw wędrowny

Sprawy organizacyjne
1. W konkursie biorą udział 5-osobowe drużyny z klas czwartych.
2. Jeden z uczniów przebrany jest za postać z baśni H. CH. Andersena.
3. Na konkurs drużyna zabiera ze sobą przybory do pisania, kartkę z bloku rysunkowego oraz kredki.
4. Jeden z członków drużyny przez cały czas trwania konkursu będzie wykonywał pracę plastyczną.

Przebieg konkursu

1. Losowanie tytułu baśni H. CH. Andersena.
Jedna osoba z drużyny wykonuje ilustrację do baśni. Pracuje do końca konkursu. Do wylosowania uczestnik konkursu ma kartki z napisami „Królowa Śniegu”, „Dzielny ołowianu żołnierz”, „Pasterka i kominiarczyk”, „Stokrotka”, „Słowik”. Wylosowany tytuł baśni jest znany tylko osobie rysującej w drużynie.

2. Praca w zespołach.
Wyliczanka – pisemna praca zespołowa.
Za każde poprawnie wykonane zadanie 2pkt. Jeżeli będzie 1 lub 2 błędy 1pkt. Razem można zdobyć 8pkt.
• wymień przynajmniej 6 cech charakterystycznych baśni
• podaj 10 tytułów baśni H. Ch. Andersena
• wymień 4 przedmioty fantastyczne
• Wymień 4 postacie fantastyczne.

3. Odpowiedzi na pytania.
Drużyna losuje karteczkę z numerem pytania. Po konsultacjach odpowiada jedna osoba z drużyny, ale najpierw podaje numer pytania.
Za każdą dobrą odpowiedź 1pkt. (w scenariuszu zawarte są pytania i odpowiedzi).
1) Co to jest morał?
Morał jest to pouczenie, ma charakter dydaktyczny i wskazuje jak należy właściwie postępować.
2) Na czym polega uosobienie?
Polega na nadawaniu roślinom, przedmiotom, zwierzętom cech człowieka.
3) Kto, co najczęściej jest bohaterem baśni?
Bohaterami baśni są najczęściej ludzie, zwierzęta, rośliny, ptaki
4) Co wiemy o miejscu wydarzeń w baśni?
Miejsce wydarzeń nie jest określone.
5) Co wiemy o czasie wydarzeń w baśni?
Czas wydarzeń jest nieokreślony.
6) Co to jest motyw wędrowny w baśni?
Motywy, które powtarzają się w różnych utworach.
7) Jakie zdarzenia występują w baśniach?
W baśniach występują wydarzenia rzeczywiste (prawdziwe, prawdopodobne) i fantastyczne (nieprawdziwe, nieprawdopodobne).
8) Podaj datę urodzin i śmierci Hansa Chrystiana Andersena.
1805, 1875
9) W jakim państwie urodził się i mieszkał H. Ch. Andersen?
W Danii.
10) Podaj kontrast w baśni „Dzielny ołowiany żołnierz”
Śliczna tancerka – ołowiany żołnierzyk bez nogi
Piękny zamek tancerki – pudełko żołnierzyka
Żołnierzyk bez nogi – jego bracia żołnierze mający wszystkie części ciała
11) Dlaczego bohater baśni „Dzielny ołowiany żołnierz” nie miał jednej nogi?
Nie starczyło dla niego ołowiu. Żołnierze byli wykonani z jednej starej, ołowianej łyżki.
12) W jaki sposób chcieli uciec pasterka i kominiarczyk z baśni o tym samym tytule?
Zeszli ze stołu po drabinie kominiarczyka, następnie schowali się w szufladzie, potem zeszli na podłogę i uciekali przez komin.
13) Jak skończyło się życie żołnierzyka i tancerki z baśni „Dzielny ołowiany żołnierz”?
Chłopiec wrzucił żołnierzyka do pieca i zaczął się topić, a potem wiatr porwał tancerkę i też trafiła do pieca, spłonęła.
14) W jakiej baśni występuje mały człowieczek zwany koźlonogim-nad-i-pod-głównodowodzącym-generałem?
W baśni „Pasterka i kominiarczyk”
15) Dlaczego Kay z baśni „Królowa Śniegu” stał się niegrzecznym chłopcem?
Kaya ukuł w serce odłamek lustra, drugi odłamek wpadł mu do oka. Były to kawałki rozbitego lustra, które wymyślił diabeł. Miały taką moc, że wszystko co było ładne i piękne zamieniało się w brzydkie i złe.
16) Podaj zwierzęta, które pomogły Gerdzie w poszukiwaniach Kaya.
Wrony, renifery, gołębie.
17) Wymień 5 postaci, które spotkała Gerda w czasie wędrówki do Królowej Śniegu.
Kobieta posiadająca kwietny ogród i umiejąca czarować, mądra księżniczka i jej mąż książę, mała rozbójniczka, Laponka, Finka.
18) Jaki morał wynika z baśni „Królowa Śniegu”?
Miłość potrafi pokonać wszelkie trudności, niebezpieczeństwa, trzeba być wytrwałym, a na pewno marzenia się spełnią i osiągniemy upragniony cel.
19) Wymień postacie 3 postacie fantastyczne, które występują w baśni „Królowa Śniegu”.
Królowa Śniegu, wrona, renifery, kobieta, posiadająca ogród i potrafiąca czarować, Finka, gołębie.
20) Ile materaców i puchowych pierzyn położyła królowa na ziarnku grochu (baśń „Księżniczka na ziarnku grochu”)?
20 materaców i 20 puchowych pierzyn.
21) Z czego wykonany był zamek cesarza Chin z baśni „Słowik”?
Z porcelany.
22) Kto pomógł marszałkowi dworu znaleźć słowika (baśń „Słowik”)?
Mała pomywaczka.
23) Jaki tytuł nadano sztucznemu słowikowi z baśni „Słowik”?
„śpiewaka cesarskiej sypialni”
24) Gdzie cesarz kazał poddanym umieścić sztucznego słowika z baśni „Słowik”?
Na jedwabnej poduszce koło swojego łożą.
25) Kogo spotkało brzydkie kaczątko w chacie starej kobiety?
Kota i kwokę.
26) Kto uratował brzydkie kaczątko od zamarznięcia?
Wieśniak.
27) Jakie ptaki spotkało brzydkie kaczątko po ucieczce z podwórka?
Dzikie kaczki i gęsi.

4. Skojarzenia.
Jedna osoba z drużyny losuje karteczkę, na której jest napisany wyraz (wyrazy). Drużyna ustala z jaką baśnią kojarzy jej się ten wyraz. Jedna osoba z drużyny udziela odpowiedzi.
Za każdą poprawną odpowiedź 1pkt.
• Papierowa łódka – „Dzielny ołowiany żołnierz”
• Stara łyżka – „Dzielny ołowiany żołnierzyk”
• Teatrzyk marionetek – „Pasterka i kominiarczyk”
• Chińczyk – „Pasterka i kominiarczyk”
• Czerwone buciki – „Królowa Śniegu”
• Lustro – „Królowa Śniegu”
• Pierzyna – „Księżniczka na ziarnku grochu”
• Groch – „Księżniczka na ziarnku grochu”
• Drogocenne kamienie, złoto, srebro – „Słowik”
• Cesarz – „Słowik”
• Jajko – „Brzydkie kaczątko”
• Polowanie – „Brzydkie kaczątko”

5. Zespoły prezentują strój baśniowego bohatera.
Za wykonanie stroju 1-2pkt. Jeżeli strój drużyny wyróżnił się spośród pozostałych można przyznać dodatkowo 1pkt.

6. Na koniec konkursu dzieci przedstawiają swoje ilustracje.
Drużyna musi odgadnąć do jakiej baśni została wykonana ilustracja.
Za wykonanie ilustracji 1-2pkt, za odgadnięcie przez drużynę baśni, do której została wykonana ilustracja 1pkt. i dodatkowy punkt za estetykę i oryginalność.

7. Podsumowanie i ogłoszenie wyników.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.